Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
886
Çözümler
49
Hastalanan Kuşu Nasıl Anlarız (Muhabbet kuşu hasta mı? Sultan papağanı hasta mı? Kanarya hasta mı? )

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya hasta mı? Hasta muhabbet kuşu belirtileri, hasta sultan papağanı belirtileri ve hasta kanarya belirtileri neler
olduğunu bu yazıda inceleyeceğiz.

Kuş severler evlerinde ki neşeli canların bir anda durgunlaşması ile endişeye kapılırlar.Akıllarına muhabbet kuşum hasta mı, sultan papağanım hasta mı vb sorular gelir.Bir kuş yaralanırsa, çoğu durumda bunu görmek kolaydır. Kanayan bir yara genellikle belirgindir. Bir kuş aniden topallamadan yürüyemez hale gelse veya hayvan artık uçamaz hale gelse bile, kuşun bir yara aldığı ve bu nedenle hasta olduğu varsayımı açıktır. Şiddetli bir tüy bozukluğu çeken, kusan , şiddetli ishal olan veya güçlükle nefes alabilen bir kuşu tanımak kadar kolaydır. Bu tür göze çarpan semptomları gözden kaçırmak neredeyse imkansızdır.Ancak işler her zaman bu kadar basit değildir. Bununla birlikte, bir dizi hastalıkta kuşlar, en azından ilk aşamada bu kadar belirgin belirtiler göstermezler. Bunun yerine, sahibi (başlangıçtaki) bir sağlık sorununun farkına varmak için çok göze çarpmayan belirtilere dikkat etmelidir.

muhabbet kuşu hasta mı.

Hiç kimse bir hayvanı kuş sahibi kadar iyi tanımaz. Kuşunuzun alışılmış davranışında veya duruşunda bir fark fark ederseniz, bu, sağlığında kademeli veya başlangıçlı bir bozulmaya işaret edebilir. Bununla birlikte, bir kuş evcil değilse, hasta olup olmadığını anlamak genellikle o kadar kolay değildir. Bu, özellikle hastalık hala erken evrelerindeyse geçerlidir. Bu nedenle, hayvanı olabildiğince dikkatli bir şekilde gözlemlemelidirler, çünkü kuşlar genellikle bozulmuş olan sağlıklarını olduğundan iyi gösterirler. Özellikle muhabbet kuşları mükemmel oyunculardır. Ancak birçok kuşun yoğun bir şekilde izlendiklerinde kendilerini rahatsız hissettiklerini unutmayın.


Birçok yırtıcı hayvanda gözler, insanlarda göz pozisyonuna karşılık gelen başın önünde yan yanadır. Bu nedenle çok sayıda kuş, içgüdüsel olarak gözleri bu şekilde düzenlenmiş bir varlık tarafından bakılmaktan korkar. Onlara dolaylı olarak bakarsanız, kuşlar için daha az korkutucu olur. Başınızı biraz yana çevirin ve kuşlara sadece gözünüzün köşesinden bakın. Bu sayede tüylü arkadaşlarınıza onları korkutmadan bakabilirsiniz.


Peki hastalıkları tespit edebilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya veya başka bir kuş başlangıçta bir hastalıktan veya genel bir zayıflamadan mustaripse, hayvan kötüleşen durumunu mümkün olduğu kadar uzun süre saklamaya çalışacaktır. Bu davranış kuşlara doğuştan gelir ve onlara hayatta kalma içgüdüleri tarafından dikte edilir. Vahşi doğada, dua kuşları gibi avcılar, esas olarak bir sürünün veya grubun zayıf ve hasta bireylerine odaklanır. Bu nedenle hasta bir kuşun mümkün olduğu kadar dikkat çekmeden davranması ve zayıflık göstermemesi son derece önemlidir.

Evcil kuşlar da bu performansta olağanüstü ustalaşıyor. Evcil kuşlar esaret altında yaşamalarına ve doğanın tehlikelerini bilmemelerine rağmen, vahşi atalarının içgüdüsü hala yaşıyor. Bu nedenle, hayvana yardım etmek için neredeyse çok geç olduğunda, kişi genellikle bir hastalığı fark eder. Bu yüzden her zaman uyanık olun ve hiçbir şeyi hafife almayın. Kuşunuzun bir hastalığı durumunda ne kadar erken harekete geçerseniz, iyileşme ve hayatta kalma şansınız o kadar artar!

kuşum kafes tabanında durgun hasta mı


Ciddi derecede hasta olan bu muhabbet kuşu son derece zayıftır. Bu fikre sahip olduğunuzda, yüksek alarmda olmalısınız. Örneğin bir muhabbet kuşu gece aniden tek ayak üzerinde durarak uyumazsa, bu bir hastalığın başlangıcına işaret edebilir. Bir hastalığın başlangıcına başka bir örnek de genellikle tüketilen yiyecek ve/veya su miktarındaki değişikliktir. Kuş normalden çok daha fazla su içerse bunun nedeni böbrek enfeksiyonu olabilir. Ya da kuşunuz normalden daha fazla yiyor, ancak görünürde hiçbir sebep yokken sürekli olarak zayıflıyor. Bu genellikle sindirim sistemindeki bir hastalıktan kaynaklanır.Çiftleşmiş kuşlarda, genellikle çok sevimli olan bir bireyin partnerinden oldukça sık uzaklaştığını ve yalnız kalmak istediğini fark etmek özellikle kolaydır. Hayvan tüy değiştiriyorsa, bu, değişen davranış için az çok zararsız bir neden olabilir. Yine de kuşa çok dikkatli bakmanız tavsiye edilir. Çoğu durumda, fiziksel rahatsızlık kendini artan dinlenme ihtiyacı olarak ifade eder. Bir kuş artık tünekte duramıyorsa ve kafes zemininin bir köşesine çömelmişse yüksek alarmda olmalısınız, bu paragrafa yakın fotoğrafa bakın. Aniden böyle bir davranış sergileyen bir kuş muhtemelen ağır hastadır.

Değişen uyku alışkanlıkları​

Sadece yorgun mu yoksa hasta mı? uyukluyor

Sadece yorgun mu yoksa hasta mı? Uyku davranışı, bir kuşun sağlığı hakkında bilgi sağlayabilir. Kuşunuz genellikle hareketliyse sürekli, hayvanın sizin için açık olmayan bir nedenden dolayı aniden ortalamanın üzerinde uyuması durumunda ciddi şekilde endişelenmelisiniz. Gündüzleri sık sık uyuyan bir kuş da henüz keşfedilmemiş bir hastalığa yakalanmış olabilir. Veya hayvan geceleri neredeyse hiç dinlenmez. Bunun nedeni, örneğin kafesin kan emici akarlarla dolu olması veya çok fazla hareketli bir yere yerleştirilmiş olması olabilir. Dışkıların kafes zeminindeki dağılımına dayanarak , örneğin olası bir akar istilasından kaynaklanan gece uyku bozukluklarını tanıyabilirsiniz. Ancak, geceleri kötü uyuyan her kuş aslında hasta değildir.


Buna ek olarak, daha yaşlı kuşlar - örneğin on iki yaşından büyük muhabbet kuşları - genç kuşlardan daha fazla uyumaya ihtiyaç duyarlar. Ancak bu yaşlı kuşlar söz konusu olduğunda, aniden normalden daha fazla uyuyup uyumadıklarına da dikkat edilmelidir. Bu önemli bir alarm sinyali olabilir.

Kuşunuz aniden aşırı derecede uysal davranırsa​

Normalde oldukça çekingen olan bir kuş aniden avucunuzun içine düşerse, bu ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir.Normalde oldukça çekingen olan bir kuş aniden avucunuzun içine düşerse, bu ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir.Alışılmadık bir güven, örneğin, sahibinin elinde uyumak ve/veya bakıcıya çok sık sarılmak gibi, olası bir hastalığın erken belirtileri olabilir. İnsanlarla hiç kötü deneyimler yaşamamış bir kuş, bir hastalık nedeniyle kendini rahatsız hissediyorsa, fiziksel temasa geçebilir. Bu şekilde zayıflamış hayvan koruma ve sıcaklık alır. Bir kuş sahibi olarak bu ani güven belirtilerini dokunaklı ve sevimli bulma eğiliminde olsanız da, kesinlikle sorgulamalı ve kuşu çok dikkatli izlemelisiniz. Belirli koşullar altında, bir hastalık erken evresinde keşfedilirse bu, hayvanın hayatını kurtarabilir.

Kuşunuzun Tüylerinde kabarma varsa​

Bu muhabbet kuşu tombul değildir, ancak ciddi şekilde hastadır ve bu nedenle tüyleri kuvvetli bir şekilde kabarır.

Bu muhabbet kuşu tombul değildir, ancak ciddi şekilde hastadır ve bu nedenle tüyleri kuvvetli bir şekilde kabarır. Bir kuş sürekli olarak tüylerini kabartıyorsa ve gün boyu cıvıldamadan veya çevresine ilgi göstermeden bir top gibi yuvarlak görünüyorsa, arkasında bir hastalık olması muhtemeldir. Yeni başlayan veya kronik olabilir. Gözleri parıldayan, tüyleri aşırı derecede kabarık olan ve sürüye veya eşe katılmak istemeyen zayıflamış bir kuş, büyük olasılıkla o kadar hasta hissediyor ki, hayvan artık sakatlığını gizleyemiyor. Bu son derece acil bir konudur, kuş veterineri ziyareti sadece bir saat ertelenmemelidir! Böyle bir durumda kuşun hayatı muhtemelen hastalık tarafından zaten tehdit altındadır ve daha fazla beklemek ihmalkarlık olur.

Duruştaki anormallikler​

Bu ağır hasta muhabbet kuşu, kayıtsız ve kabarık tüyleriyle kafesine tünemiş.

Bu ağır hasta muhabbet kuşu, kayıtsız ve kabarık tüyleriyle kafesine tünemiş. Muhabbet kuşlarının ve diğer evcil kuşların sağlık durumu hakkında sonuca varmak için tüylerine ve duruşlarına bakmak çok faydalıdır. Ancak bunun için eğitimli bir göze sahip olmak ve kuşlarınızı ve bireysel alışkanlıklarını detaylı olarak bilmek gerekir.Bir kuş, fiziksel rahatsızlıktan dolayı tüylerini kuvvetli bir şekilde kabartırsa, siluetinde belirli özellikler ortaya çıkar. Kuşunuza yakından bakarsanız, tipik yerlerde bazı çıkıntılar ve kenarlar fark edeceksiniz. Aksine, sağlıklı muhabbet kuşlarının kanatları genellikle pürüzsüz, yuvarlak ve uyumludur. Aynı kuşa ait aşağıdaki iki fotoğraf bu farklılıkları göstermektedir:

Kuşunuzun Ayakları Soğuk ve titriyor ise​

Muhabbet kuşunun oda sıcaklığı çok düşük olmadığı halde titremesi ve üşümesi durumunda kuş hasta olabilir veya en azından kendini kötü hissedebilir.
Hasta kuşların vücut ısısı genellikle çok düşüktür (hipotermi). Böylece hayvanlar, sallanan kabarık tüyleriyle kolayca tanınabilecek tüm vücutlarında titrerler. Bir hayvanın donup donmadığı, evcil bir kuşta ayaklarının ısısına bakılarak kolayca belirlenebilir . Hayvanın ayakları uzun süredir bariz bir şekilde üşüyorsa ve bitkin görünüyorsa, hasta olma olasılığı çok yüksektir. Bir kuşun ne çektiğine bağlı olarak, ağır nefes alıyor olabilir ve kuyruğu her nefeste gözle görülür şekilde yukarı ve aşağı sallanıyor olabilir. Bunu kuşunuzda gözlemlerseniz, semptomların nedeni (başlangıçta) bir solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Ancak ağrı çeken veya sindirim sistemi bir hastalıktan etkilenen kuşlarda da bazen bu zor nefes alma görülür. Ayrıca, kuşun vücudunda bir şişlik veya tümör varsa, solunum organları için çok az yer bırakıyorsa, ağır solunum meydana gelebilir.
 
Son düzenleme:

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥