Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Mozaik Kanarya Özellikleri Bakım ve Türleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Mozaik Kanarya Özellikleri Bakım ve Türleri

mozaik-kanarya-turleri-resimleri-png.1876.png


Ülkemizde mozaik kanarya sevilerek beslenen kanarya türlerinden biridir. Ötümü ve özellikle renkleri ile kanarya severlerin İlgisini çeker ve Al mozaik sarı mozaik vb bir çok türü vardır.Mozaik kanarya özellikleri , mozaik kanarya bakımı,üretimi ve türleri çok merak edilen konulardır.Türün Sarı Kanarya ve Venezuella kanaryası melezlemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.İlk olarak italya da 1942 yıllında üretilen bu kanarya türü daha sonra tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaştı.Mozaik kanarya özellik olarak başın ön kısmı ve göz çevresinde, kanat kökü ve kuyruk sokumundaki renkli tüyleri bilinen kanarya kuşudur.

Mozaik Kanarya Özellikleri

Mozaik kanarya özellikleri dikkat edilmesi gereken konudur.Kanaryalar'daki renk çeşitliliği için kullanılan bir terimdir. Mozaik Kanaryalar renklerinden birkaçı Kırmızı, Kırmızı-Kahverengi, Sarı ve Sarı-Opal olabilir.Üretimde çiftler arası uyum ve partner seçimine azami dikkat edilmesi ve kuşların birbirini tamamlar nitelikte olması hayati önem taşımaktadır. Mozaik kanaryalarda üretim 2 kategoride ve teknikte yapılmaktadır.Mozaik Kanarya 2 Tip olarak ayrılır.

Tip 1 ( Dişi Tipi ) Mozaik Kanarya

mozaik-kanarya-jpg.1871.jpg


Tip 1 Kanarya eşlemesinde eş seçimi ’de kendine uygun şekilde yapılmalıdır. Yanlış eşlemeler sonucu ırk farklı şekillere uğramıştır. Yarışmalarda Tip 1 Resimde görülen özellikler dışında bir boya yada renk görülürse kuş elenir. Tip 1 Kategorisinde Sadece Dişiler Yarışır.

Tip2 ( Erkek Tipi ) Mozaik Kanarya

mozaik-kanarya-ozelligi-jpg.1875.jpg


Tip 2 Kategorisi ise Sadece Erkeklere özel bir yarışma özelliği tanır. Tip 1 Mozaik Kanaryalarda Maske daha geniş gözükür Kafasındaki Maske Sakalarda görülen maskeler gibidir. Kanat başları, Göğüste ve kuyruk sokumunda istenilen renkler aranmaktadır.

Mozaik Kanarya Bakım ve Besleme

Mozaik kanarya bakımı ve yem tercihleri çok önemlidir.Karışık yem tabir ettiğimiz, çeşitli tohumlardan oluşan yemde şalgam tohumunun olmaması gerekmektedir. Şalgam tohumu içerdiği yüksek orandaki caroten madde yüzünden mozaik kanaryaların, kanatlarında sararma, renklerin dağılması gibi istenmeyen sorunlar yaratır. Kanarya yeminini kendimiz hazırlamak istersek : Aspur, Keten Tohumu, haşhaş, kenevir, çim tohumu, Nijer, darı ve azda olsa yulaf karışımıyeterli olacaktır. kuş kumu, gaga taşı, kömür ve kireç gibi ihtiyaçları önlerinden eksik etmemekte fayda vardır. Renk Kanaryalarına boya verdiğimiz için ciğerlerin yorulması olası nedenlerdendir bunun için yemine sık olmamakla birlikte deve dikeni tohumu katar arada bir veririz bu ciğerleri koruyacaktır.Günlük taze su ve temiz bakım hijyen çok önemlidir.
 
Son düzenleme: