Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Monk Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Monk Papağanı Özellikleri Neler ? Monk Papağanı Ne yer ? Monk Papağanını Neleri Vermemeliyiz ? Monk Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır - Sorularının cevabı bu yazıda inceleyelim.
MONK-papağanı.jpg

Monk Papağanı
, yani Avrupa'da Quakers papağanları olarak adlandırılan bu papağan ,ülkemizde çok bilinmeyen ama zeki , şirin , ilgi çekici ve beslemesi zevkli bir papağan türüdür. Avrupa da çok ilgi gören Monk papağanı daha ülkemizde yerini alamamıştır. Güney Amerika'ya özgü olan bu orta boy kuşlar 30 yıla kadar yaşayabilir. Bu papağan türü çok sosyal kuşlar olup büyük sürüler ve vahşi sürü toplulukları ile yaşamaktadır. Oldukça meraklı ve zeki olduklarından, evde beslerken çok fazla ilgi göstermeniz onlar için çok önemlidir. Monk papağanınızın kafeslerini evinizin ana yaşam alanında tutmak ve bu kuşlarla çok fazla zaman harcamak, onları evdeki ailenin bir parçası haline getirmek papağanınız için önemli bir durumdur.

Monk Papağanı Özellikleri

Yetişkin monk papağanı Boyutu:
ortalama 11 ”uzunluğunda

Monk Papağanı Yaşam Ömrü: 25-30 yıl

Monk Papağanı Anavatanı: Güney Amerika - Orta Arjantin'den Uruguay, Bolivya ve Güney Brezilya'ya.

Monk Papağanı Bakım Seviyesi: Orta ile ileri seviye

Monk Papağanı Küçük kaçış sanatçılarıdır ve bir kafes kapısının nasıl açılacağını anlayabilirler.

Monk Papağanı Korkusuz kuşlardır - bir kediyi veya köpeği kovalarlar. Bu eğilimin farkında olun ve gerekirse adım atmaya hazır olun.

Monk Papağanı Hem sesleri hem de insan konuşmalarını taklit etmek için inanılmaz bir kapasiteye sahiptirler . Konuşmaları African Gri papağanı (jako) ve bazı Amazonlarda bulunan yeteneğe eşit olmasa da, açıkça duyulacak ve anlaşılabilecek kadar iyi. Quaker'ların (monk) çoğu 6 ay kadar konuşmaya başlar, ancak birçoğu bundan daha erken başlar.

Monk Papağanları yuva yapan tek papağan türüdür. Vahşi doğada, kuşlar için apartman binalarına benzeyen dev yuva kolonilerinde yaşıyorlar. Bir alanın yatak odası, diğerinin oturma odası ve üçüncüsünün ön sundurma alanı olduğunu söyleyebilirsiniz. Yumurtalar arka yatak odasında döşenir ve kuluçkaya yatılır. Bebek monklar yaklaşık bir aylık olduklarında, oturma odasına taşınırlar ve daha sonra yatak odası alanına daha fazla yumurta bırakılabilir. Ebeveynler daha sonra sundurma alanını bebeklerini korumak için kullanırlar. Quaker (monk) çiftleri yuvalarını mevcut diğer Quaker(monk) yuvalarına bağlamayı tercih ederek oldukça büyük ve ağır olabilen büyük bir topluluk oluştururlar.

monk papağanı özellikleri.jpg


Monk Papağanı Bakım ve Beslenmesi

Monk Papağanı Ne Yer?


Papağanların verdiğimiz klasik tohum ve kurutulmuş yem çeşitlerini alıp petshoplardan verebilirsiniz.

Monk Papağanı yiyebileceği Sebzeler

Güvenli sebzeler arasında kuşkonmaz, fasulye filizi, Çin lahanası, brokoli, havuç, karnabahar, kereviz, pazı, hindiba, yonca, mısır koçanı, salatalık, karahindiba yaprakları, hindiba, yeşil fasulye, lahana, yaban havucu, bezelye, turp, romaine marul , ıspanak, kabak, tatlı patates, tatlı biber, şalgam, su kestanesi, su teresi ve kabak.

Monk Papağanı yiyebileceği Meyve

Güvenli meyve elma (tohum yok), muz, çilek, kavun, kiraz (çukur yok), kızılcık, üzüm (çekirdeksiz), lychee, mango, kavun, şeftali (çukur yok), armut, erik (çukur yok), ahududu, ahududu yaprakları (ishal için yararlı) ve çilek.

Monk Papağanına verilmemesi gereken yiyecekler

Kuru fasulye karışımları, fıstık kabukları, elma tohumları, fava ve lacivert fasulye, erik, avokado, meyve çukurları, patates (çiğ ve yeşil), tereyağı, greyfurt, ravent, lahana (tümü), limon, tuz, kafein, mantarlar, filizlenmiş lima, çikolata, soğan, domates, kükürt dioksit, abur cubur, yağ, tuz veya şeker bakımından zengin yiyecekler, işlenmiş etler veya nitrat, sultes veya MSG bakımından zengin yiyecekler. Kuşlar da laktoza tahammülsüzdür, bu nedenle süt ürünleri az miktarda sert peynir ve yoğurt ile sınırlı olmalıdır.

Monk Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı
Düzenli bir şeklide kafes altlığı , su ve yem değişimleri her gün yapılmalıdır. Haftada bir kez kafes tabanı varsa tül vb deterjanlı su ile yıkanmalı ve iyi durulanmalıdır. Özellikle sıcak günlerde haftalık suyuna 8-10 damla elma sirkesi atılıp banyo verilmelidir .Kendi banyosunu kendi isteyince yapmalıdır. Geniş besin ağına sahip olduğundan meyveler, özel papağan yemleri rahatlıkla verilebilir. Belirli aralıklarla farklı yeşillikler de sevdikleri kaynaklar arasındadır.


Monk Papağanı Evde Beslenir mi ? Beslenmesi Bakımı kolay mı ?

Monk papağanları evde beslenilen ve insanla ilişkileri kuvvetli kuşlardır özellikle avrupa da çok beslenen türdür.Gelin monk papağanının evde beslenmesi durumunda artı ve eksi yönlerini inceleyelim ;

Artıları
  • Sosyal, sevgi ve çocuklara karşı nazik
  • Akıllı, harika konuşan bir papağan
  • Daha sessiz papağan, bir apartman dairesinde yaşayabilmelidir
Eksileri
  • Çok fazla kişisel ilgi ve zihinsel uyarılma gerekiyor
  • Bazı ülkelerde beslenmesi bulundurulması yasaktır.
  • Kafesleri veya özel alanları ile bölgesel olma eğilimi gösterir

Monk Papağanı Belgeseli Video
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Özetlersek ; monk papağanları ilgiyi seven zeki taklit yeteneği iyi olan ve papağan yemleri ile rahatlıkla besleyebileceğiniz bir papağan türüdür.Yazı foruma aittir kesinlikle İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ.TELİFE tabidir.....
 
Son düzenleme: