Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144

Muhabbet Kuşu ve Kuşlarda Dışkı Renklerinin Anlamları ve Hastalıkları

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya vb kuşlarda dışkı, hayvanın sağlık durumu hakkında birçok yararlı bilgi sağlayabilir. Renk, tutarlılık ve son olarak, zemindeki dışkıların dağılımı, özenli kuş sahibine, hayvanın bir hastalıktan mı yoksa parazit istilasından mı muzdarip olduğunu gösterebilir. Kuşunuzun Dışkı renkleri hastalıkları ve sağlıkları anlama konusunda size bilgi verebilir. Şu soruları : Muhabbet kuşu kaka rengi sarı, muhabbet kuşu dışkısı yeşil sulu, muhabbet kuşu siyah kaka, muhabbet kuşu kanlı dışı nedenleri, aşırı sıvı dışkı nedenleri vb duyar gibiyim. Hadi sizlerle kuşlarda dışkı renklerinin anlamları neler, hastalıklı dışkı nasıl anlaşılır konusunu inceleyelim.

Lütfen unutmayın: Bu yazıda açıklanan detaylar ağırlıklı olarak muhabbet kuşlarının dışkılarıyla ilgilidir. Diğer kuş türleri için farklı olabilir. Örneğin, bazı türler çoğunlukla taze yiyeceklerle beslenir . Bu nedenle dışkılarının düzenli kıvamı, muhabbet kuşları gibi tohum yiyen kuşlardan bekleyeceğinizden tamamen farklıdır.
Dışkılarda sıklıkla meydana gelen bazı değişiklikler anlatılmadan önce, öncelikle bu dışkıların gerçekte ne olduğu açıklanmaktadır. Kuşların, kloaka denilen tek bir arka vücut deliği vardır. . Dışkı ve idrarın vücuttan ayrıldığı yer burasıdır. Birçok kuş türünde bu, birleşik bir yığın olarak gerçekleşir. Yani kuş pisliği idrar da içerdiğinden dışkı ile aynı değildir. Muhabbet kuşları ağırlıklı olarak kuru yiyecekler (tohumlar) yedikleri için, hayvan çok fazla sıvı (su veya sebze gibi taze yiyecekler) tüketmediği veya hasta olmadığı sürece dışkı bileşenleri genellikle oldukça katıdır. Ayrıca muhabbet kuşunun dışkısının idrar kısmı genel olarak nispeten serttir. Lineolated muhabbet kuşunun dışkısında durum tamamen farklıdır. Bu kuşlar çok fazla taze yiyecek yerler (çoğunlukla meyve ve sebze). Dışkı kısmı nispeten katı ila hafif duygusaldır ve idrar kısmı genellikle sıvı ila kremsidir.

Muhabbet kuşu dışkısı


Kuşlarınızın Dışkıları Size Ne Anlatıyor? Dışkı Renkleri ve Anlamları Tablosu

Dışkı tutarlılığı​

Bir muhabbet kuşunun tipik bir damlası, ortasında beyaz ila beyazımsı bir idrar kısmı bulunan koyu, katı bir alandan (dışkı bileşeni) oluşur. Kuş çok fazla içmediği veya kısa bir süre önce sebze ve meyve gibi taze yiyecekler yemediği sürece idrar kremsi ila nispeten katıdır. Kuş kakasının dokusu yaklaşık iki saatten fazla bir süre önceden tarif edilen kıvamdan saparsa, bu (başlangıçta olan) bir sağlık bozukluğunun göstergesi olabilir.

Sağlıklı bir muhabbet kuşunun dışkısı koyu renkli ve parlak kremsi kısımdan oluşur.
Sağlıklı bir muhabbet kuşunun dışkısı koyu renkli ve parlak kremsi kısımdan oluşur.

Muhabbet kuşu havuç gibi taze yiyecekler yedikten sonra dışkısı farklı renkte olur ve biraz daha ıslak olabilir.
Muhabbet kuşu havuç gibi taze yiyecekler yedikten sonra dışkısı farklı renkte olur ve biraz daha ıslak olabilir.

Katı kısımlardan daha fazla nem içeren ve daha uzun süre oluşan çok sıvı dışkılar, iltihaplanma ( nefrit ) gibi bir böbrek problemine işaret edebilir . Öte yandan, dışkı bileşeninin kendisi sıvı ise, kuşun ishal olması muhtemeldir . Her iki durumda da kuş sahibi tetikte olmalıdır. Lütfen mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizle iletişime geçin, çünkü bazen tehlikeli enfeksiyonlar bu semptomlara neden olur. İlgili durumda hangi patojenin sindirim sorunlarına neden olduğunu bulmak için bir laboratuvar veya veteriner tarafından bakteri veya mantarlar için bir dışkı örneğinin incelenmesi mantıklıdır.

Bir muhabbet kuşunun bu dışkıları çok ıslaktır.  İdrar kısmı artar.
Bir muhabbet kuşunun bu dışkıları çok ıslaktır. İdrar kısmı artar.

Bir muhabbet kuşunun bu damlası sadece az miktarda dışkı içerir ve çok fazla idrar vardır.  Kuş nefrit hastasıydı.
Bir muhabbet kuşunun bu damlası sadece az miktarda dışkı içerir ve çok fazla idrar vardır. Kuş nefrit hastasıydı.

Bu damlalığın idrar kısmı kremsi ve biraz sarımsı, dışkı bileşeni yeşil ve çözünmüş haldedir.  İshal böyle görünebilir.
Bu damlalığın idrar kısmı kremsi ve biraz sarımsı, dışkı bileşeni yeşil ve çözünmüş haldedir. İshal böyle görünebilir.

Şiddetli ishalden muzdarip bir muhabbet kuşunun bu damlasında, dışkı bileşeni çok sıvıdır ve artık kremsi ve parlak olmayan idrardan çoğunlukla ayırt edilemez.
Şiddetli ishalden muzdarip bir muhabbet kuşunun bu damlasında, dışkı bileşeni çok sıvıdır ve artık kremsi ve parlak olmayan idrardan çoğunlukla ayırt edilemez.

Muhabbet kuşunuzun tüm dışkıları hacimli, ufalanmış görünüyorsa ve renkleri açık gri veya açık gri-kahverengiye dönüşmüşse , bu pankreasta bir enfeksiyon veya arıza olduğunu gösterir. Sindirim sisteminin bazı bakteriyel enfeksiyonları da geçici olarak aynı tür şansa neden olabilir. Bu nedenle kuşunuzu hızlı bir şekilde bir kuş veterinerine götürmeniz çok önemlidir. Hem sindirim sistemi enfeksiyonu hem de pankreas arızası, kuşun hayatını kurtarmak için hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Hacimli, parlak ve ufalanan dışkılar sıklıkla bir pankreas hastalığına veya yetersizliğine işaret eder.
Hacimli, parlak ve ufalanan dışkılar sıklıkla bir pankreas hastalığına veya yetersizliğine işaret eder.

Dışkı bileşeninin veya dışkının rengindeki değişiklikler​

Kırmızımsı veya koyu kahverengi ila koyu siyah dışkılar bulursanız , daha önce pancar gibi taze yiyecekler servis etmediyseniz, renk değişikliğinden kan sorumlu olabilir. Ayrıca kirazlar ve bazı meyveler geçici olarak kırmızımsı dışkılara neden olur. Bununla birlikte, dışkı veya dışkı bileşenleri daha uzun süre (iki saatten fazla) renksiz kalırsa, kan izleri için bunları bir kuş veterineri veya laboratuvarı tarafından inceletmelisiniz. Veterineriniz ayrıca kuşun bağırsaklarında veya böbreklerinde herhangi bir kanama olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenmelidir.
Kırmızımsı dışkılara genellikle kuşun vücudundaki kanama neden olur.  Bu durumda, bağırsak kanaması dışkıların rengini değiştirmiştir.
Kırmızımsı dışkılara genellikle kuşun vücudundaki kanama neden olur. Bu durumda bağırsak kanaması dışkının rengini bozmuştur.

Kloakadan kan damlıyorsa, bu kolayca fark edilebilir.  Bu özel durumda, kloakadaki bir yara kanamanın kaynağı olmuştur.
Kloakadan kan damlıyorsa, bu kolayca fark edilebilir. Bu özel durumda, kloakadaki bir yara kanamanın kaynağı olmuştur.

Dışkıda yeşil dışkı bileşenlerine birkaç faktör neden olabilir . Bir süredir yeterince yemek yemeyen muhabbet kuşları yeşil, yapışkan dışkılar ve neredeyse normal renkli idrar kısımları çıkarırlar. Özellikle yeni tüylenmiş genç kuşlarda dışkı bazen altta yatan bir hastalık olmadan yeşil olabilir. Yeni tüylenmiş kuşlar genellikle çok az yerler, çünkü bağımsız gıda alımı konusunda henüz yeterince eğitilmemişlerdir. Ancak genç kuşlarda başka nedenler de yeşil renksiz dışkılara yol açabilir. Her durumda, kuşunuzun neden hiçbir şey yemediğini veya çok az yemediğini açıklamalısınız, aksi takdirde açlıktan ölebilir. Hayvan , genellikle kusmanın eşlik ettiği bir mahsul enfeksiyonundan muzdarip olabilir . Kuşunuzun bir enfeksiyondan muzdarip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, acilen bir kuş veterineri tarafından muayene edilmeli ve muhtemelen ilaçla tedavi edilmelidir.

Bir muhabbet kuşu sindirim sistemi hastalığından muzdaripse, kuş yeterince yemek yemeyebilir.  Dışkı daha sonra yeşile döner.
Bir muhabbet kuşu sindirim sistemi hastalığından muzdaripse, kuş yeterince yemek yemeyebilir. Dışkı daha sonra yeşile döner.

Sarı idrar veya tamamen sarımsı olan dışkı ile yeşil dışkı bileşenleri, bir iç organ bozukluğuna işaret edebilir. Örneğin, karaciğer hasar görürse, organizma artan miktarda safra salgılar ve bu da dışkı bileşenlerinin ve idrarın renginin bozulmasına yol açar. Bu tür dışkılar ortaya çıktığında, mümkün olan en kısa sürede kuş veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Organ belirli koşullar altında iyileşebildiğinden, karaciğer bozuklukları hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Muhabbet kuşları ile ilgili olarak, karaciğerin yağlı dejenerasyonu, bu organın işlev bozukluklarının en sık nedenlerinden biridir.
Önemli not: Dışkıda sarımsı-yeşilimsi bir renk değişikliği, B vitamini takviyelerinin alınmasından kaynaklanabilir. Bir kuş yüksek dozda B vitamini kompleksi almak zorunda kalırsa, dışkının idrar kısmı genellikle sarımsı bir renk alır.

Muhabbet kuşlarında bir karaciğer fonksiyon bozukluğu veya hastalığı varsa, idrar kısmı oldukça sık sarımsı olur.
Muhabbet kuşları karaciğer fonksiyon bozukluğu veya hastalığından muzdaripse, idrar kısmı oldukça sık sarımsı olur.
Solda, bir muhabbet kuşunun normal düşüşünü görebilirsiniz.  Sağdaki turuncu çünkü kuş b vitamini ile tedavi edilmiş.
Solda, bir muhabbet kuşunun normal düşüşünü görebilirsiniz. Sağdaki turuncu çünkü kuş b vitamini ile tedavi edilmiş.

Dışkıda sindirilmemiş yiyecek​

Kuşunuzun dışkısında tohum veya sebze parçaları gibi sindirilmemiş yiyecekler bulursanız , sindirim ciddi şekilde bozulur. Kuşunuzu hemen bir veterinere götürmezseniz, hayvan açlıktan ölebilir veya beslenme açısından yetersiz hale gelebilir. Bu tür ciddi sindirim bozukluklarının çok sayıda olası nedeni vardır. Oldukça sık olarak, kuş mide mayası (Megabakteriler) ile uğraşmanız gerekir . Bu patojen çok sayıda muhabbet kuşunda görülür. Diğer kuş türlerinde bakteriyel enfeksiyonlar, dışkıda sindirilmemiş tanelerin bulunmasına neden olabilir.

Yakından bakarsanız, bu muhabbet kuşu dışkılarında sindirilmemiş bazı tohumlar göreceksiniz.
Yakından bakarsanız, bu muhabbet kuşu dışkılarında sindirilmemiş bazı tohumlar göreceksiniz.

Lineolated muhabbet kuşunun bu çok lapa kıvamlı damlası, bazı sindirilmemiş tohumlar içerir.
muhabbet kuşunun bu çok lapa kıvamlı damlası, bazı sindirilmemiş tohumlar içerir.

Nadiren, evcil kuşların dışkılarıyla yuvarlak solucanlar gibi parazitler salgıladıkları da olur . Genellikle, bu bir haşarat giderme tedavisi sırasında veya sonrasında meydana gelir. İlk önce bir haşarat giderme işlemi yapmadan kuşunuzun dışkısında aniden bir yuvarlak kurt bulursanız, tedaviye başlamak için kuş acilen bir veterinere götürülmelidir. Tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak önemlidir. Yuvarlak kurtlar, vücut uzunlukları nedeniyle kuşların bağırsağında düğümlenebilir ve böylece ölümcül bir bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Bu nedenle, bu parazitlerle bir istila her zaman tedaviye ihtiyaç duyar.

Muhabbet kuşunun yuvarlak solucanlar tarafından istila edilmesi durumunda bazen dışkılanır ve bu nedenle yerde bulunabilirler.
Muhabbet kuşunun yuvarlak solucanlar tarafından istila edilmesi durumunda bazen dışkılanır ve bu nedenle yerde bulunabilirler.

Pisliklerin yere dağılımı​

Kafesin veya kuşhanenin zeminindeki pisliklerin dağılımı, bir kuşun sakin ve uykuda olup olmadığı ve ne zaman olduğu konusunda ipuçları sağlayabilir. Doğal dinlenme döneminde geceleri gündüze göre farklı dağılım modelleri yaygın olduğundan, günün saati dikkate alınmalıdır.
Geceleri sağlıklı bir kuş bir yere tünemeli ve mışıl mışıl uyumalıdır. Bu nedenle hayvan uyurken neredeyse hiç hareket etmez. Bu nedenle, yandaki çizimin sol tarafında görebileceğiniz gibi, pislikler dar bir alanda birikiyor. Öte yandan, kuş huzursuzsa ve kötü uyuyorsa, şematik çizimin sağ kısmında gösterildiği gibi geceleri hareket edecek ve dışkıyı daha geniş bir alana yayacak. Dışkıların bu şekilde dağılması durumunda örneğin kan emen akarlar gibi parazitler kuşunuzu uykusuz bırakabilir.

Gece boyunca dışkıların dağılımı
Gece boyunca dışkıların dağılımı

Gündüz ise tam tersi. Sağlıklı ve aktif bir kuş, sık hareket ettiği için dışkısını genişçe dağıtır. Yandaki şematik çizimin sağ kısmında gösterildiği gibi, gün boyunca yığılmış dışkılar, aşırı dinlenme sürelerine ve dolayısıyla olası bir hastalığa işaret edebilir.

Gündüz dışkılarının dağılımı
Gündüz dışkılarının dağılımı

Kuşlarda Dışkı Renklerinin Anlamları ve Hastalıkları Konusu İzinsiz PAYLAŞILAMAZ!