Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Doğal Takviyeler

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
657
Çözümler
16
Kuşlarda Doğal Takviyeler

1679155379319.png

Kuşlarımıza belli periyotlarla mamalar, vitaminler, probiyotikler veriyoruz. Sıradan ishal ve üşütme gibi küçük durumlarda tüy dökümü gibi dönemlerde yine bunlara başvuruyoruz. Peki elimizde bu ürünler bulunmadığı zaman yerine kullanabileceğimiz kuşlar için doğal ürünler nelerdir. Bunlardan bahsedelim.
Limon
Limon suyu tam dolu Suluğa 2-3 damla olacak şekilde 15 günde bir kullanılır. Kuşlar için c vitamini kaynağıdır. Hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. İshal durumunda bağırsağı büzüştürerek ishalin atlatmasına yardımcı olur. Asit özelliğinden dolayı fazla verilmesi kuşa zarar verir. Akabinde probiyotik uygulamak daha iyi olur.
Elma sirkesi
Elma sirkesi tam dolu Suluğa 2 damla olacak şekilde 15 günde bir kullanılabilir. Kuşun iç parazitlerden arinmasina yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı engeller. Aynı şekilde elma sirkesininde fazla verilmesi zarara yol açar.
Kekik suyu
Kaynatılan kekiğin suyu Suluğa eklenerek kuşlara verilir. Bakteri oluşumunu engelleyici etkisi vardır. Kuşun hastalıklardan etkilenme riskini azaltır. Direnç sağlar.
Mavi Haşhaş
Mavi haşhaş ağrı kesici özelliğe sahip bir tohumdur. Sakinleştirir. Stres azaltır. Omega 6 açısından zengin bir besindir. Mamalara karıştırılarak verilebilir.
Deve Dikeni tohumu
Deve dikeni tohumu doğal bir karaciğer koruyucudur. Kuşlara verilen ilaçlar, fazla Vitaminler kuşların karaciğerini yormaktadır. Bunun akabinde başka sorunlara yol açmaktadır.
Kuşlara ayrı bir kapta, mama içinde ya da yemlere karıştırarak belli zamanlarda verilebilir.
Tarçın
Tarçın antienflamatuar etkiye sahip bitkilerden biridir. Vücuttan enfeksiyon atımına yardımcı olur. Hastalıklara karşı direnç sağlar. Kuşlarda Kızıştırıcı etkisi vardır. Kokusu kuşların mamaya olan ilgisini arttırır. Mamalara çay kaşığı ucu ile katılabilir. Fazlası zararlıdır.
Kuru ekmek mayası
Mayada probiyotik bulunmaktadır. Bu etkisi ile kuşlarda dışkıların toplanmasına yardımcı olur. İshali önlemeye yardımcı olur. Tam dolu Suluğa çay kaşığı ucu ile eklemek yeterli olacaktır.

Bu konuda daha sayılabilecek bir sürü ürün bulunmaktadır. Fırsat buldukça konunun devamını getireceğim.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: