Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Karaciğer Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Kuşlarda Karaciğer Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet kuşu, kanarya, papağanlar, hint bülbülü vb evcil kuşları karaciğer sorunları çok sık karşılaşılan bir problemdir. Karaciğer hayati bir organdır. Muhabbet kuşu, papağanlar olsun hepsinde karaciğer hastalıklarına dikkat edilmelidir. Karaciğer zehirli toksik maddeleri zararsız hale getirmekten tutunda ilaçların yan etkisini azaltma ve glikojen depolamaya kadar bir çok görevi bulunur. Kuşlarda karaciğer hastalığı yavaştır, karaciğer dokusunun yağlanması ile ilerler. Karaciğer hastalığı ilerlediğinde kuş aniden hasta gözükebilir. Karaciğer hastalıklarını yorumlamak kolay değildir. Karaciğer ile ilgili hastalıklar ve bozukluklar çok çeşitlidir. Bu ayrımı uzman bir kanatlı veteriner hekimi yapması ve tedavi etmesi doğru olanıdır. Gelin sizlerle kuşlarda karaciğer problemlerini ve akıllara takılan sorulara cevap verelim.

leberstoerung02-300x225.jpg


1. Kuşlarda karaciğer hastalığının belirtileri nelerdir?​

Akut karaciğer hastalığında karaciğer genellikle genişler. Üratlar (dışkıların beyaz alanı) genellikle yeşil renkte olur. Kuşun tüyleri kabarmış olabilir ve sulu dışkıları olabilir. Kronik karaciğer hastalığında karaciğer şişebilir veya şişmeyebilir ve üratlar yeşil olabilir veya olmayabilir. Etkilenen kuşların, üzerlerinde bereler ve pençelerinde bereler olan uzun üst gagaları olabilir. Morluklar zayıf kan pıhtılaşmasından kaynaklanır. Bazı kuşlar nöbet geçirebilir (nöbetler). Yeşil renkli tüyler sarıya dönebilir.

leberkot_wellensittich01-300x225.jpg

2. Kuşlarda Karaciğer hastalığının bulaşıcı olmayan nedenleri nelerdir?​

Karaciğer hastalığının en yaygın nedeni diyette çok fazla yağdır. Sağlıklı karaciğer hücreleri, optimum şekilde çalışmayan şişmiş soluk yağlı karaciğer hücreleri ile değiştirilir. Kuş daha sonra diğer hastalıklara eğilimlidir. Karaciğer hastalığının diğer nedenleri arasında pestisitler, bazı bitkiler, tel ve kafes mobilyalarından metal zehirlenmesi ve kontamine tohumlar üzerindeki mantar toksinlerinden kaynaklanan zehirlenmeler yer alır.

3. Kuşlarda Karaciğer hastalığının bulaşıcı nedenleri nelerdir?​

Karaciğer hastalığının en yaygın enfeksiyöz nedenleri, bakterilerin yanı sıra Chlamydophilosis'tir (Chlamydiosis). Diğer enfeksiyöz nedenler arasında Psittacine Beak and Feather Disease (PBFD), polyomavirüs ve herpesvirüsler gibi virüsler yer alır. Trematodlar (kelebekler) ve protozoa (Atoxoplasma) gibi parazitler de karaciğer hasarına neden olabilir.

4. Kuşlarda Kuşumda karaciğer hastalığını nasıl önleyebilirim?​

Peletlere dayalı geniş bir diyet, temizlik ve yeni kuşların uygun şekilde karantinaya alınması, kuş sahiplerinin evcil hayvan kuşlarında karaciğer hastalığını önlemenin en iyi yoludur.

5. Kuşlarda Karaciğer hastalığı için hangi tedavi mevcuttur?​

Çoğu durumda diyet değişiklikleri gerekli olacaktır. Bu genellikle tohumdan pelet veya ufalanmış bir diyete geçmeyi içerir. Sebze ve meyveler ile Avustralya ağaç çiçeklerinin de diyete eklenmesi gerekir. Çoğu durumda, diğer hastalıkların ya birkaç teşhis testinden sonra ya da karaciğer hasarının en yaygın nedenleri için bir tedavi denemesi olarak tedavi edilmesi gerekir. Bu, karaciğere yardımcı olmak için bir dizi antibiyotik ve diğer reçeteli ilaçlar anlamına gelebilir.
 
Son düzenleme: