Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Ve Kafeslerde Parazitler (Bitler,Akarlar,Kurtlar)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Birçok papağan, muhabbet kuşu, kanarya vb besleyen kuş sahibi, her zaman kapalı alanda tutulan evcil kuşların parazit (bitler, akarlar vb) istilasından etkilenmeyeceğini varsaymaktadır. Ne yazık ki durum böyle değil. Ebeveynlerle birlikte yuvalama kutusu da dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyon yolları vardır. Bazen dışarıdan oyuncaklarla veya dallarla parazitlerin eve getirilmesi de olur. Bazen açık yemler ile bazen ise dışarıdan getirilen kuşlar ile de kafeslere ve kuşlarınıza bit vb parazitler geçebilir.
kuşlarda-parazit.jpg

Evcil kuşları etkileyebilecek parazitlerin yelpazesi geniştir. Araknid (akar) grubunun temsilcilerine ek olarak solucanlar ve protozoalar da ortaya çıkar. Kuşlarda, örneğin bağırsaklarında yaşayan parazit türleri vardır. Veteriner hekimler iç parazitlerden veya endoparazitlerden bahseder . Ayrıca kuşun vücudunun dışında yaşayan ve dış parazit veya ektoparazit olarak adlandırılan parazitler de vardır . Örneğin tüyleri veya cildi etkileyebilirler.

Parazitlerin tipik özelliği, kuşların pahasına yaşamaları ve türlerine bağlı olarak kuşların derisi, tüyleri veya kanlarıyla beslenmeleri veya vücutlarında barınma bulmaları ve dolayısıyla sağlık sorunlarına yol açabilmeleridir. Kuşlar ise parazitlerin varlığından fayda görmezler.

Enfeksiyon yolları parazitin türüne bağlı olarak değişir. Çoğu durumda parazitler kuştan kuşa, yani hayvanlar arasındaki doğrudan fiziksel temas yoluyla bulaşır. Ancak içme suyu yoluyla bulaşan parazitler de vardır. Bu enfeksiyon yollarına ek olarak başka birçok enfeksiyon yolu vardır. İlgili parazit türlerinin enfeksiyon yolları bu alt bölümün ayrı bölümlerinde açıklanmaktadır. Burada odak noktası muhabbet kuşları ve diğer evcil kuşlarda nispeten yaygın olan parazitlerdir. Burada sunulan türlere ek olarak, nadir görülmeleri nedeniyle burada tartışılmayan başka türler de vardır. Ancak bu, bunların hiç meydana gelmediği anlamına gelmez.

Genel olarak parazitler konusunda şunu belirtmek gerekir ki, tedavinin genel olarak deneyimli bir veteriner hekim tarafından belirlenmesi ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendinizi tedavi etmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu özellikle ev ilaçları veya ticari akar spreyleri kullanıldığında geçerlidir.

Papağanlar, muhabbet kuşu, kanarya, hint bülbülü vb kuşlarda iç ve dış parazitler nelerdir:

Kan emen akarlar
Kan emen akarlar

Kan emen akarlar (kırmızı akar ve kuzey kuş akarı) ektoparazitlerdendir...


Tüy Yavruları (Mallofajlar)
Tüy Yavruları (Mallofajlar)

Tüy kuşları (Mallophages), ektoparazitler grubuna, yani kuşun vücudunun dışında bulunanlara aittir...

Tüy akarları
Tüy akarları

Tüy akarları Hemen hemen tüm kuş türleri çeşitli parazitlerin saldırısına uğrayabilir, ...

Giardia
Giardia

Giardia, diğer birçok parazitle birlikte kuşların sindirim sisteminde bulunabilir...

Oyuk akarları (uyum akarları)
Oyuk akarları (uyum akarları)

Oyuk akarları (uyuz akarları) Muhabbet kuşlarında, sultan papağanlarında ve bir bütün olarak...

Hava kesesi akarları
Hava kesesi akarları

Hava kesesi akarları Birçok kuş doğal olarak son derece yüksek performanslıdır ve...

Yuvarlak kurtlar
Yuvarlak kurtlar

Yuvarlak kurtlar Kuşların bağırsaklarında Ascaris cinsinin yuvarlak kurtları...

Trikomonas
Trikomonas

Trichomonas enfeksiyonu Birçok evcil kuş türünde şiddetli kusma yaygındır...  • Parazit konularına ulaşmak için başlıklara tıklamanız yeterlidir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Son düzenleme: