Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşayabilir? Ömürleri Ne kadardır?

Muhabbet kuşları evlerimizde ailenin bir parçası olurlar. Bu yüzden onların uzun yıllar bizlerle kalmasını isteriz. Bu noktada akıllara ilk gelen soru ise muhabbet kuşları evde kaç yıl yaşar ? veya muhabbet kuşu ömrü ne kadardır? sorularıdır. Muhabbet kuşları evlerde, dişi veya erkek fark etmeksizin yaklaşık 8-10 yıl arası ömürleri yani yaşam süreleri vardır. Bazı durumlarda istisnai durumlar yaşanabilir. 20-25 yaşlarına kadar yaşadıkları bildirilen kuşlar mevcuttur. Muhabbet kuşu iyi bakıldığı takdirde 10 yıl yaşam ömrünü rahat bulabilirler. Bunun için sağlıklı besleme ve eğzersiz ortamı şarttır. Gelin bazı hobicilerin uzun ömürlü yani uzun yıllar yaşayan muhabbet kuşlarını inceleyelim.

Erkek muhabbet kuşu Max 10 yaşın üzerindedir.

Erkek muhabbet kuşu Max 10 yaşın üzerindedir.

Bir evcil hayvan satın almadan önce önemli bir soru, en iyi senaryoda kaç yaşında yaşayabileceğidir. Muhabbet kuşları söz konusu olduğunda bu soruyu yanıtlamak kolaydır: Genellikle maksimum 10 ila 15 yıl kadar yaşarlar . Çok nadiren ileri yaşlara ulaşırlar. Bununla birlikte, yalnızca çok az sayıda muhabbet kuşu çok yaşlı olana kadar yaşar; bu kuşların çoğunluğu çok daha erken ölür. Çok daha önemli olan ise muhabbet kuşlarının çoğunun öldüğü ortalama yaştır.

Almanya'da yaşayan muhabbet kuşlarının ortalama ölüm yaşına bakarsanız, sahiplerinin ne yazık ki hayvanlarından çok uzun süre keyif alamadıkları hemen anlaşılır: bu ülkede beslenen muhabbet kuşlarının neredeyse yarısının çoğunlukla bilinçsiz hayvancılık nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir. Beslenme hataları Yaşamın 5. yılının tamamlanması . Obezite ve egzersiz eksikliği genellikle kuşlarda obeziteye ve yağlı karaciğere yol açar , bu da daha fazla organ hasarına ve sonuçta erken organ yetmezliğine yol açar.

Erkek muhabbet kuşu Shiva çok erken yaşta testis tümörü geliştirdi ve dört yaşına kadar bile yaşamadı.

Erkek muhabbet kuşu Shiva çok erken yaşta testis tümörü geliştirdi ve dört yaşına kadar bile yaşamadı.

Ayrıca muhabbet kuşları ne yazık ki tümör gelişimine karşı çok hassastır . Ne yazık ki, bu aynı zamanda en iyi şekilde tutulan veya nispeten genç muhabbet kuşlarını da etkileyebilir. Bilim, bu kuş türünün neden tümör oluşturmaya bu kadar yatkın olduğunu henüz kesin olarak açıklığa kavuşturamadı. Bununla birlikte, son yıllarda yeni renkler üretmeye yönelik kitlesel akraba çiftleşmesinin genetik materyalin fakirleşmesine yol açmış olabileceğini varsaymak mantıklıdır . Bu da tümörlere karşı genel bir eğilimi teşvik edebilir.

Benim gözlemlerim bu teoriyle tutarlıdır. Muhabbet kuşlarını kendim beslemeye başladığımdan beri (ilk kuşumu 1970'lerde aldım) zamanla tümör vakaları arttı. Benzer şekilde, makrorabdioz (megabakteri) nedeniyle kaybettiğim vakaların sayısı geçici olarak (2000 ile 2010 arasında) arttı, ancak çok iyi tedavi seçenekleri sayesinde şimdi yeniden keskin bir şekilde düştü. Genel olarak, birçok muhabbet kuşunun bağışıklık sistemi nispeten zayıf görünüyor, çünkü tüylü hastalarımı her zaman mümkün olan en kısa sürede bir kuş veterinerine götürmeme rağmen, hayvanlarımdan birçoğu enfeksiyonlardan oldukça genç yaşta öldü .

İşte istatistiksel analiz sonuçlarımdan bazıları: 85 kuştan %30'u tümörlerden, %8'i makrorabdiosisten ve yaklaşık %18'i diğer enfeksiyonlardan öldü. Bu, makrorabdioz ve diğer enfeksiyonların birlikte ölümlerin %26'sından sorumlu olduğu anlamına gelir; bu da tümöre bağlı ölümlerin %30'una oldukça yakındır. Bütünlüğü sağlamak adına, kuşlarımın %8'inin çok yaşlandığını ve yaşlılıktan öldüğünü (Nisan 2019 itibarıyla) belirtmek gerekir.

Kuş sürülerimde ve arkadaşlarım arasında bazı yaş kayıtları​

Kuş sürümde daha ayrıntılı olarak ele almak istediğim bazı yaş kayıtları var. Bu aynı zamanda çok üzücü bir olumsuz sicili de içeriyor.

Tüylü yaşlı adam: Erkek muhabbet kuşu Peter 19 yaşının üzerindedir.

Tüylü yaşlı adam: Erkek muhabbet kuşu Peter 19 yaşının üzerindedir.

Erkek muhabbet kuşu Peter, sahibi geçici olarak onu ve sürü arkadaşlarını yanında tutamadığı için çok yaşlı bir yaşta koruyucu kuş olarak bana geldi. Ne yazık ki artık tüylü yaşlı adamını eve getiremeyecekti... 19 yaş iki haftalıkken ani ciddi bir hastalık nedeniyle uyutulmak zorunda kalana kadar birkaç ay benimle yaşadı. Bu zamana kadar Peter uzun süredir kördü ve çok zayıftı. Artık uçamıyordu ama neyse ki hastalığı patlak verene ve kovan yaşamına elinden geldiğince dahil olana kadar sağlığı yerindeydi ve kendini iyi hissediyordu. Diğer kuşlar şarkı söylediğinde hep o da katılırdı. Ayrıca yiyecek bir şeyler olduğunda da duyabiliyordu; diğer kuşlar gagalarıyla tipik yeme sesleri çıkarıyorlardı. Bu Peter'ı olay yerine getirdi. Her ne kadar yavaş hareket edebilse de, yiyecek olduğunda şaşırtıcı derecede hızlıydı.

Erkek muhabbet kuşu Kiki 17 yaşının üzerindedir.

Erkek muhabbet kuşu Kiki 17 yaşının üzerindedir.

Erkek muhabbet kuşu Kiki 17 yaş iki aylık . Birkaç yıl önce kimse onun bu kadar ileri yaşlara kadar yaşayacağını beklemiyordu. Kiki yaklaşık sekiz yaşındayken ciddi bir kaza meydana geldi: Kuş önceki evindeki cam kapıya çarptı ve üst gagasının büyük bir kısmını kırdı. Bu kazada büyüme bölgesi hasar gördü ve gaga artık büyüyemedi. Ama neyse ki hasarlı gaga Kiki'nin kendi başına yemek yemesine yetecek kadar uzundu. Önemli sınırlamalarına rağmen çok ileri bir yaşa kadar yaşadı ve sonunda uykusunda huzur içinde öldü. Kiki kazasından bu yana her zaman çok zayıftı - belki de bu yüzden bu kadar yaşlandı çünkü kusurlu gagası nedeniyle aşırı yağ rezervlerini depolayamadı. Sonuç olarak, obeziteden ve genellikle ölümcül olan karaciğer hasarından kurtuldu.

Üzücü olumsuz kayıt: Erkek muhabbet kuşu Serenio yalnızca üç aylıktı çünkü yetiştiricisi sorumsuz davrandı.

Üzücü olumsuz kayıt: Erkek muhabbet kuşu Serenio yalnızca üç aylıktı çünkü yetiştiricisi sorumsuz davrandı.

Erkek muhabbet kuşum Serenio, yaş açısından çok üzücü olan olumsuz rekoru elinde tutuyor . Yavru bir kuşken ebeveynlerinden çok erken ayrılmış ve yetiştirici tarafından satılmıştı. O zamanlar Serenio kendini besleyemiyordu ve neredeyse açlıktan ölüyordu. Bir kuş aşığı onu ölmeden kısa bir süre önce bir evcil hayvan dükkanında keşfetti. Serenio benim bakımıma girdi ve onu büyük bir özenle ve zengin bir diyetle kurtarmaya çalıştım. Ancak önceki açlık döneminden dolayı organları o kadar ağır hasar görmüştü ki, hiçbir beslemenin faydası yoktu. Serenio henüz üç aylıkken çoklu organ yetmezliğinden öldü .