Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarla İlgili Bilgilendirici Sözlük

Muhabbet kuşu besleyenlerin mutlaka bilmesi gerektiği bazı kelimeleri sizlerle paylaşmak istedim. Kuş beslemeye başlayacak olanların bu kelimelerin anlamını bilmesi gerekir:

Tüye girmek: Kuşlar senenin belli dönemlerinde, yılda bir ya da iki kez tüy döküm dönemine girerler. Bu süreçte tüyleri olduğundan fazla dökülmeye başlar ve tüyler yenilenir. Kuşun başında belirgin tüy kapsülleri oluşur.
Cere: Muhabbet kuşlarının gagasının üzerinde yer alan renkli et parçasına "cere" adı verilir. Cere sayesinde kuşumuzun cinsiyetini anlayabiliriz.
Yuvalık: Kuşumuzun yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için içine girdiği küçük ve dikdörtgen kutuya denir. Yuvanın taban malzemesi olarak genellikle mısır granülü ya da talaş kullanılır.
Eş tutmak: Dişi ve erkek kuşumuzun anlaştığını anladığımızda eş tuttuklarını anlarız.Yaşları müsaitse üretime başlanabilir.
Yeme düşmek: Yavru muhabbet kuşunun yuvadan ayrılarak yem kırmaya başlaması anlamına gelir. Çoğu muhabbet kuşu 27-30 günlük olduğunda yeme düşer ve annesine ihtiyacı kalmaz.
Dal darı: Muhabbet kuşları ve diğer ev kuşlarının çok sevdiği tohumlu bir çimdir. Karbonhidrat açısından zengindir. Genellikle kızıl dal darılarının daha faydalı olduğu bilinir.
 

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,835
Çözümler
139
Ellerine sağlık çok güzel yazı olmuş 🙏 Sabitlenmiştir konu.
 

Benzer konular

Cevaplar
0
Görüntüleme
326