Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda kursak mantarına sirke iyi gelir mi?

Kuşlarda kursak mantarına sirke iyi gelir mi? Sirke Nasıl Kullanılmalı
kursak-mantarı-sirke.jpg


Kursak mantarına sirke iyi gelir mi? Kursak mantarı için sirke nasıl kullanılmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Asidik bir ortam, Macrorhabdus ornithogaster gibi mantarlar içindir. elverişsiz, kuşları kolonize ettikleri sindirim organlarının pH'ını düşürüyor gibi görünüyorlar. Patojenleri bu avantajdan mahrum bırakmak için birçok veteriner, antifungal tedavi sırasında nistatin gibi ilaçlara veya aktif bileşen amfoterisin B içeren müstahzarlara ek olarak içme suyunun asitlenmesini tavsiye eder. Hayvanlara daha sonra elma sirkesi ile karıştırılmış içme suyu verilir: bazı kaynaklar 100 ml suya iki ml elma sirkesi eklenmesini önerirken, diğerleri 500 ml suya 3 ml elma sirkesinden bahseder. Asitlenmiş bu içme suyu sayesinde kuşların sindirim sistemindeki pH değeri yükselebilmekte, bunun da mantarların mukoza zarlarına yerleşmesini zorlaştırdığı söylenmektedir. Diğer kaynaklar bunun yerine aynı etkiye sahip olduğu söylenen greyfurt suyunu önermektedir.

Bazı doktorlar ise içme suyunun asitlendirilmesine karşı tavsiyede bulunur ve mantarların yerleştiği vücut bölgeleri zaten oldukça asidik olduğu için bunun pek bir şey getirmediğini savunurlar. Bir karşı argüman, halihazırda hasar görmüş mukoza zarının, içme suyuyla alınan asit tarafından ek olarak saldırıya uğrayabileceğidir.

Kuşlarınızın içme suyuna asit katıp katmayacağınıza karar vermeden önce lütfen konuyla ilgili olarak veterinerinizle konuşun ve bireysel tavsiye alın.

Yazar Yorumu : Muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı vb bir çok kuşta kursak mantarı sorunu sık karşılaşılır. Peki sirke kursak mantarına iyi gelir mi? Bence, sence diye bir şey bilimde yoktur. Yapılan yeni çalışmaların çoğunda sirkenin bir yararı olduğu düşünülmüyor. Bu kabul görmüyor. Günümüzde sirke kursak mantarına iyi gelir diyen bir çok araştırmacı ve veteriner bulunmaktadır. Bu yüzden arada bir konudur.