Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşları Neden Gözlerini Kapar?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134

Muhabbet Kuşları Neden Gözlerini Kapar?​

muhabbet kuşu gözlerini çok kapatıyor

Muhabbet kuşunuzun gözlerini kapatmasının farklı nedenlerini anlamak, evcil hayvanınızın ne zaman mutlu, rahat, stresli veya hasta olduğunu size söyleyecektir. Muhabbet kuşları uyurken, bakım yaparken, dinlenirken veya sahiplerine veya arkadaşlarına sevgi gösterirken gözlerini kapatırlar. Bir muhabbet kuşu gözlerini kıstığında, bu bir göz enfeksiyonunun (konjonktivit) işaretidir veya göze yabancı madde kaçmıştır. Bazen muhabbet kuşları tek seferde yalnızca bir gözünü kapatır veya gözleri yarı açık uyuyormuş gibi görünür. Kapalı gözler, muhabbet kuşunuz uyuşuk veya stresli görünmediği sürece, kuşun uyuduğunu veya mutlu olduğunu gösterir.

Muhabbet kuşlarının gözlerini kapatması ne anlama gelir?​

Bir muhabbet kuşu onu okşadığınızda genellikle gözlerini kapatır, bu da hoşnutluğunu gösterir. Ayrıca gözleri yanlışlıkla dürtülmekten korumanın bir yoludur.

Muhabbet kuşları aşağıdaki nedenlerden dolayı gözlerini kapatır:

1/ Uyku​

Muhabbet kuşunuzun gözlerini kapattığını gözlemlerseniz, muhtemelen uykuya hazırlanıyordur. Tüm günlük hayvanlar gibi muhabbet kuşları da gün batımında uyur ve gün doğumunda uyanır. Eğer kendilerini özellikle güvende hissediyorlarsa veya derin uykuya giriyorlarsa, dinlenirken her iki gözlerini de kapatırlar.

Muhabbet kuşunuzun yalnızca bir gözünü kapatmasına şaşırmayın çünkü bu durumda düzgün bir şekilde dinlenebilecektir. Muhabbet kuşları beyinlerinin bir kısmını tetikte tutarken diğer yarısı dinlenirler.

2/ Güvenlik​

Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır ancak aralarında bir bağ oluşturmak biraz zaman ve sabır gerektirebilir. Muhabbet kuşunuzla bir bağlantı kurduğunuzda, etrafınızda güvende hissettiğini göstermek için dokunuşlarınıza genellikle gözlerini kapatarak yanıt verir. Ayrıca bu, gözleri istenmeyen yaralanmalara karşı korur.

3/ Sevgi​

Muhabbet kuşları insanlar kadar anlamlı konuşamadıkları için genellikle sahiplerinin dokunuşuna gözlerini kapatarak karşılık verirler. Muhabbet kuşu tehlikeyi kollayamayacağı için bu güveni gösterir. Onu korumanız için size güveniyor, bu da güvenin ve sevginin açık bir göstergesi. Eğer muhabbet kuşunuzla güçlü bir bağınız varsa, sesinizi takdir etmenin bir yolu olarak onunla konuştuğunuzda muhtemelen gözlerini kapatacaktır.

4/ Konfor ve Rahatlama​

Muhabbet kuşunuzun yeni evine alışması zaman alabilir, ancak alıştığında çoğu zaman gözlerini kapattığını göreceksiniz. Muhabbet kuşu sürekli olarak tehlikeyi izlemekten kaçınacak kadar güvende hisseder. Bu durum olumlu olarak yorumlanmalıdır, çünkü muhabbet kuşları çok temkinli oldukları için çoğu zaman tek gözleri açık uyurlar.

5/ Hastalık​

Evcil muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemleri hassastır ve fark edilmeden hastalanabilirler. Muhabbet kuşunun gözlerini sürekli kapatması sağlıksızlığın erken uyarı işaretidir.

Genellikle bu davranışına başını kanatlarının arasına gizleyerek veya tek ayak üzerinde durarak eşlik eder . Bunlar kendi başlarına zararsız olan ancak toplu olarak hastalığa işaret edebilen rahatlatıcı hareketlerdir.

6/ Güvensizlik​

Bir muhabbet kuşu kendini güvensiz veya endişeli hissediyorsa, her ikisi yerine tek gözünü kapatabilir. Bir gözün açılıp diğerinin kapatılması, odadaki yırtıcı hayvanlara veya yabancı nesnelere karşı bir önlemdir.

7/ Susuzluk​

Muhabbet kuşları nadiren su içmeden 24 saatten fazla hayatta kalırlar. Eğer muhabbet kuşunuz aşırı derecede susuz kalmışsa, enerji seviyesindeki önemli düşüş nedeniyle gözlerini kapatabilir. Muhabbet kuşunuza her gün veya su kirlendiğinde temiz içme suyu sağlayın.

8/ Sevinç​

Muhabbet kuşu mutluysa ve anın tadını çıkarıyorsa iki gözünü de anında kapatabilir . Muhabbet kuşları duygularını ifade etmek için beden dilini kullanır ve gözlerin kapanması da fark edeceğiniz davranışlardan biridir.

Muhabbet Kuşum Neden Tek Gözünü Kapıyor?​

Eğer muhabbet kuşunuz bir gözünü uzun süre kapatıyorsa göz enfeksiyonu geçirmiş olabilir. Kuşlarda göz enfeksiyonları ağrılı ve rahatsız edici olabilir, bu da muhabbet kuşunuzun bir gözünü kapatmasına neden olabilir. Göz kapağını kaldırarak etkilenen gözde bulanıklık, iltihaplanma veya yabancı cisim olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca muhabbet kuşunuzun göz enfeksiyonu olup olmadığını tespit etmek için herhangi bir akıntı olup olmadığına bakın.

Eğer muhabbet kuşunuz enfeksiyon nedeniyle bir gözünü kapatırsa, bunu kuş göz damlaları kullanarak tedavi edebilirsiniz. Ancak muhabbet kuşunuzu tedavi etmeden önce ne kullanılması gerektiğini bir veterinerle teyit edin. Muhabbet kuşunuz özellikle eve taşındıktan sonra gergin veya endişeliyse bir gözünü kapatabilir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlar olmasına rağmen yeni ortamlara ve sahiplere alışmaları için zamana ihtiyaçları vardır. Muhabbet kuşunuz aynı kafeste başka bir kuş olmasından rahatsız olabilir, bu nedenle bir gözünü açık, diğerini kapalı tutmak bir önlemdir. Evde yeni bir evcil hayvan varsa muhabbet kuşu bu şekilde davranabilir. Kendini güvende hissetmiyorsa, bir veya iki gözü hafifçe açık olarak uyuyabilir.

Muhabbet Kuşunun Gözleri Kısık​

Muhabbet kuşunuz rahatsızlık duyuyorsa gözlerini kısabilir; gözde enfeksiyon (konjonktivit) varsa göz kırpmasını görürsünüz. Sağlıklı bir muhabbet kuşu geceleri uyumadığında gözleri tamamen açık olacaktır.

Gözleri kısılan bir muhabbet kuşu genellikle bu davranışa aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka işaretlerle eşlik eder:
  • Tek ayak üstünde duran
  • Kuyruğunu yukarı aşağı sallıyor
  • Diğer kuşlara karşı agresif olmak
Muhabbet kuşları gün boyunca genellikle uyanık kalan aktif kuşlardır. Muhabbet kuşunuzun sürekli uyuduğunu , gözlerini kıstığını veya gözlerini kapattığını görürseniz , muhtemelen rahatsızdır. Ayrıca hasta bir muhabbet kuşu uyuşukluk belirtileri gösterecektir. Bazen gözleri kısmak bir sevgi gösterisidir, özellikle de onu okşadığınızda. Muhabbet kuşunuz, başını her okşadığınızda veya ona dokunduğunuzda gözlerini kırpıştırıp kapatabilir.

Muhabbet Kuşum Neden Gözlerini Çok Kapıyor?​

Eğer muhabbet kuşunuz gözlerini çok sık kapatıyorsa hasta ya da ölebilir. Hasta muhabbet kuşunuz zayıflayacak ve aktif kalacak enerjiye sahip olmadığı için gün boyunca uyumayı tercih edecektir. Ölmekte olan bir evcil muhabbet kuşu , en aktif olması gereken gün boyunca gözlerini kapatmak gibi çeşitli olumsuz belirtiler gösterecektir. Ancak muhabbet kuşlarının gün içinde kısa süreli kestirmeleri yaygındır .

Samantha Harris'in yazısıdır.