Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Yumurta Sıkışması (Tıkanması)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,510
Çözümler
86
Kuşlarda (Sultan Papağanı, Muhabbet Kuşu, Kanarya) Yumurta Sıkışması (Tıkanması) ve Nasıl Çıkarılır

Evlerde beslediğimiz çift muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya, hint bülbülü vb kuşlarda en sık rastlanılan üreme sorunu kuşlarda yumurta sıkışması (tıkanması) olayıdır. Başına bu sorun gelen kişiler kuşlarda yumurta sıkışması; öldürür mü, yumurta sıkışması belirtileri neler, nasıl tedavi edilir vb soruları sormaktadırlar. Hadi sizlerle muhabbet kuşu, sultan papağanı ve kanarya da sık görülen sorun olan yumurta sıkışması konusunu detaylı inceleyelim.
yumurta tıkanması.jpg

1. Kuşlarda yumurta sıkışmasına (tıkanması) ne sebep olur?​

Yumurta sıkışması (tıkanması), dişi bir kuşun yumurtlayamadığı acil bir tıbbi durumdur.

Yumurta sıkışma riskini artırabilecek birçok faktör vardır. Bunlar, kalsiyum açısından düşük bir diyet (örneğin, tüm tohum diyetleri), obezite, yumurta şekil bozuklukları (örneğin, aşırı büyük yumurta), kalıtsal nedenler, aşırı yumurtlama ve hormonal sorunları içerir.

2. Bazı kuşlarda yumurta sıkışmasına (tıkanması) eğilimi var mı?​

Evet. Muhabbet kuşları, kanaryalar, sultan papağanları, ispinozlar ve muhabbet kuşları en sık yumurtlama ile ilgili problemler yaşarlar, ancak herhangi bir kuş yumurta bağına dönüşebilir.

3. Kuşların yumurta sıkışması (tıkanması) Belirtileri​

Kuşunuzun yumurta sıkışması olduğunu gösterebilecek klinik belirtiler şunları içerir:
 • depresif tavır, kabarık görünüm
 • Tüneyemez veya genellikle kafesin dibine veya yemek kasesine oturabilir
 • kuyruk sallama
 • yumurta bırakmak için süzme
 • Bir veya iki bacağın felci (yumurtanın bacakları kontrol eden sinirlere baskı yapması nedeniyle)
 • kusma
 • şiş karın
Yumurta sıkışması (tıkanması) ilgili işaretler, başka hastalıkları olan hasta kuşlarda da görüldüğünden, röntgen gibi teşhis testleri, doğru bir teşhisin formüle edilmesinde esastır.

4. Veteriner yumurta sıkışmasını nasıl teşhis eder?​

Veteriner fizik muayene sırasında tutulan yumurtayı nazikçe palpe edebilir (hissedebilir). Yumurta sıkışması teşhis etmek için radyografilere de ihtiyaç duyulabilir.

5. Yumurta sıkışması (tıkanması) nasıl tedavi edilir?​

Tedavi seçenekleri, klinik tabloya ve durumun ciddiyetine bağlıdır.

Tıbbi tedavi

Destekleyici tedavi deri altı sıvılar, ısı ve yardımlı beslenme şeklinde sunulur. Yumurtayı dışarı atmak için kas kasılmasına yardımcı olmak üzere enjekte edilebilir kalsiyum ve oksitosin ve/veya prostaglandin jeli kullanılabilir. Yumurta kloak açıklığının yakınındaysa, veterineriniz yumurtayı nazikçe çıkarabilir.

Daha gelişmiş tedavi

İlaç tedavisi ile geçmeyen yumurtalar daha invaziv tedavi gerektirir. Veterinerin karından yumurta kabuğuna bir iğne yerleştirmesi ve yumurtanın içeriğini aspire ederek kabuğun çökmesine neden olması gerekebilir. Kabuk genellikle birkaç gün içinde kuştan dışarı çıkar. Bu yapılmazsa, yumurta veya kabuk parçalarını çıkarmak için ameliyat yapılabilir.

6. Yumurta sıkışmasına (tıkanması) önlenebilir mi?​

 • Obez olan kuşların diyetleri kilo vermeye yardımcı olacak şekilde değiştirilmelidir. Uygun bir diyet veterinerinizle tartışılabilir.
 • Özellikle kronik yumurtacılarda oral kalsiyum takviyesi önerilir.
 • Yetiştirme modifikasyonu, yumurtlamaya yol açabilecek hormonları denemek ve azaltmak için de önemlidir. Bu tür değişiklikler arasında gece sürelerinin uzatılması, gece boyunca kafesten yiyecek çıkarılması, yuvalama materyallerinin çıkarılması ve erkek kuşların erişiminin kısıtlanması yer alır.
 • Özellikle kronik yumurtacılarda hormonal ilaç tedavisi gerekebilir. Bu seçenek, veterinerinizle daha ayrıntılı olarak tartışılabilir.
 • Üreme sistemini çıkarmak için cerrahi son çare seçeneği olabilir.

7. Muhabbet kuşu, sultan papağanı vb kuşları Yumurta sıkışması öldürür mü?

Derhal tedavi edilirse çoğu kuş hayatta kalacaktır. Ancak popo deliğine sıkışan yumurta nefes almayı zorlaştırıyorsa, atık veya pislikleri dışarı atıyorsa ve acil tedavi sağlanmıyorsa, prognoz veya hayatta kalma şansı düşüktür.

8.Yumurtaya sıkışması olan bir kuş ne kadar süre yaşayabilir?​

Kritik derecede yumurtaya bağlı minik kuşların hastalık belirtileri bir veya iki gün devam edebilir ve hemen tedavi edilmezse hızlı bir şekilde ölür. Öte yandan, daha büyük kuşlar semptomlarla günlerce yaşayabilir.

9.Yumurta sıkışması kendi kendine çözülebilir mi?​

Yumurta sıkışması (tıkanması), bağımsız olarak çözülmeyecek, yaşamı tehdit eden bir durumdur. Özellikle kuş nefes almakta ve atıklarını dışarı atmakta zorlanıyorsa, acil veteriner bakımına ihtiyacı vardır.

Ayrıca, yumurtanın çıkış yolunu bulabilmesi için havalandırma deliğine masaj yapmaya çalışarak tedaviyi kendin-yap yapmanın, yumurta üzerinde yalnızca daha fazla baskı oluşturacağını ve kuşlarınıza daha fazla zarar vereceğini belirtmekte fayda var.

10.Kuşlar yumurta sıkışması olursa kaka yapabilir mi?​

Yumurtaya bağlı kuşlar, bu koşul altında küçük dışkı üretebilir veya hiç üretemez, çünkü yumurta atığın geçişini engeller.

Kuşların üreme ve sindirim sistemleri için yalnızca bir geçiş yolu olduğunu unutmayın.

10.Evde yumurta sıkışmasını nasıl düzeltirsiniz?​

Ne yazık ki, yumurta sıkışması tedavileri profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Önceden deneyim ve geçmişe sahip olmadan kuşunuzun vücuduna sıvı sokmak çok risklidir. Bu nedenle, işi profesyonellere bırakmak en iyisidir.

11.Stres yumurta sıkışmasına neden olabilir mi?​

Evet, aşırı kalabalık ve sağlıksız bir ortamdan kaynaklanan davranışsal stres, kuşlarda yumurta sıkışmasına neden olur.

Bu nedenle, evcil kuşunuzun potansiyel olarak stresli ortamlardan veya evlerden arınmış olduğundan emin olmalısınız.