Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kutu Kaplumbağaları

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,835
Çözümler
139
Kutu Kaplumbağaları

Kutu kaplumbağası,
çeşitli kaplumbağa türlerinin ortak adıdır. Kutu kaplumbağaları, yalnızca Kuzey Amerika'ya özgü olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusunda, Doğu Kıyısı boyunca güney Maine'den Florida'ya ve batıdan Michigan, Illinois, doğu Kansas, Oklahoma ve Teksas'a kadar yaşam alanları uzanır. Ev hayvanı olarak popülerliği nedeniyle kutu kaplumbağaları bazen normal coğrafi aralığının çok dışında bulunur. Bu kaplumbağaların aktivite hızını çevre sıcaklığı belirliyor. Tercih edilen vücut sıcaklığı 29 ila 38 santigrat derece arasındadır.

Kutu Kaplumbağası Çeşitleri

kutu kaplumbağası.jpg

Kutu Kaplumbağaları Doğal ortamı

Kutu kaplumbağaları açık ormanlık alanlarda, meralarda ve bataklık çayırlarda yaşar . Genellikle akarsuların ve göletlerin yakınında bulunur.

Habitat Bölgeleri; ılıman
Karasal Biyomlar; savan veya otlak orman
Diğer Habitat Özellikleri; kıyıdaş

Kutu Kaplumbağaları Özellikleri

Tüm kutu kaplumbağaları, kutu kaplumbağaların kabuklarını neredeyse tamamen kapatmalarına olanak tanıyan köprüsüz, iki kanatlı, menteşeli bir plastron (kabuğun karın kısmı) içerir . Değişken işaretlere sahip, dik kenarlı, omurgalı, yüksek kubbeli, yuvarlak bir kabuğa (kabuğun sırt kısmı) sahiptirler. Kabuğun üzerinde eşmerkezli büyüme çizgileri görülebilir, ancak bazı yaşlı bireylerde bunların görülmesi çok zorlaşır. Üst çene hafifçe çengellenmiştir. Ayak parmakları sadece hafif perdelidir.

Erkekler ortalama olarak biraz daha büyüktür, plastronlarının arka lobu içbükeydir ve arka ayaklarındaki pençeler kısa, kalın ve kavislidir. Erkeklerin ayrıca daha kalın ve daha uzun kuyrukları vardır. Dişilerin arka pençeleri daha uzun, daha düz ve daha incedir ve plastronlarının arka lobu düz veya hafif dışbükeydir.

Gelişim

kutu kaplumbağaları sıcaklığa bağlı cinsiyet belirleme sergiler . 22-27 derece C olan yuvalar genellikle erkek, 28 derecenin üzerindeki yuvalar ise dişi olma eğilimindedir. Terrapene carolina doğumda iyi gelişmiştir (precocial) ve cinsel olgunluğa eriştikleri ilk beş yıl boyunca yılda yaklaşık 1,5 cm oranında büyürler. Bundan sonra büyüme önemli ölçüde yavaşlıyor ancak en az 20 yıldan fazla devam ettiği bildirildi. Bazı Terrapene carolina'larının 100 yıldan fazla yaşadığına inanılıyor.

Kutu Kaplumbağalarında Üreme

Çiftleşme mevsimi ilkbaharda başlar ve yaz boyunca Ekim ayına kadar devam eder. Erkekler birden fazla dişiyle veya aynı dişiyle birkaç yıllık bir süre içinde birkaç kez çiftleşebilir.

kaplumbağa üremesi.jpg

  • Yavru sayısı aralığı; 3 ila 8
  • Ortalama yavru sayısı; 4-5
  • Cinsel veya üreme olgunluğundaki yaş aralığı; (dişi)5 (yüksek) yıl
  • Cinsel veya üreme olgunluğundaki yaş aralığı; (erkek)5 (yüksek) yıl

Kutu Kaplumbağaları Ömrü/Kaç Yıl Yaşar

Kutu kaplumbağaları 100 yıldan fazla yaşayabilir.
 
Son düzenleme:

Benzer konular