Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Neo Terramycin Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Kuşlarda Neo Terramycin Kullanımı

Neo terramycin kuşlarda kullanılabilen bir antibiyotiktir. Özellikle muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı vb kafes kuşlarında bağırsak ve bazı solunum yolu hastalıklarda kullanılabilen bir ilaçtır. Kuşlardaki bazı ishallerde de etkisi olan çok ağır olmayan bir antibiyotiktir. Neo-Terramycin Oral Çözelti Tozu, her bir gramın içinde 176.3 mg oksitetrasiklin hidroklorür ve 123.4 mg neomisin içeren sarı renkli bir tozdur.

Kuşlarda neo terramycin kullanımı


Neo-Terramycin Ne İşe Yarar

Neo-Terramycin Oral Çözeltİ oksitetrasiklin ve neomisin kombinasyonuna duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen solunum, sindirim sistemi enfeksiyonları ile diğer yumuşak doku enfeksiyonlarında kullanılır. Bu kapsamda kanatlılarda baslıca Pullorum, Tavuk Kolerası, Kanatlı Tifosu hastalıklarında, E.coli ve Salmonella olmak üzere duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen enteritislerde ve solunum yolu enfeksiyonlarında endikedir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Gram pozitif aeroblar (Bacillus sp., Coynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathiae, Listeria monocytogenes ve Streptococcus sp.), gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp., Pasteurella multocida, Mannheimia haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp.), anaeroblar (Actinomyces sp., Fusobacterium sp,,) ve Mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Anaplasma’lara etkisi iyi derecededir.

Kazanılmış direnç nedeniyle Staphylococcus sp, Enterococcus sp., Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Bacteroides sp. ve Clostridium sp.’ye etkisi degiskendir. Pr. vulgaris, Ps. aeroginosa, C. jejuni, Staph. aureus, Serratia sp., M. bovıs, M. hyopneumoniae, Mycobacterium sp., Strep. faecalis, Bac. fragilis tetrasiklinlere dirençli kabul edilir. Etkisi çok az veya hiç yoktur.

Neo Terramycin Kuşlarda Kullanım Şekli ve Dozajı

Oral yolla uygulanır. içme suyu içinde çözdürülmek suretiyle verilir. Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde kanatlılarda 50 kg toplam canlı ağırlık için 3 g toz kulanılarak hesap yapılabilir. Muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı, hint bülbülü vb gibi kuşlarda 100 ml bir sulağa 3/2 oranında su doldurup suluğa mercimek tanesi boyutunda toz atıp kullanılabilir. Sular her gün tazelenip ilaçlamalıdır. Tedavi süresi en az 3 en fazla ise 6 gün kullanımı önerilir. VETERİNER ÖNERMEDEN KULLANMAYINIZ.

Kanatlılarda NEO TERRAMYCİN uygulaması

Neo-Terramycin kanatlılara uygulanması sırasında, hayvanlar belli bir süre susuz bırakılır(akşam uyku zamanı suyu çekip,sabah erkenden ilaçlı su verilir), günlük olarak alınacak miktar hayvanların 1 saatlik sürede tüketecekleri içme suyu içerisinde çözdürülür ve bekletilmeden hayvanlar tarafından alınması sağlanır.

Neo Terramycin Nasıl Saklanmalı

Oda sıcaklığında 24,5 derece gibi, güneş ışığı almayan yerde ağzı kapalı bir biçimde 2 yıl civarı bir raf ömrü vardır. Açılıp kullanılmaya başlayan ilaçlar genelde 6-8 ay sonra kullanımaması tavsiye edilir.Not: VETERİNER reçetesi olmadan kullanmayınız. Yazı reçete ve veteriner önerisinden alınıp yazılmıştır.