Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Kanat Altı Sırtta Tüy Dökümü ve Kaşıntı

Kuşlarda Kanat Altı Sırtta Tüy Dökümü ve Kaşıntı

Son zamanlarda muhabbet kuşu ,sultan papağanı , kanarya , cennet ve forpus papağanı gibi birçok evcil kuş türünde aşırı kaşınma , belirli yerlerde özellikle sırt ve kanat altında ani ve yoğun tüy dökülmeleri , kaşımaya bağlı kanamalar ve yaraları çok fazla duyar olduk.Bunun sebeplerini kendi görüşlerimiz veteriner hekimlere danıştık.Kaşıntı , tüy dökümünün birçok sebebi olabileceğini söylediler. Muhabbet kuşu , sultan papağanı vb kuşlarda aşırı kaşıntı , tüy dökümü sebepleri ; viral etkenli ,dış parazit etkenli , yıkamada verilen şampuan vb kimyasallar , Aerosol yolla sıkılan dış parazit spreyleri, Bağırsak sorunları , karaciğer yetmezliği ,tüy yolma vb sorunlardan kaynaklanır.Bu konuda detaylı veteriner muaynesi , dışkı analizi , parazit kontrolü ve röntgenlerle bu kaşıntı , kanamalı yaralar , tüy dökülme sorunu tespit edilebilir.

images (7).jpgKuşlarda Viral Kökenli Tüy Dökme ve Kaşıntı
Polyomavirus , Sirkovirüs vb virüsler kaşıntı , tüy dökümü vb problemleri oluşturabilecek virüs türleridir.

SiRKOVİRÜS (CİRCOVIRUS)

İlk defa 1998 yılında Belçika'da ortaya çıkan sirkovirüs adından daha da fazla bahsettirmektedir. Sirkovirüs çok genç kuşların timus ve fabrisius keselerini enfekte eden viral bir hastalıktır.Bu organlar güvercinin bağışıklık sisteminin (dayanıklılık ve savunma) gelişimi için olmazsa olmaz iki organdır.Bu organların zayıflaması ile güvercinler enfeksiyonlara daha duyarlı olur ve bazı aşıların (mesela paramiksovirüs) etkisi azalabilir.

Polyomavirus

Genellikle akut ölüm, abdominal (karın) şişlik ve tüy anomalileri (French molt sendromu) ile seyreden ve daha çok genç hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Virüs DNA ‘lı ve zarfsızdır. Dezenfektanlara karşı direnci dayanıklıdır. kuşlarda, kanatlılar da 1980 li yıllarda ilk olarak tespit edilmiştir. kuşlarda polyomavirus ilk olarak muhabbet kuşlarında tüy çıkarma bozukluğu olarak adlandırılmıştır.

Kuşlarda Dış Parazit Etkenli Tüy Dökümü
Kuşlarda parazit tüy ve derilerinde de görülebilir. Ölü tüy ve derilerden beslenen vücut ve tüy bitleri, kuşların vücutlarında kan emmek için küçük yaralar açarlar. Kuşlarda bitlenme yoğun kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.En çok görülen kanat bitleri ve kırmızı bitlerdir.

Kuşlarda Dış PARAZİT SPREYLERİ Sıkılması Sonucu Tüy Dökülmesi ve Kaşıntı
Kuşlarda dış parazit spreylerinin deodorant şeklinde çok yakından bol sıkılması tüy foliküllerini zarar vermekte ani kaşıntı , tüy dökme vb sorunları tetikliyor.Kuşlarınıza azar azar 25 cm uzaklıktan 3-4 ayda bir sprey sıkılmalıdır.