Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Kursak Mantarı (megabakteri) Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kuşlarda Kursak Mantarı (megabakteri) Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kafes kuşlarında kursak mantarı olarak da bilinen megabakteriler, özellikle muhabbet kuşu , papağanlarda bulunan bir sindirim hastalığıdır. Bununla birlikte, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bir kuşta, megabakteri kontrolden çıkarak veteriner tedavisi gerektiren sağlık sorunlarına neden olabilir. Kursak mantarı olan muhabbet kuşu vb kuşları ayırarak ve kafes ve aksesuarları düzenli olarak temizleyerek enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Megabakteriler birkaç hafta sonra kuşlarda yeniden ortaya çıkabilir, bu nedenle papağanlarınızı yeniden enfeksiyon belirtisi için dikkatlice izlemeniz gerekir.

kursak mantarı.jpg


Kursak mantarı belirtileri
Kursak mantarı belitileri ; kusma, yenmemiş tohum kusma, kabarık tüyler, iştah artışı ve kilo kaybı yaygındır.Kesin sonuç için veterinere götürmek ve en yaygın test olan kuş dışkısını inceler, ancak bazen veteriner dışkıdan bir numune alır.

dışkı.jpg


Kursak mantarı insana bulaşır mı
Kuşlarda megabakteri yani kursak mantarı diğer kuşlara bulaşabilir ancak insanlara veya diğer hayvanlara bulaşmaz.

Kursak mantarı tedavisi
Amfoterisin B için kursak mantarı tedavisinde veterinerce önerilir
. Megabakteriler için standart tedavi amfoterisin B'dir. Amfoterisin vermenin iki yolu vardır. İçme sularına günde bir kez toz ekleyebilir veya günde iki kez besleme şırıngası ile sıvı verebilirsiniz.

  • Doğru dozaj için her zaman veterinerinizin talimatlarını izleyin.
  • Kuşunuzun suyuna ilaç eklemenin, su içmeye olan ilgisini azaltabileceğini ve bunun dehidrasyona yol açabileceğini unutmayın.
  • Yalnızca az sayıda kanatlı etkilendiyse, onları bir ürün tüpü kullanarak ilaçla da dozlayabilirsiniz.
Kursak mantarında elma sirkesi tedavi edici mi
Kursak mantarı tedavisinde elma sirkesi kullanmak tedavi şekli değildir.Bazı kaynaklarda bunun zararlı olduğu konuşulur.Kuşta sindirim asiti azaldığı için asitli sıvılar verilmesi tavsiye edilir. Megabakteriler, papağanların sindirim sistemindeki asidi azaltabilir ve bu da onların yiyecek yemelerini zorlaştırır. Yardımcı olmak için her 470 ml suya 30 ml elma sirkesi, greyfurt suyu veya beyaz sirke ekleyerek mide asitliği artırabilir.

Papağanı her on dört ila on beş günde bir test edin. İlk tedavi turu 14 ila 30 gün sürer. Bu noktada, megabakterilerin (kursak mantarı) yok olup olmadığını görmek için papağanı veterinere götürmelisiniz. Veteriner, ikinci bir tedavi süreci önerebilir. On dört veya on beş gün sonra kuşu tekrar almalısınız.

Yaşam alanlarını temizleyin. Megabakterilerin kuş pisliği yoluyla yayıldığı düşünülmektedir. Bunu önlemek için papağanın yaşam alanını sık sık temizleyin. Yiyecekleri ve su kaplarını her gün sıcak su ve sabunla yıkayın ve dışkı ile kaplanmış yuva kutularını değiştirin. Kafes zeminlerini haftalık olarak süpürün.

  • Dışkılarla kaplı herhangi bir oyuncak veya tünek fark ederseniz, bunları da çıkarmalı ve yıkamalısınız.


Not : Bu ilaçlar ve dozajlar veteriner hekim önerisi ve tecrübelerdendir. Lütfen kuşlarınızda ilk önce veteriner hekime götürün veya danışın danışmadan ilaç kullanmayınız.Ancak veterinere ulaşamayanlar için yazılmıştır.İlk öncelik her zaman profesyonellik ve veterinere başvurulmasıdır.