Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Kırmızı Akar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Kuşlarda Kırmızı Akar (kırmızı ve köşelerde saklana küçük kan emici canlılar )

Genellikle geceleri kuşlara saldıran kan emici parazitleri ifade ederler. Bu küçük rahatsızlıklara ek olarak, kuşlar, özel bir bölümün bulunduğu pullu yüz ya da oyuk akarları tarafından da etkilenebilir . Halk dilinde Kırmızı BİT ( Dermanyssus gallinae uzunluğu 0,7 ve 1,1 mm arasında) ölçer. Kuşun kanında beslenir. Gün boyunca, bu küçük parazitler kafesteki köşelerde ya da ürettikleri tüneldeki çatlaklarda gizlenirler. Yaklaşık 70 ° F sıcaklıklarda yumurtadan larvaya kırmızı Bit gelişimi sadece iki gün sürmektedir. Sıcaklık 48 ° ila 59 ° F arasındaysa larvaların gelişmesi beş gün sürer. Kırmızı bit gece boyunca aktif olduğundan, gün boyunca kuş üzerinde izlenemez. Bu akarlardan muzdarip bir muhabbet kuşu gecede son derece huzursuzdur, Kuş, gece boyunca çok uyursa, bu durum ,pisliğin kafes içinde dağıtılmasıyla görülebilir . Bu akarların izini sürmek için, bezin üzerinde yürüyen herhangi bir şüpheli küçük kırmızı nokta için gece boyunca kontrol edilmesi gereken beyaz bir bez parçası örtülmelidir.

kırmızı akar bitler kuşlardaKuşlarda Kırmızı Bitten Kurtulmanın yolları:

Kuşun temas ettiği her şeyi temizleyin ve dezenfekte edin. Özellikle içme kapları ve kafesleri sıcak su ve fırça ile tedavi edilmelidir. Salıncak, yuvalı, hatta tahta tünekler çöpe atılmalıdır. Unutmayın ki bağışıklık kazanan canlılarda en az 5-6 ay da bir kullanılan koruyucu ilaçlarda değişmelidir. Size 2-3 tane ilaç önereceğim değişe değişe değişe kullanmanızı tavsiye ederim.

İlaçlar:

-
Biyodust toz
-Ardap sprey
-Kuşa damlatacağınız ense damlası VİLMECTİN

Tavsiyem: Veterinere danışıp bir tane daha toz ilaç alıp biyodustla değişe değişe kullanmanız. Kullanacağınız yuvalıkları verniklemek daha iyi olur.