Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Pankreas Hastalığı

Kuşlarda Pankreas Hastalığı | Beyaz ve sarı dışkı

İnsanlarda olan pankreas organı muhabbet kuşu, papağanlar, kanarya vb kuşlarda da bulunmaktadır. Pankreas sorunlarının başında ise iltihaplanma gelmektedir. Pankreas iltihabı evcil kuşlarda nadir görülen bir hastalıktır, ancak yine de meydana gelir. Veteriner hekimler bu organın iltihaplanmasını sıklıkla pankreatit olarak adlandırır. Öte yandan, pankreasın hipofonksiyonu evcil kuşlarda çok daha sık görülür. Diğer şeylerin yanı sıra, büyük miktarlarda biriken çok hacimli, açık renkli, beyaz veya sarı dışkıda (kaka) kendini gösterir. Veteriner hekimler, organın böyle bir işlev bozukluğunu pankreas yetmezliği olarak adlandırırlar.

pankreas hastalıklı kuş dışkısı

Pankreasın işlevleri​

Pankreas, ince bağırsağın mezenterinde midenin altında yer alan bir iç organdır. Besinlerin parçalanması için gerekli enzimlerin sağlanmasından ve şeker metabolizmasının düzenlenmesi için insülin üretilmesinden sorumludur. Pankreasın iltihaplanmasından veya bu organın yetersiz işlev görmesinden, bakteriyel enfeksiyonlar ve ayrıca pankreas kanalları alanındaki metabolik bozukluklar veya malformasyonlar dahil olmak üzere birkaç farklı neden sorumlu olabilir.

Pankreas iltihabının (pankreatit) iki şekli vardır:
  1. Akut ödematöz * inflamasyon (akut pankreatit) pankreasta geçici hasara neden olur. Pankreas iltihaplanma nedeniyle şişer ve geçici işlev bozukluğu yaşar. Bu pankreatit formu genellikle diğer organlara saldırmaz.
  2. Akut nekrotizan ** pankreatit ise pankreatik inflamasyonun en şiddetli şeklidir ve pankreatik dokuda yoğun yıkıma neden olur. Genellikle karaciğer veya böbrekler gibi diğer organlara yayılır. Etkilenen organların başarısızlığı olasılık dahilindedir. Bu da hasta kuşlar için hayatı tehdit eden bir durum yaratır. Ne yazık ki, etkilenen hayvanlar arasındaki ölüm oranı çok yüksektir.

Kuşlarda Pankreas Hastalığı (Pankreatit) Belirtileri​

Kuşlarda tipik bir pankreatit belirtisi, dışkının alışılmadık dokusudur: dışkı toplarının kıvamı çok tipik bir şekilde değişmiştir. Normal dışkı koyu yeşil ila koyu kahverengi renktedir, idrarın ortasında beyaz ila krem renkli bir kısmı vardır ve serttir. Pankreas iltihabı varsa dışkı tebeşir beyazı ve ufalanır, bazı durumlarda sarımsıdır. Ayrıca birçok durumda, düşürülen dışkı toplarının sayısının önemli ölçüde arttığı (sekiz kata kadar) gözlemlenmiştir. Kuşlar çok yemek yerler ve yine de kilo verirler çünkü vücutları pankreas işlevinin olmaması nedeniyle artık yiyeceği işleyemez.

Pankreas Hipofonksiyon Belirtileri (yetersizliği)​

Bu sultan papağanı pisliği, pankreas hastalığıyla ilişkili tipik renk ve kıvam değişikliklerini gösterir.

Pankreas yetersiz çalışıyorsa, genellikle nispeten aniden ortaya çıkar. Etkilenen kuş, kolayca parçalanan ve çok miktarda nişasta içeren çok hacimli dışkılar çıkarır. Kuşa bu tür pislikler geçer geçmez, kuşa yemle birlikte uygulanabilecek bir enzim müstahzarı elde etmek için derhal yetkili bir veterinere danışılmalıdır. Ancak arıza hızlı bir şekilde giderilirse, herhangi bir kalıcı organ hasarı bırakmadan sıklıkla tekrar hızla ortadan kalkar.

Arıza birkaç gün sürerse, etkilenen kuş giderek zayıflayacaktır çünkü vücudu artık besin posasını en iyi şekilde kullanamaz, hastalığın tipik semptomlarıyla birlikte akut besin eksikliği riski vardır. Bir kuş büyük, ufalanan dışkılar bıraktığında hızlı hareket etmenin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de budur. Bu arada, pankreasın hipofonksiyonu genellikle organın iltihaplanması değil, sadece "operasyonel süreçteki bir aksama" dır.
 
Son düzenleme: