Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Elma Sirkesi Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Kuşlarda Elma Sirkesi Kullanımı

Muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı vb bir çok kuşta elma sirkesi hem temizlik hem de sularına katılarak verilmesi çok yaygındır. Peki kuşlarda elma sirkesi yararlı mı, elma sirkesi zararları var mı, elma sirkesi kullanımı, elma sirkesi kuşlara nasıl verilmeli, elma sirkesi kursak mantarına iyi gelir mi vb bir çok soruya bu yazıda cevap vereceğiz. Sizlerle Elma sirkesinin kuşlarda kullanımı, yarar ve zarar konusunu bilimsel bir yazıdan alıntı ile anlatmak istedim.

Sizleri kuşlarda elma sirkesi kullanımı konusunda uyarmak istiyorum. Genelde kuş besleyen tecrübeli kuş sahipleri tarafından bilinen ve uygulanan bir yöntemdir kuşların suyuna 1-2 damla elma sirkesi damlatmak.

ELMA SİRKESİ papağanların Gastrointestinal kanalında yani sindirim kanalını asidifiye eden bir özelliğe sahiptir. Eskiden bu özelliğinden dolayı kuşların sindirim kanalında ki maya ve bakterilerin üremesinin durduğu sanılıyordu. Özellikle Macrorhabdus Ornithogaster denilen ve kuşların sindirim kanalı hastalıklarının en önemli sorumlusu olan bu maya türü için çare olarak düşünülüyordu fakat 2005 yılında Egzotik Kuş Hekimi Prof.Dr. David Phalen aslında bu maya türünün sadece ve sadece ASİDİK ortamda üreyebildiğini ortaya koydu. Yani kuşunuzun suyuna damlattığınız , SİRKE , LİMON ve SODA gibi suyunu ve dolayısıyla sindirim sistemini asidifiye edebilecek olan her türlü uygulamadan KAÇINMALIYIZ.

Konu ile ilgili Tıbbi yabancı dili olan ve Dr.David Phalen'ın yaptığı çalışmaya ulaşmak isteyen arkadaşlar aşağıda ki makaleyi aratarak okuyabilirler.