Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Hiprodoxi Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144

Kuşlarda Hipradoxi Kullanımı

Hiprodoxi Nedir? Ne İşe yarar ?
Sistematik antibiyotiklerden biri olan hiprodoxi muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya vb bir çok evcil kuşlarda da kullanılabilir. CRD ve üst solunuma bağlı ornithosis(göz nezlesi) rahatsızlıklarında kullanılan doksisiklin etken maddeli oral çözeltidir. Etken maddesi doksisiklin olan, kanatlılarda colibacillosis, CRD, ve mikoplazmoz patojenlerine etki göstermektedir.

hiprodoksi-kuşlarda-kullanımı.png


Not: Veteriner görüşmelerimde özellikle alt solunum yolu hastalıklarının başlarında yakalayıp o zaman kullanmak daha etkili olacağıdır. İlerlemiş vakalarda doksisiklinin iyileştirmede yeterli olamayacağı yönündedir.

Hiprodoxi kuşlarda: CRD ve ornithosis daha çok belirgin göz sulanması, balgam, burun ve ağız akıntısı olarak semptomlar gösteren rahatsızlıklarda kullanılır. İlaçla beraber sindirim veya bağışıklık güçlendirici verilmelidir.

Hiprodoxi Nasıl Kullanılır? Sularına Kaç Damla Damlatılır ?
  • Hiprodoxi muhabbet kuşlarında ve kanaryalar kullanımı: 100ml klasik suluğa 6 damla katılarak. 4-7 gün arası su ve ilaç her gün tazelenerek verilir.
  • Hiprodoxi sultan papağanı kullanımı: 100ml suluğa 7-8 damla katılarak verilebilir.

Not: VETERİNER reçetesi olmadan kullanmayınız. Yazı reçete ve veteriner önerisinden alınıp yazılmıştır.