Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Yağ Bezeleri ( Lipomlar)

Muhabbet kuşu, kanarya, papağanlar vb bir çok kuşlardaki en büyük sorun yağ bezeleri yani lipomlardır. Bakım koşulları kötü olan veya genetik yatkınlığı olan kuşlarda yağ bezelerine ve yağdan oluşan kitlelere çok sık rastlarız. Peki yağ bezeleri (lipomlar) için tedavi var mı ? Muhabbet kuşu ve Kuşlarda yağ bezeleri nasıl geçer ? Tabi ki tedavisi olan ama genellikle cerrahi müdahale isteyen bir sorundur. Özellikle kanarya ve muhabbet kuşunda çok sık yağ bezeleri ve yağ kitleleri görünür. En önemli önlem ise sağlıklı dengeli beslenmedir. Tohum oranı iyi ayarlanıp ev yemekleri verilmemelidir. Gelin lipomlar yani yağ bezeleri hakkında sık sorulan soruları inceleyelim.

indir (2).jpg


1. Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?

Bir lipom, genellikle derinin hemen altında büyüyen yağlı bir yumrudur. Kuşun vücudunun herhangi bir yerinde bulunabilir ancak en sık karın bölgesinde veya göğüste görülür.

2. Yağ Bezesi (Lipom) nedeni nedir?

Diyetteki fazla yağ ve düşük E vitamini, bu yağ topaklarının gelişiminde rol oynayan faktörlerdir. Vücut fazla yağı depolamak zorundadır ve genellikle karaciğerde ve deri gibi diğer dokularda depolanır. Ayrıca muhabbet kuşları ve galahlar gibi bazı kuşların yağlı büyüme oluşumuna karşı genetik bir yatkınlığı vardır.

3. Yağ Bezesi (Lipomu) olan bir kuşa ne olur?

Lipom vücutta birden fazla yerde olabilir. Lipomlar göğüste, karında, kanatlarda, sırtta, boyunda, bacaklarda veya kuyruk tüyü bezinin yakınında büyüyebilir. Vücut içinde de büyüyebilirler. Göğüsteki lipomlar, kuşu tahriş ederek o bölgeyi ısırmasına ve çiğnemesine neden olarak ülserasyona ve kanamaya (hemoraji) neden olabilir. Büyük lipomların içindeki doku da ölebilir ve sonunda tüm vücuda yayılarak karaciğer ve böbrekler gibi iç organlara zarar verebilecek bakteriyel enfeksiyona yol açabilir. Ek olarak, lipomlar boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak fiziksel tıkanıklığa neden olabilir, örneğin menfez yakınında büyüyen Lipomlar (cloaca) kuşun idrar ve dışkı geçişini durdurur.

4. Yağ Bezesini Belirleme

Karaciğer tutulumunun derecesini ve böbrekler gibi diğer ana organlardan herhangi birinin hasar görüp görmediğini değerlendirmek için bir kan testi yapılır.
Lipomun nekrotik (çürüyen) bir merkeze sahip olup olmadığını görmek için kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin özellikleri ve sayıları da değerlendirilebilir, bu da kuşun ciddi bakteriyel enfeksiyon (septisemi) tehlikesiyle karşı karşıya olabileceği anlamına gelir.
Lipomlu obez, uyuşuk bir kuş da tiroid fonksiyon bozukluğu açısından test edilmelidir.

5. Hangi kuşların Yağ Bezeleri (lipomlara) sahip olma olasılığı daha yüksektir?

Lipomlar en yaygın olarak muhabbet kuşlarında, galahlarda, rosellalarda, kakadularda, Amazonlarda ve sultan papağanlarında görülür, ancak yüksek yağlı diyetle beslenen herhangi bir kuşta görülebilir.

6. Yağ bezesi (Lipom) alınmalı mı?

Büyüklüğüne ve ciddiyetine bağlı olarak, lipomun cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir, örneğin yumru içeride nekrotiktir veya çok kanamalıdır. Ayrıca, kloakayı bloke ediyorsa ve kuş dışkısını çıkaramıyorsa çıkarılması gerekebilir.

7. Yağ Bezesi (Lipomlar) için başka hangi tedaviler mevcuttur?

Çoğu durumda, diyetteki yağı radikal bir şekilde azaltmak için lipomu başlangıçta diyet değişiklikleriyle tedavi ediyoruz ve ayrıca kuşun günlük egzersizini artırıyoruz. Bu, kuşu ayçiçeği tohumu gibi yağlı tohumlardan uzaklaştırmak ve Avustralya kuşuysa meyve, sebze, pelet ve doğal Avustralya çiçeklerini içeren daha geniş tabanlı bir diyete geçmek anlamına gelir. Diyette E vitamini ve biyotini artırmak da yardımcı olabilir. Vakaların çoğunda yumru boyutu küçülecek ve büyük ameliyat ihtiyacı azalacak veya tamamen ortadan kalkacaktır.
 
Son düzenleme: