Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda OBEZİTE (Aşırı kiloluluk)

Kuşlarda OBEZİTE (Aşırı kiloluluk)​

uebergewichtiger_wellensittich04-300x225 (1).jpg


Obezite, yani kilolu kuşlarda özellikle muhabbet kuşunda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Evcil kuşlarımız genellikle bir kafese kapatılır, uçmalarını önlemek için kanatları kırpılır ve çok az egzersiz yapılır. Bu, yüksek yağlı diyetlerle bağlantılı olarak, genellikle obeziteye ve bununla ilişkili sorunlara yol açar.

Kuşlarda obezite nedir?
Köpek ve kedilerde obezite, ideal ağırlığının %15 veya daha fazlası olan bir evcil hayvan olarak tanımlanır. Kuşlar için net bir tanımımız olmasa da, bu muhtemelen kullanmak için güvenli bir kılavuzdur.

Kuşlarda Obeziteye ne sebep olur?
Obezite, evcil hayvan tarafından yakılandan daha fazla kalori alınmasının sonucudur.
Vahşi kuşların aksine evcil kuşlara, yırtıcılardan kaçmak ve yiyecek aramak için uçmayı içeren günlük egzersiz yapma fırsatı verilmez. Kuşlar günlük yaşamlarında çok az kalori yakarlar.
Ek olarak, çoğu sahip, evcil kuşlarını yanlış bir şekilde, çoğunlukla veya tamamen tohumlardan oluşan bir diyet sunarak besler. Tohumlar sadece pek çok vitamin ve mineralden yoksun olmakla kalmaz, aynı zamanda yağ bakımından da yüksektir (bu yüzden kuşlar onları sever: yağ, onların tadını güzelleştirir). Yüksek yağlı bir diyet ve egzersiz yapılmaması, kuşları obeziteye yatkın hale getirir.

Obezite ile ilgili herhangi bir sorun var mı?
Obez kuşlar, artrit, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini artırır. Birçok obez kuş, "Yağlı Karaciğer Hastalığı" olarak da adlandırılan hepatik lipidozu geliştirir. Bu kuşlar, enfeksiyonlara ve strese karşı son derece hassastır; birçok obez kuşun, veteriner muayenehanesindeki bir muayenenin stresinden öldüğü bilinmektedir. Son olarak, obez kuşlar, normal kilolu kuşlara göre daha yüksek anestezi riskine sahiptir.

Kuşumdaki obeziteyi nasıl tedavi edebilirim?
Kuşları tamamen tohumdan oluşan bir diyetten, pelet veya ufalanmış, taze sebze ve meyveden oluşan daha uygun bir diyete geçirmek, günlük kalori alımını azaltacaktır. Tohumlu bir diyete bağımlı olan kuşların tercih edilen peletli diyete kolayca geçemeyebileceğini unutmayın.
Kuş veterineriniz, diyeti yavaşça değiştirmeniz konusunda size ipuçları verebilir (kuşun diyeti ASLA hızlı bir şekilde değiştirilmemelidir, çünkü kuş yemeyi reddedebilir ve kelimenin tam anlamıyla açlıktan ölebilir).
Kuşunuz tohum yemeyi bırakmayı reddederse, günde iki kez sadece 10 dakika tohum verilmeli ve diğer zamanlarda taze sebzeler hazır bulundurulmalıdır.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥