Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Swap Testi Ile Hastalık Teşhisi

Kuşlarda Swap Testi ile Hastalık Teşhisi​

Guatr çubuğu örneği

Bir laboratuvarın bu görevleri yerine getirebilmesi için öncelikle patojenleri içeren taze bir numuneye ihtiyacı vardır. Böyle bir numune elde etmek için tedaviyi yapan veteriner, kuşun hastalıklı bölgesinden, örneğin boğazdan, kursaktan, bağırsaklardan (kloaka yoluyla ) veya cildin iltihaplı bir bölgesinden bir sürüntü alır. Bunun için pamuklu çubuğa benzeyen ancak ondan biraz daha dar olan steril bir çubuk vücudun ilgili bölgesine sürülür. Daha sonra çubuk hava geçirmez bir tüpe yerleştirilir ve mümkün olan en kısa sürede laboratuvara gönderilir. Burada swab, swabın üzerine sürülmesiyle bir kültür ortamına yerleştirilir. Patojenler bu şekilde üreme alanına aktarılır ve orada çoğalırlar.

Bir patojen kültürünün yetiştirilmesi genellikle birkaç saatten birkaç güne, hatta bazen iki haftaya kadar sürer. Kültürler yeterli boyuta ulaştığında analiz edilir ve bölünür. Bazen bu adım gerekli değildir çünkü orijinal örnekten birden fazla kültür elde edilebilir. Analiz, laboratuvarda hangi patojen türünün olduğunu belirlemek için kullanılabilir. Bu, bulunması gerekenlerin yarısının artık bilindiği anlamına geliyor.
 
Son düzenleme:

Benzer konular