Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Denge Kaybı Nedenleri Ve Tedavisi

Kuşlarda Denge Kaybı Nedenleri ve Tedavisi (Nörolojik Sorunlar)

Muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı vb kuşlarda bir çok sağlık sorunları ile aniden karşılaşabiliriz. Bir anda muhabbet kuşunuz ani denge kaybı yaşayabilir ve yürürken düşebilir. Tünekte duramayabilir. Bu sorunu gören kuş severler endişelenirler neden denge kaybı yaşadığını merak ederler. Kuşların denge kayıplarının altında genelde nörolojik bozukluklara yol açan hastalıkları vardır. Bu, sinir sisteminin - genellikle nöbetler ve başlangıçlar halinde - düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Bazen de çeşitli organ tümörleri denge sorunlarına yol açabilir. Gelin kuşlarda denge kaybı nedenlerini daha detaylı olarak inceleyelim.
1691402126727.png

Kuşlar da Denge Kaybı, Ayakta Duramama Nedenleri
  • Çok sık olarak görülen, kafa yaralanmaları (kafatası travması)
  • Bir kuşun diğer bir kuş tarafından ısırırken ısırılması gibi diğer kafa yaralanmaları
  • Vitamin eksikliği
  • Bazı karaciğer hastalıklarının ileri evreleri
  • Diyabetten (Şeker hastalığı)
  • Felç benzeri bir hastalık
  • Zehirlenmeler
Nörolojik olarak görülen den kaybı, tünekte duramama, ayakta duramama ve ani düşmeler sık görülür. Nörolojik bozukluklarla ilişkili semptomların aralığı geniştir. Bireysel semptomların şiddeti, altta yatan hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Zaman zaman, hayvanın durumu insanlarda epileptik bir nöbeti andırıyor.
Hafif nörolojik bozukluklar durumunda, yönelim bozukluğu, titreme, hafif kramplar ve hareket bozuklukları meydana gelebilir. Göz bebeklerinin sabitlenmesi, bakışların havada uçuşması (nistagmus), seğirme, kompulsif hareketler, daireler çizerek koşma ve başı çevirme de bazen küçük başarısızlıklarla birlikte gözlenebilir. Bazı kuşlar çığlık atar, ancak çoğu hafif nörolojik bozukluk döneminde sessizdir. Bazen ayaklara kramp girer ve kuşlar artık üzerlerinde duramazlar.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Bir kuşun nörolojik bir nöbet geçirdiğini görmek, birçok kuş bakıcısı için sinir bozucu bir deneyimdir. Görüntü korkutucudur ve yardım etme dürtüsü genellikle bunaltıcıdır. Ancak dikkatsiz hareketler hayvanlar için tehlikeli hale gelebilir. Bu nedenle, yapılacak ilk şey: derin bir nefes almak ve sakin olmak veya sakin kalmaktır. Paniğe kapılmış bir sahibin kuşlara pek faydası olmaz.

Etkilenen hayvan çok dikkatli bir şekilde yakalanmalıdır. Muhabbet kuşları gibi küçük kuşlar için, bir elinizi karınları avucunuzun içine gelecek şekilde gövdenin altına kaydırmak en iyisidir. Başparmak ve serçe parmak kuşun yanlarından birinde ve kanatlarından birinin altındadır. Kuş, kanatlarını çırpmaması için ikinci el ile yukarıdan dikkatlice sabitlenir. Çünkü bu en yaygın semptomlardan biridir ve kontrolsüz kanat çırpma maalesef çok yüksek yaralanma riski ile ilişkilidir.

Sarsılan kuş bu şekilde sabitlenirse şiddetli ısırıklar beklenmelidir. Hayvanlar kendileri değil, evcil kuşlar bile bazen çok sert ısırırlar - büyük bir papağanı sabitlemeniz gerekiyorsa, kendi güvenliğinizi düşünmelisiniz! Şans eseri, muhabbet kuşu gibi küçük bir kuşun ısırması halinde insanlara ciddi şekilde zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kuş güvenli bir yere götürülene kadar dişlerini sıkmak ve kuşu bırakmamak sahibine kalmıştır. Bunlardan biri çok büyük bir yastık, hatta daha iyisi bir yataktır. Üzerine kıvranan hayvan konur. Orada kıvranıp kanat çırparsa, dolgu sayesinde genellikle kendini yaralamaz. Emin olun, kuşun pençelerini çarşaf veya yastık kılıfı kumaşına sıkıştırmaması. Sıkışır ve spazm yapmaya devam ederse, ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki kemikler kırılabilir veya kırılabilir.

Sessiz ve loş aydınlatma sağlayın. Hayvan uyaranlarla dolup taşmamalıdır. Kuş sahibi, onu daha fazla strese sokmamak için ideal olarak kuşla hiç konuşmamalıdır. Zaten yumuşak bir yüzeye yerleştirilmiş olan sarsıcı kuşa dokunmak da önerilmez. Aniden, hayvan hareket edebilir ve kanat kemiğiyle ele çarpabilir - sonuç olarak kemik kırıkları olabilir.

Bir saldırıdan sağ çıktıktan sonra birçok kuş aşırı derecede bitkin düşer. Daha sonra dinlenmeye ihtiyaç duyarlar ve gerekirse dinlenebilmek için eş kuştan veya sürüden geçici olarak ayrılmalıdırlar.
 
Son düzenleme: