Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Solunum Yolu Hastalıklarının Sebepleri (Hırıltı)

Kuşlarda Solunum Yolu Hastalıklarının Sebepleri (Hırıltı)

Kuşum hırıltılı nefes almakta , kuşum nefes alırken zorlanıyor ve ses çıkartıyor , kuşum nefes alırken kuyruğu oynuyor
vb sorunlar çok duymaktayız.Muhabbet kuşu , kanarya ,papağanlar , ispinozlar kısaca evcil kuşlarda nefes almada zorlanma , hırıltılı ses kuş sahiplerini çok korkutur.En çok karşılaşılan ve tedavisi zor olan hastalıkların başında kuşların solunum yolu hastalıkları gelir.

KUŞLARDA SOLUNUM YOLLARI RAHATSIZLIĞI

Kuşlarda, bakteriyel, viral, fungal ve parazitik enfeksiyonlar, alerjik ve beslenme sorunları ve son olarak göğüs içinde kanserli kitleler gibi birçok solunum zorluğu nedeni vardır.

Bakteriyel Solunum Hastalıkları

Çok sayıda organizma, kuşların solunum yollarını enfekte ederek sinüzite, rinolitlere (burun geçişlerinin tıkanması), apselere ve hava kesesine neden olabilir. Antibiyotiklerle tedavi ve / veya sinüslerin ve burun kanallarının yıkanması gerekir. A vitamini takviyesi gerekebilir ve sıcaklık, nem ve havalandırmanın yeterli olduğundan emin olmak için kanatlı ortamı kontrol edilmelidir.

Viral Solunum Hastalıkları

Grip
ve paramiksovirüs , değişen şiddette soruna neden olabilir. İnfluenza, insanlardan papağanlara bulaşabilir ve bunun tersi de olabilir ve paramiksovirüs de nörolojik hastalıktan sorumlu olabilir. Sinüzite neden olabilen kuş çiçeği virüsleri de vardır.

Psittakoz

Bu hastalığa Chlamydia psittaci neden olur ve genellikle hafif bir solunum yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıkar, ancak birçok kuş asemptomatik taşıyıcı olabilir. Bu problemle ilişkili klinik belirtiler spesifik değildir ve ciddiyeti önemli ölçüde değişebilir. Ölüm oranı yüksek olabilir ve insanlara yayılması mümkündür. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekebilir (45 güne kadar oksitetrasiklin).

Mantar Solunum Hastalığı

Aspergilloz
, kuşlarda görülen en yaygın mantar solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle, kuş başka bir hastalık sorunu, stres veya yetersiz beslenme nedeniyle zayıfladığında gelişir. Solunum yolu hastalığı olan kronik hastalığı olan bir kuşta her zaman şüphelenilmelidir. Enfeksiyon genellikle hava keseleri içinde gelişir ve genellikle kronik bir sorundur. Nemli bir ortam tarafından daha da kötüleştirilebilir. Antifungal ilaçlarla tedavi denenebilir, ancak genellikle başarısız olur.

Paraziter Solunum Hastalığı

  • Trichomoniasis: esas olarak muhabbet kuşlarında ortaya çıkar, ağız çevresinde kremsi bir tortu ve "gür" nefes alıp verme şeklinde gelişir. Tedavi metrondiazol ile yapılır.
  • Syngamus trakea: genellikle sadece büyük kuş kuşlarında görülür. Parazit soluk borusunda yaşıyor.
  • Sternostoma trachaecolum: Bu akar, bazen muhabbet kuşları olmak üzere kanaryaların ve ispinozların solunum yolunda yaşar. İvermektin veya levamizol ile tedavi edilebilir ancak ölüm oranı yüksektir.
Beslenme Solunum Hastalıkları

Hem A vitamini eksikliği hem de iyot eksikliği solunum yolu hastalığına neden olur.

Alerjik Solunum Hastalığı

Kuşlarda astım görülür ve sıklıkla kortikosteroidlerle tedaviye verilen yanıt temelinde teşhis edilir.

Solunum Rahatsızlığı Olan Bir Kuştan Gelen Sesin Videosu

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

Benzer konular