Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet kuşlarında Irk Kavramı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Muhabbet kuşlarında Irk Kavramı

Muhabbet kuşlarında Irk olayı genel olarak ülkemizde farklı algılanan ve zamanın da belirli ülkelerden gelen ithal kuşlara göre isim koyulmuştur. Acaba bu kuş ırkları diğer ülkelerde de aynı mı ? Tüm bu soruların cevabını vermeye ve muhabbet kuşlarında gerçekten de ırk diye bir durum var mı? Avrupa da bu duruma nasıl bakılıyor. Biyoloji biliminde ırk kavramı ne olduğu bu kavrama uyup uymadığını hakkında bir yazı olacak.

Biyoloji de ırk kavramı Nedir ;

Irk (biyoloji) Biyolojide ırk aynı tür içerisinde yer alan ve göreceli olarak küçük morfolojik ve genetik farklılıklar taşıyan her bir topluluğu ifade eder. Eğer değillerse, ırklar olarak tanımlanırlar, bu, gruba bir takson verilmemesi gerektiği anlamına gelir


Irk olabilmesi için neler gerekir ;

Biyoloji dahilinde ırklar, bir takım izolasyon mekanizmaları ile tanınırlar. Bir tür içerisindeki farklı popülasyonların ırk olarak tanımlanabilmesi için, o popülasyonların birbirleriyle hiçbir irtibatının bulunmaması ve bulunamaması gerekmektedir.

izolasyon derken ; coğrafi bölgelerin farklılığı , beslenme koşullarının farklılığı veya çiftleşme dönemi farklılığı vb sayesinde bir biriyle çiftleşememesidir. Bu sayede ırk kavramı oluşabilir ve bulunduğu ırk korunur.


Peki Muhabbet kuşlarında ırk kavramı var mıdır ?

Muhabbet kuşları doğalarında küçüktür ve fazla populasyonu bulunmayan bir türdür. Diğer türleri Islah çalışmasıyla oluşturulmuştur. Peki bu durumda ırk kavramı olabilir mi ? Tabi ki de olabilir. İzalasyon kavramı aklımıza gelmelidir. Bu izolasyonu doğa değilde biz korursak bir süre sonra bı ırkı sağlayabilir. Tabi ki bu çalışmalar profesyonel olarak yapılmalı , veri ve istatistiğe dayanarak yapılmalıdır.

Avrupa da Muhabbet Kuşları Irkları Nelerdir ?

Avrupa da Muhabbet kuşları tam ırk olarak yorumlama yapılır demek yanlış olur. Genel olarak show dedikleri sahne,gösteri kuşları , yerli ve kırık olarak nitelendirmeler yapılır.

Ülkemiz de Irklar ve Irk kavramı ;

Ülkemizde ırk kavramı biyoloji ve bilimsel açıdan yapılmamaktadır.Bilinçsiz üreticiler ve hobicilik yüzünden bir çok yanlış kavram kullanılmaktadır.Kuş ithal edildiği ülkeye göre ırk adı takılmaktadır. Bu ırk kavramıyla alakası olamayacak.
Bir durumdur.Yada sadece boyutuna bakarak yapılan bir kavrama dönüşmüştür.

Bu ırk adları nelerdir ?

-Pakistan Muhabbet Kuşu
-Yerli Muhabbet Kuşu
-Hollanda Muhabbet Kuşu
-Çekoslovak Muhabbet Kuşu
-İngiliz Muhabbet Kuşu
-Jumbo Muhabbet Kuşu
-Show Muhabbet Kuşu
 
Son düzenleme: