Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilinen Yanlışlar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar hakkında doğru bilinen yanlışlar​

Son yıllarda pek çok kuş bakıcısının kafasında bir takım yanlış kanılar oluştu. Bu yanılgılardan bazıları uzun zaman önce ortaya çıktı. O zamanlar muhabbet kuşlarının ve diğer kuş türlerinin davranışları ve yaşam tarzları hakkında pek bir şey bilinmiyordu, bu nedenle bazı alanlarda yanlış sonuçlara varılıyordu. Diğer taraftan biz insanlar kuşlar hakkında çıkarımlarda bulunduk ya da ön yargılarımız sorgulanmadı. Ayrıca önemli biyolojik gerçekler çoğunlukla cehalet nedeniyle göz ardı edildi. Bu durum, bu noktada açıklığa kavuşturulması gereken bir “efsaneler ve efsaneler” karmaşası yarattı.

Bütün kuşların her zaman akarları vardır​

Burun üzerinde, gagada ve gaganın köşelerinde uyuz akarı istilasıyla ilişkili tipik kabukları görebilirsiniz.

Bu ifade her durumda doğru olmasa da bazı durumlarda doğrudur. Bunu anlamak için biraz detaya inmemiz gerekiyor. Evcil yabani kuşlar ve evcil kuşlarımızın yabani akrabaları genellikle dışarıda akarlar da dahil olmak üzere parazitlerle denge içinde yaşarlar. Sağlıklı kuşlar, parazitler çok yüksek sayılarda oluşmadığı sürece genellikle bu durumla baş edebilirler. Parazitler genellikle bunu umursamazlar. Onlara bir geçim kaynağı sağlamak için mümkün olduğu kadar uzun süre hayatta kalabilmek için konakçı organizmalarına güveniyorlar. Bu nedenle parazitler genellikle konakçılarını öldürmezler.

Esaret altında tutulan kuşlar için, özellikle kapalı alanda tutulan hayvanlar akarlarla çok sık temas etmemektedir. Enfeksiyon yalnızca akarların kümese dallar üzerinden getirilmesi (örneğin kırmızı kuş akarları ) veya enfekte kuşların popülasyona yeni girmesi (örneğin uyuz akarları ile enfekte kişiler ) durumunda meydana gelebilir. Açık hava kuşhanelerinde yaşayan evcil kuşlar genellikle teorik olarak akarları kendilerine bulaştırabilecek yabani kuşlardan hava geçirmez şekilde ayrılmamıştır. Kırmızı akar gibi kan emiciler de çevredeki çalılardan ve ağaçlardan açık hava kuşhanelerine girebilirler.

Bu nedenle kuşların akarları olması bir kural değildir. Ancak bu parazitler onları kolonize ettiğinde etkilenen kuşlar genellikle bir dereceye kadar hastalanır. Kırmızı akar gibi kan emiciler hariç çoğu parazit, organizmaları zayıfladığında kuşlarda özellikle güçlü bir şekilde çoğalabilir. Bu genellikle hayvanların başka bir hastalıktan muzdarip olduğu veya yoğun stresten olumsuz etkilendiği durumlarda geçerlidir.

Meseleyi daha da karmaşık hale getiren bazı akar türlerinin pek çok kuşun üzerinde hiçbir rahatsızlık vermeden yaşayabilmesidir. Tüylerde yaşayan ve çok fazla sayıda olmadıkları sürece genellikle tüylere çok az zarar veren bazı akarlar vardır. Bu, en azından insanlar üzerinde yaşayan ve herkesin bu durumdan etkilenmediği akarlarla karşılaştırılabilir. Göz akarları denilen mikroplar kirpiklerin üzerinde yaşar ve bazı kişilerde herhangi bir soruna neden olmaz.

Kuşların kendilerini kaşımaları normal, günlük tüy bakımının bir parçasıdır ve mutlaka bir akar istilasına işaret etmez.

Ama kuşlara dönelim. Sık sık kendini kaşıyan veya tüylerini ayarlamak için gagasını sık sık kullanan bir kuşta muhtemelen akar olduğu varsayılır. Bu bir yanlış anlamadır çünkü ayakla belli bir miktar kaşınma ve gagayla tüylerin düzleştirilmesi normaldir. Her ikisi de kuşların günlük tüy bakımının bir parçası olan eylemlerdir . Ancak hayvanlar kanayana kadar kendilerini sürekli kaşıdıklarında veya tüylerini çok sık karıştırıp tüylerde kusurlar oluştuğunda, gerçekten (ciddi) bir akar istilası söz konusu olabilir. O halde mutlaka bir kuş veterinerine danışmalısınız .

Daha geniş bir bağlamda, kuşların üzerinde yaşadığı varsayılan akarların bir sorun olduğu düşünülüyor: Bazı insanlar, kuş akarlarının kendilerinde alerjiyi tetikleyebileceğini varsayıyor. Ancak çoğu durumda durum böyle değildir; gerçekler birbirine karıştırılmaktadır. Kuşlarda yaşayan akarlar ya kan emicidirler, deriye ya da gagaya girerler ya da tüy parçacıklarıyla beslenirler. Genellikle sadece kuşlarda sorunlara neden olurlar. İnsanlarda alerjiyi sıklıkla tetikleyen şey, ev tozu akarları olarak adlandırılanlardır. Ancak bu akarlar kuşlar üzerinde değil, yataklarda, halılarda ve mobilyaların yanı sıra tekstil ürünlerinde de yaşarlar ve burada diğer şeylerin yanı sıra yiyecek olarak insan derisi pullarını da bulurlar. Ev tozu akarları, kuşları parazitleyen akarlarla yalnızca uzaktan akrabadır.

Yani ev tozuna alerjisi olan herkesin genellikle kuş akarlarından endişe etmesine gerek yoktur. Ancak kuşların kendileri de alerji sorunları üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir. Minik ev tozu akarlarının dışkıları normal ev tozuyla karışır. Bunun solunması halinde alerjisi olan kişilerde solunum yollarının tahriş olmasına neden olabilir ve göz mukozasıyla teması halinde yanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Serbest uçan evcil kuşlar bu toz karışımını karıştırır. Bu aslında hassas kişilerde ev tozu alerjisi semptomlarının artmasına neden olabilir. Ancak bu, kuşun kendisinde akar olup olmadığına bakılmaksızın gerçekleşir.

Muhabbet kuşları tek eşlidir​

Leydi muhabbet kuşu Maia (solda) ve iki hayranı Pollux ve Charly ile tamamen 'tek eşli olmayan' bir aşk üçgeni yaşadı.

Bu söylenti yayıldığında Hıristiyan Avrupa, Avustralya ve Amerika'daki ahlaki standartlar bugüne göre çok daha katıydı. Muhabbet kuşlarıyla ilgili ilk raporların yazarları, o dönemde geçerli olan ahlaki kavramları hızla biz insanlardan küçük papağanlara aktardılar. Ancak bunun gerçekle hiçbir ilgisi yoktur: İkiden fazla muhabbet kuşu besleyen herkes muhtemelen er ya da geç kuşların sadık, ömür boyu bir monolog içinde yaşamadıklarını anlayacaktır. Bu arada, bu sadece muhabbet kuşları için geçerli değil; çoğu kuş türü sadakat konusunda her zaman çok titiz değildir. Ancak aldatma da kalıcı değildir. Bazen bu, başka bir ortağın daha fazla avantaj sunup sunamayacağını görmek için arada sırada yapılan küçük bir "test"tir. Kuşlar bunu yaparlar çünkü içgüdüsel olarak üreme ve dolayısıyla türün hayatta kalması için mümkün olan en iyi partneri ararlar.

Bazı durumlarda aşk üçgenleri de açıkça yaşanır. Bu paragrafın yakınında gösterilen kuşların böyle bir ilişkisi vardı. Mavi dişi her iki erkekle de ilişki içindeydi. Tüylü beyler için çoğunlukla sorun yoktu, ancak ara sıra kıskançlık duyuyorlardı ve küçük bir hesaplaşma yaşanıyordu ki bu da neyse ki genellikle zararsızdı. Yalnızca türe özgü birkaç tehditkar hareket sergilendi.

Bir bakıma bu "üçlü" biraz alışılmadıktı. Çünkü genellikle iki dişiyi eş olarak alan erkeklerdir, iki erkeği "tutan" kadınlar değil. Bu arada, yavru yetiştirme aşamasında, iki partneri olan erkeklerin genellikle dişilerden yalnızca birine yoğunlaşmaları söz konusudur. Ancak bir dişi ve iki erkekle olan üçlü ilişkilerde, her iki horozun da dişiye ve yavrulara bakması da mümkündür.

Dişi muhabbet kuşları konuşamaz​

Bu ifade yanlıştır. Aslında muhabbet kuşlarının her iki cinsiyeti de şarkı söyler. Kadınların şarkı söyleme repertuvarı erkek meslektaşları kadar geniştir ve hiçbir farklılık duyulmaz. Ancak çoğu kadın erkekler kadar sık şarkı söylemez. Bununla birlikte, bazı dişiler aslında hiç şarkı söylemez, ancak bu durum çok nadir durumlarda erkeklerde de olur.

Erkek muhabbet kuşları dişilerden daha iyi konuşabilir​

Bu ifade doğru değil. Erkeklerin kadın meslektaşlarına göre daha fazla konuşmayı öğrenme eğiliminde olduğu ve bunu daha hızlı yaptığı doğrudur. Ancak dişiler de öğrendikleri kelime dağarcığını erkek meslektaşları kadar net bir şekilde okuyabiliyorlar. Ancak muhabbet kuşlarının konuşma yeteneği iki ucu keskin bir kılıçtır; bu konuyla ilgili bölüme bakın .

Erkek muhabbet kuşları insanlara karşı dişilere göre daha şefkatlidir​

Erkek muhabbet kuşlarının dişilere göre daha uysal ve sevecen olduğu söylenmektedir ancak bu genel anlamda söylenemez çünkü son derece güvenen dişi muhabbet kuşları da vardır.

Bu sözde bilgelik aynı zamanda masal alanına da girer. Dişiler erkeklere göre biraz daha inatçıdır ancak diğer kuşlarla ve insanlarla da yakın bağlar kurabilirler. Kuşlarla dostluğun ne kadar yakın olduğu kişiye bağlıdır. Prensip olarak erkekler aslında insanlara biraz daha açıktır. Şaşırtıcı bir şekilde, kuş sürümde şu ana kadar çok yakın ilişkiler sürdürdüğüm veya sürdürdüğüm çoğunlukla dişiler oldu. Dişi muhabbet kuşunun güvenini kazandıktan sonra, çok sevecen hale gelebilirler, bu da bana "kızları" geçici olarak onlarla vakit geçirmek yerine benimle vakit geçirmeyi tercih ettiğinde kıskanç olan tüylü partnerlerin öfkeli alaycı saldırılarına neden oldu.

Sürü halinde tutulan muhabbet kuşları utangaç kalır​

Bir sürüde evcilleştirin.

Hiç şüphe yok ki çoğu durumda bir sürüde veya çiftler halinde tutulan muhabbet kuşları sahiplerinden çok diğer muhabbet kuşlarıyla ilgilenirler. Yine de, bütün bir kuş sürüsü bile evcilleştirilebilir; hayvanlarımın çoğu bunu bana her gün gösteriyor. Bir evcil hayvan sahibi olarak kuşlarınıza iyi bakar ve onlara bir güvenlik hissi verirseniz, birden fazla hayvan olsa bile sonunda onları evcilleştirebileceksiniz. Ancak, sorumlu bir kuş sahibi olarak muhabbet kuşlarınız için kesinlikle sahip olmanız gereken biraz sabır gerektirir - buna değer! Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek için ipuçlarını burada bulabilirsiniz .

Muhabbet kuşları cinsiyetlerini değiştirebilir​

Bu ifade yanlıştır ve biyolojinin tüm kurallarına aykırıdır. Hiçbir kuş, hangi türe ait olursa olsun, bazı balıklarda olduğu gibi cinsiyet değiştirme yeteneğine sahip değildir. Muhabbet kuşunun cinsiyeti doğuştandır. Balmumu derisinin renginden, yani burundan tanınabilir; cinsiyet belirleme bölümüne bakınız . Üreme çağındaki sağlıklı, cinsel açıdan olgun dişilerde burun rengi genellikle kahverengi, erkeklerde ise parlak mavidir. Rengin yoğunluğu üreme durumuna veya hormonal duruma göre değişir.

Dişi üreme modundayken burnun kahverengi rengi genellikle daha yoğun hale gelirken, hormonal dinlenme aşamalarında dişinin burnu açık mavi olur. Ancak renk yoğunluğuna dikkat edilmeden genellikle mavinin erkek burun rengi olduğu yanılgısına düşülür. Aşağıdakiler geçerlidir: güçlü orta ila koyu mavi = erkek, beyazımsı-mavi = hormonal dinlenme halindeki veya henüz cinsel açıdan olgun olmayan dişi.

Kuşlar zamanla seks hormonlarının salınımında dalgalanmalar yaşadıklarından dişi muhabbet kuşlarının burun rengi çikolata kahvesinden açık maviye dönüşebilir ancak bu bir cinsiyet değişikliğini temsil etmez. Mavi burnu aniden çikolata rengine dönen erkeklerde de durum benzerdir. Arkalarında da hormonlar var. Vücudunuz dişileşir çünkü çok fazla kadınlık hormonu (östrojen) salgılar. Çoğu durumda bu, kuşların testislerinde bulunan belirli bir tümör türünün sonucudur . Kahverengi mumsu bir cilt geliştiren erkek muhabbet kuşu cinsiyet değiştirmez ancak büyük olasılıkla ciddi şekilde hastadır.
 

Süleyman E.

Moderator
Katılım
20 Mar 2023
Mesajlar
562
Çözümler
9
Sonuna kadar okudum kafamdakileri doğrulayan bilgilerin gelmesi mutlu etti beni 😁👍🏻 emeğine sağlık kardeşim