Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Mama Yapımı

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
649
Çözümler
16
Kuşlara Mama Yapımı ve Mamaya Neler Konulabilir

Yeni kuş sahiplenen dostlarımız kuşlara mama yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiğini genelde bilmiyor. Arama motorlarında tarifler arıyorlar. Kullanışlı basit tarifler olduğu gibi çoğu kişinin evinde bulunmayan türlü ürünlerle hazırlanan mamalara kadar bir sürü şey çıkıyor karşılarına. Bunun sonucunda ya vazgeçiyor ya da hazır mamaya
yöneliyorlar. Ya da kuşun sevmediği tarz bir mama ortaya çıkıyor ve kuş yemediği için mama yapmaktan vazgeçilir. Bu yüzden yeni arkadaşlara en basit şekliyle tarif etmeye çalışacağım. Öncelikle içine koyacağımız ürünleri ve nasıl koymamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Meyve ve sebzeler

Mamaya katılan sebze ve meyveler mamanın vitamin değerini ve besleyiciliğini arttırdığı gibi kuşların mamaya olan ilgisinide arttırır. Çünkü çoğu kuş özellikle sevdiği meyvelere hayır diyememektedir. Peki ne koyabiliriz. Havuç, kara lahana, pancar, turp, brokoli, karnıbahar, roka, tere, semiz, ıspanak, şeftali, kayısı, muz gibi ürünler. Kullanacağımız ürünü güzelce yıkamayı ihmal etmeyelim.

Yumurta

Bir mamanın en faydalı ürünü yumurtladır. Kuşlar çok sever. Kuşlar için kalsiyum sağlar, iyi bir protein kaynağıdır. Kuluçkada yorulan kuşlar için güzel bir enerji sağlar. Yumurtayı iyice haşlayalım.

Unlar

Bu kısımdaki ürünlerin asıl maksatı
mamanın kıvamını istediğimiz hale getirmek için. Çoğu kişi bunun için bisküvi kullanmaktadır. Ancak içeriğindeki şeker ve diğer ürünler sebebiyle çok sağlıklı değildir. Bunun yerine tuzsuz galeta unu, mısır unu, pirinç unu, irmik ve buğday Ruşeymi kullanılabilir.

Baharatlar

Mamamızın içeriğini güçlendirmek için baharatlardan faydalanabiliriz. Ayrıca hoş kokuları ile kuşların mamaları sevmelerini sağlayabilirsiniz. Bu baharatlara örnek olarak sayabileceklerim tarçın, kekik, nane, mavi haşhaş ve tatlı biber olabilir.

Tohumlar

Kuşların dikkatini çekmesi ve daha besleyici olması için çeşitli tohumlar serpebilirsiniz. Sağlık tohumu, yulaf, buğday çimlendirmesi, Nijer, perilla, japon darısı örnek olabilir.

Takviyeler

Özellikle toz formdaki takviyeleri mamalarımızda kullanabiliriz. Probiyotik, elektrolit, kalsiyum, kuş toprağı ve multivitamin örnek olabilir.

Nasıl yapılmalı
Bana göre mamanın temel bileşimi yumurta + sebze + un üçlüsüdür. Bunun dışında elinizde olan ürünlere göre gerekli eklemeleri kendiniz yapabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyiz
Havuç ve pancar gibi ürünler mamayı fazla nemli yapıyorsa sularını elinizde hafif sıkıp mamaya öyle ekleyin. Ayrıca fazla nemi alması için biraz kuş toğrağıda ekleyebilirsiniz. Mama sonrası olası dışkı bozulması ve ishali engelleyecektir.
Baharatları abartmayın. Herşeyin fazlası zarar. Mamalara çay kaşığı ucu ile az miktar serpin. Un kısmı ürünleri abartmayın. Kuş için asıl faydası olan şeyler diğer ürünler. Mamanın kıvamı için bir miktar kullanın. Yumurta iyice haşlanmış olsun. Sebze ve meyveler güzelce yıkanmış olmalı.Tohumlarıda mamanın önüne geçecek kadar çok koymayın çay kaşığı kadar eklemek yeterlidir. Mama yazın 6 saat, kışın 8-10 saatten fazla kafeste durmasın.
Sebze ve meyveleri fazla karıştırma yapmayın. 1-2 ürün idealdir. Farklı farklı yaparak mamaya olan ilgisini korumasını sağlayabilirsiniz. Mama kıvamı kısır gibi bir kıvamda olmalı. Fazla kuru ve fazla nemli olmamalı. Kuşlar için zararlı olan avokado, kakao gibi ürünleri kullanmamalı (kuşlar için yararlı ve zararlı yiyeceklere forumumuzdan ulaşabilirsiniz.)
Aklıma gelen şeyler bu şekilde temel olarak yumurta + sebze + un karışımı sabit gerisi sizin imkanlarınız ölçüsünde size kalmış.Şimdiden kuşlarınıza afiyet olsun
 
Moderatör tarafında düzenlendi: