Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Katarakt Belirtileri Ve Tedavisi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,138
Çözümler
61
Kuşlarda Katarakt Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet kuşu, kanarya, papağanlar bir çok kuşta gözlerinde beyazlaşma, bulanık bir görüntü ile karşılaşılabilir. Kuşlar, katarakt adı verilen bir göz rahatsızlığı yaşayabilir; çoğumuza tanıdık geliyor. Bazen bu hastalık merceğin bulanıklaşması veya merceğin bulanıklaşması olarak da adlandırılır. Ne yazık ki, küçük evcil kuşlarda katarakt tedavi edilemez. Çoğunlukla çok yaşlı kuşlar etkilenir, ancak bazen nispeten genç hayvanlarda bir travmadan sonra, örneğin bir kafa travması veya ciddi genel hastalıktan sonra da ortaya çıkar.

Kuşlarda Katarakt Belirtileri


Katarakttan mustarip bir kuş, merceğin ne kadar bulanık olduğuna ve her iki gözün de etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak, az çok görme engelli veya hatta neredeyse tamamen kördür. Kataraktların tamamen gelişmesi genellikle biraz zaman alır. Bulutluluk başladığında, kuş ilk olarak çevresini buzlu camın arkasından görür gibi görür. Ayrıca, parlak ışık kaynaklarının çevresinde haleler (ışık halkaları) görme olasılığı da yüksektir. Katarakt ilerledikçe, kuş kısa sürede yalnızca ışığı ve karanlığı algılayabilir ve mercek bulanıklaştıkça bu giderek zorlaşır.

Sahibi genellikle kuşunun görüşünün bozulduğunu çünkü hayvanın daha güvensiz hale geldiğini ve uçarken veya yere inerken daha sık küçük aksiliklerin meydana geldiğini fark eder. Bazı kuşlar, görme duyularının bozulmasından son derece rahatsız oldukları için artık uçmak istemezler. Hayvanlar ne kadar az görürse, o kadar ürkek olurlar. Hatta bazıları artık gelen bir eli veya eş bir kuşu göremedikleri ve dokunulduğunda korktukları için ısırdıkları için kırılır. Etkilenen kuşlar, ciddi şekilde görme bozukluğu nedeniyle artık yiyecek bulamadıkları için kilo verebilirler.


Dikkat!
Gözün gri rengi ancak gözbebeği siyah olan hayvanlarda görülür. Kırmızı gözleri olan belirli renkteki kuşlarda (örneğin, albinolar, lutinolar ve kreminolar), gözbebeği kırmızıdır. Kataraktınız varsa, zamanla pembe-griye döner.

Kuşlarda Katarakt Teşhis​

Muhabbet kuşunda katarakt.

Göze bir lamba tutulursa, merceğin bulanıklığı erken bir aşamada fark edilebilir ve ardından göz gri görünür. Bulanıklık genellikle flaşla çekilen fotoğraflarda ve genellikle erken bir aşamada açıkça görülebilir. Çok ilerlemiş bir katarakt ile göz, normal ışıkta bile bulanık görünür. Etkilenen kuş, o zaman genellikle görme organı üzerinde zaten tamamen kördür.

Kuşlarda Katarakt Tedavi​

Bu Lineolated Muhabbet Kuşunun kataraktı henüz erken evrelerinde ama şimdiden görme bozukluğuna neden oluyor.

Kataraktı olan kişiler ameliyat olabilir. Katarakt artık küçük kuşlarda cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tür müdahaleler ancak son derece uzmanlaşmış hayvan göz doktorları tarafından gerçekleştirilebilir. Birçok kişi kendi bölgesinde bu tür uzmanlara ulaşamadığı için katarakt durumunda kuşları için bir tedavi seçeneği yoktur.

Bir hayvan kör olursa, sahibi, kuşun yaşamını hâlâ sürdürüp sürdüremediğini dikkatle kontrol etmelidir. Birçok kör kuş, engelleriyle çok iyi başa çıkıyor. Bununla birlikte ötenazinin kaçınılmaz olduğu bazı durumlar da vardır, çünkü kuşlar engellilikten çok fazla acı çekerler ve kendi başlarına açlıktan ölürler veya görme yetersizliğinden dolayı tekrarlanan ciddi yaralanmalara maruz kalırlar.

Kataraktı olan tüylü bir hastayı uzman bir kuş veteriner hekimine veya ideal olarak bir hayvan göz doktoruna muayene ettirmek ve hasta hayvanın hayatıyla baş etmeye devam edip edemeyeceğine uzmanla birlikte karar vermek önemlidir. Ancak çok çabuk pes etmemelisiniz, bazen kuşların yeni duruma alışması için birkaç haftaya ihtiyacı vardır.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥