Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşlarında Ayna Kullanımı

indir.jpg

Eve yeni bir üye olan muhabbet kuşu aldınız. Ona güzel bir kafes, içine aksesuar almak ve mutlu olmasını istersiniz. Muhabbet kuşu aksesuarı dediğimiz de muhabbet kuşu aynaları aklımıza ilk gelen oyuncaktır. Peki ayna yararlı mı zararlı mı kuşlarımız için , uzmanlar birçok olumsuz faktörden dolayı ayna kullanımını doğru bulmamaktadırlar. Muhabbet kuşuna kafes içinde ayna kullananlar aynaya kusma, aynaya aşırı alışkanlık gibi gibi birçok soru akıllarına takılır. Bazı muhabbet kuşları, parlak nesnelerden ve bir arkadaşa sahip olmaktan hoşlanıyor gibi görünebilir. Söz konusu arkadaş sadece kendi yansıması olsa bile...Muhabbet kuşu için ayna zararlıdır. Ayna yerine oyuncak veya eş almanız daha doğrudur. Bizlere en çok sorulan sorular ayna ile ilgili sorulardır. Muhabbet kuşu ayna ile konuşabilir mi ? Muhabbet kuşu aynaya kusuyor ? Muhabbet kuşu için ayna kullanılır mı ? gibi bir çok soru sorulmakta. Şunu unutmayalım muhabbet kuşu ayna varken de yokken de konuşabilir. Ama ayna kullanımında çeşitli zararlar var gelin bunlar hakkında bilgilenelim.


Muhabbet Kuşunuza Ayna Kullanmanızın 5 Nedeni!
İşte muhabbet kuşunuza ayna kullanmamanızın kötü bir fikir olmasının nedenleri ve bunun yerine ne yapmanız gerektiği.


1. Muhabbet kuşunuz aynaya saldırabilir.
Muhabbet kuşları karamsar kuşlar olma eğilimindedir, bu nedenle muhabbet kuşunuzun aynaya bakan yaratığın etkileşime girebileceği başka bir kuş olduğunu düşünmesi doğaldır.Maalesef, muhabbet kuşunuz yeni arkadaşıyla kavga etmek zorunda. Hayali bir oyun sırasında muhabbet kuşunuz ayna ile anlaşmazlığa düşebilir ve daha da kötüleşebilir.Ona geriye bakan kuşun yakışıklı bir erkek olduğunu ve onunla üstünlük için savaşacağını düşünebilir. Bu, muhabbet kuşunuz için doğal olarak psikolojik strese neden olacaktır, çünkü sadece kendi yansımasına baktığını fark edemeyecektir.

Hatta yansımadaki muhabbet kuşunun kendi özel alanını istila ettiğini ve kendini savunma ihtiyacını hissedeceğini bile hissedebilir. Bu gereksiz stresi muhabbet kuşunuza yüklemenize gerek yoktur.

2. Muhabbet kuşu aynayı beslemeye çalışacaktır.
Bir kez daha, muhabbet kuşları çok girişken yaratıklardır. Muhabbet kuşunuz, yansımadaki kuşun arkadaşı veya hatta eşi olduğunu görebilir ve onu beslemeye çalışabilir.Bu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir çünkü muhabbet kuşunuz aynada arkadaşını beslemek için sürekli olarak yemeğini kusma ihtiyacı hissedebilir.Aynadaki muhabbet kuşunun yiyecek teklifini kabul etmediğini gördüğünde muhabbet kuşunuz onu tekrar yer. Bu olduğunda, yiyeceği tekrar kusacak ve ciddi boğaz tahrişine yol açacak bitmeyen bir döngüye neden olacaktır.

Bunun sadece birkaç kez olmasının herhangi bir zarara yol açmayacağını düşünebilirsiniz, ancak muhabbet kuşunuzun bunu doğal olarak normal beslenmesine izin vermeyecek, kilo vermesine ve hastalanmasına neden olacak bir alışkanlığa dönüştürmesi muhtemeldir.Bu, sonunda sürekli kusma nedeniyle boğaz tahrişine yol açacaktır.Hatta kursak mantarı vb hastalıkları tetikleyebilir.

3. Muhabbet kuşunuz aynaya takıntılı hale gelebilir.
Zararsız bir keyif gibi görünen şey artık bir takıntıya dönüştü. Muhabbet kuşunuz aynanın yansımasındaki kuşun eşi olduğuna inanabilir ve onsuz bir yere gitmeyi reddedebilir.Kafesten çıkmayı veya sahibiyle vakit geçirmeyi reddedebilir. Bu özellikle tehlikelidir çünkü muhabbet kuşunuz ihtiyaç duyduğu sosyal etkileşimi veya temiz havayı alamayacaktır.İster insan ister hayvan olsun, bir şeye sağlıksız bir şekilde takıntılı hale gelmek de sağlık sorunlarına yol açabilir. Muhabbet kuşu, yansımadaki kuşun eşi olduğunu düşünürse, onunla çiftleşmeye çalışabilir ve bu açıkça başarısız olacaktır.

Ya da eşini beslemek için bir kez daha yemeğini kusacaktır. Bu yine ciddi kilo kaybına neden olabilir ve gerçek bir arkadaşla (sahibi olarak siz veya onunla zaman geçiren herhangi biri) zaman geçirmeyi reddetmek de psikolojik sorunlara yol açacaktır.Bu nedenle muhabbet kuşunuzun kafesine ayna koymaktan kaçının.

4. Muhabbet kuşunuz daha agresif hale gelebilir.
Aynadan dolayı muhabbet kuşunuz daha agresif hale gelebilir. Muhabbet kuşunuzun başka bir muhabbet kuşuna saldırdığını düşünerek aynaya saldırması olasılığını daha önce ele almış olsak da, şimdi muhabbet kuşunuzun size saldırmasını kastediyoruz.Muhabbet kuşunuz aynadaki diğer kuşa karşı çok savunmacı hale gelecektir.Birçok insan muhabbet kuşlarına ayna verdikten sonra aynaya yaklaştıklarında muhabbet kuşunun onlara şiddetle saldırıp ısırdığını keşfetti.Muhabbet kuşu kendini sizden izole edecek ve ona yaklaşmaya ya da 'arkadaşını' elinden almaya kalkarsanız üzülecek ve saldırgan hale gelecektir.

5. Ayna kırılabilir.
Ve son olarak, bu daha önce düşünmemiş olabileceğiniz bir şeydir, ancak muhabbet kuşunuza bir ayna almayı düşünüyor olup olmadığınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.Kuşlar doğal olarak aynaların camdan yapıldığını ve dolayısıyla kırılabilir olduklarını anlamayacaklardır. Muhabbet kuşunuz muhtemelen üzerine atlayacak, onu seçecek ve ısıracaktır.Ayna kırılırsa muhabbet kuşunuz acı çekebilir veya daha kötüye gidebilir. Sırtında zararlı kimyasallara sahip olabilen ve arka tarafını gagaladığında muhabbet kuşunuza zarar verecek, kuşlar için tasarlanmamış aynalar da vardır.Ayna koyduğunuz yerden yerinden çıkabilir, bu da düşerse muhabbet kuşunuza zarar verebilir ve tabii düşerse de kırılabilir.Bu nedenle muhabbet kuşunuzun kafesinde bir ayna bulundurmak iyi bir fikir değildir çünkü bu da bir güvenlik tehdidi oluşturabilir.

Bunun yerine ne yapmalı? En İyi 3 Çözüm
Şimdi düşünebilirsin, ne yapmalıyım? İşiniz, okulunuz var, çocuklarla zaman geçirmelisiniz, ebeveynlerinize vb. Bakmalısınız ve kendinize çok az zamanınız var.Bazen hayatın sorumlulukları araya girer ve evcil hayvanınızla uygun miktarda zaman geçirmenize izin vermez.

1. Muhabbet kuşunuz için insan ortağı olun
Öncelikle, bir muhabbet kuşu veya başka bir şey olsun, evcil hayvanınızla geçirmek için uygun miktarda zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, o zaman en iyisi bir tane almamaktır.Kulağa sert geldiğini biliyoruz ama tıpkı çocuklar gibi muhabbet kuşları ve tüm evcil hayvanlar için özen gerekir. Muhabbet kuşunuz özellikle tek bir kuşsa bir insanın ilgisine muhtaçtır.Yalnız bir muhabbet kuşu beslemek mümkündür, ancak yalnızca ona bakabileceğinizi ve onunla gerekli zamanı geçirebileceğinizi bilirseniz.Onu beslemeniz, kafesinden çıkarmanız, sosyalleşmesine izin vermeniz ve ona uygun oyuncakları almanız gerekir.Bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsanız, o zaman muhabbet kuşu almayın ve özellikle muhabbet kuşunuza ayna almayın.

2. Diğer Oyuncakları Alın
Muhabbet kuşları çok eğlenceli ve meraklı kuşlar olduğu için aynalardan başka oyuncaklar almak tamamen mantıklı. Muhabbet kuşunuz için alabileceğiniz tonlarca oyuncak vardır, ancak aynalar gibi, çevrimiçi olarak veya bir evcil hayvan dükkanında bulabileceğiniz tüm oyuncaklar muhabbet kuşları için uygun değildir.


3. Başka bir muhabbet kuşu alın! Muhtemelen en iyi çözüm
Gerçekten bu kadar basit. Bunun etkili olacağını düşünmeyebilir veya bunun sizin için daha fazla çalışma anlamına geldiğini düşünebilirsiniz.Ama gerçekten değil.Muhabbet kuşları sosyal kuşlardır ve arkadaşlara sahip olmaktan zevk alırlar. Bir aynaya sahip olmak asla canlı bir arkadaşa sahip olmakla karşılaştırılmaz.Bir arkadaşınızın olması muhabbet kuşunuzun sağlıklı, mutlu olmasını ve ihtiyaç duyduğu sosyal becerileri geliştirmesini sağlayacaktır - tıpkı arkadaşlarınızla sosyalleşmenizin sizin için önemli olduğu gibi.