Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Makale Muhabbet kuşları konuşmayı unutur mu?

Site içi bilimsel yazılar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105

Muhabbet kuşları konuşmayı unutur mu?

Muhabbet kuşları öğrendikleri kelimeleri (veya sesleri) 180 gün boyunca tekrar etmezlerse konuşmayı unutmaya başlarlar. Muhabbet kuşları doğadaki sesleri (insan sözcükleri vb.) taklit etme yeteneğine sahiptir. Erkek muhabbet kuşları sesleri taklit etme yeteneklerini çoğu zaman dişi muhabbet kuşlarını çekmek için kullanırlar. Çift muhabbet kuşları , aralarındaki ilişkiyi güçlendirmek için her zaman partnerlerinin çağrılarına cevap verirler. Eşleştirilmiş muhabbet kuşları, 180 gün boyunca ayrı kalırlarsa eşlerinin aramalarını unutmaya başlarlar.

İkinci bir (dişi veya erkek) muhabbet kuşum olursa, ilk muhabbet kuşum konuşmayı bırakır mı?

Bazı durumlarda muhabbet kuşları yeni muhabbet kuşlarıyla tanıştıklarında eskisi gibi konuşmayı bırakırlar .Bu durum “konuşmayı unutma” durumu olarak adlandırılmamalıdır .

Muhabbet kuşu eş alsak konuşmayı unutur mu?

Bu senaryoda, erkek muhabbet kuşları sahipleriyle konuşmayı kesebilir . Aynı zamanda erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşlarına daha fazla ilgi gösterir .
Erkek muhabbet kuşları size belirli kelimeleri söylemeyi bırakabilir ama dişi muhabbet kuşlarına başka kelimeler ve seslerle kur yapmaya başlarlar .

Bu durum “konuşmayı unutma” durumu değildir.

Çift muhabbet kuşlarının ısınma döneminin ardından duymayı özlediğiniz kelimeleri duyabilirsiniz.

Bir muhabbet kuşu sesleri 180 güne kadar hatırlayabilir!

Bilim insanı muhabbet kuşları üzerinde “Dişi muhabbet kuşlarında eş arama tercihinin uzun süre devam etmesi ve sonunda yok olması” başlıklı bir çalışma yaptı . Muhabbet kuşları çift halindeyken erkek muhabbet kuşlarının çiftleşme çağrıları ve sesleri kaydedilir .

Bilim adamı 1-2 ay boyunca erkeklerden kadınlara herhangi bir işitsel veya görsel uyaran engelledi . 1-2 ay sonra bilim adamları dişi muhabbet kuşlarına farklı erkek muhabbet kuşlarının seslerini dinletiyorlar. Dişi muhabbet kuşları eşlerine diğer yabancı erkeklerden daha fazla ilgi gösterirler.

Ancak dişiler, ayrıldıktan 6 ay sonra eşlerinin çağrılarını tercih etmeyi bıraktılar, bu da kadınların tercih tepkisinin sonunda söndüğünü gösteriyor.
Animal Behavior
Cilt 82, Sayı 5, Kasım 2011, Sayfa 971-979

Muhabbet kuşlarının konuşmayı unutması nasıl önlenir?

Muhabbet kuşlarının kelimeleri ve sesleri unutmasını önlemenin yolları şunlardır:

  1. Muhabbet kuşu sahipleri , muhabbet kuşlarının unutmasını istemedikleri kelimeleri ve sesleri onlara tekrar etmelidir .
  2. Muhabbet sahipleri, muhabbet kuşlarına yeni kelimeler öğretmeye başladıklarında , muhabbet kuşlarının zaten bildikleri kelimeleri muhabbet kuşlarına hatırlatmayı unutmamalıdırlar.
Genel olarak bir muhabbet kuşu belirli kelimeleri veya sesleri zaman zaman tekrar ederse öğrendiği kelimeleri veya sesleri unutması zordur .

Muhabbet kuşu sahipleri , güçlü bir ilişki sürdürmek için her gün muhabbet kuşlarıyla vakit geçirmelidir .
 
Son düzenleme: