Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşlarında Kuruma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet Kuşlarında Kuruma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bir sabah kaltığınızda muhabbet kuşunuz halsiz , yem yemiyor ve sürekli uyukluyor. Elinize aldığınızda göğüs sivri olmuş yani aşırı zayıflamış olduğunu görürsünüz. Bu durum kuşunuzun kuruma hastalığına yakalandığını düşünebilirsiniz. Peki muhabbet kuşu kuruma hastalığı belirtileri neler olduğunu, muhabbet kuşunuzu kuruma hastalığı tedavisi nasıl yapılacağını öğrenmek istersiniz. Bu yazıda muhabbet kuşu kuruma hastalığı belirtisi ve tedavisi konusunu anlatacağım.
muhabbet-kuşu-kuruma-hastalığı-belirtileri.Jpeg

Muhabbet Kuşlarında Kuruma Hastalığı Nedir ?

Evlerimizin en büyük neşesi muhabbet kuşlarımız için en korkulan hastalıklardan biri kuruma hastalığı olarak bilinir. Peki muhabbet kuşu kuruma hastalığı nedenleri nedir ? muhabbet kuşu kuruma hastalığına ne sebep olur. Aslında kuruma hastalığı diye bir şey yoktur. Kuruma hastalığı diye bilinen bu olay, bazı hastalıkların son evresinde kuşlarda görülen bazı belirtilerdir. Kuşların hızlı zayıflaması, göğüs kemiklerinin sivri olması, iştahsızlık vb görülen belirtilerinden dolayı bu olayın adı kuruma hastalığı diye anılır. Muhabbet kuşu kuruma hastalığı nedenleri ; genelde mantar özellikle megabakteri diye bilinen albicans mantar türü, e coli, ani bağırsak enfeksiyonlarıdır. Muhabbet kuşları, sultan papağanı, kanarya gibi bir çok kuşlar bu sayılan hastalıklardan birine yakalanır ve bunu doğal ortamındaki iç güdüsü sebebi ile sizlerden saklarlar. Hastalığın son evrelerinde bunu fark ettiğiniz için size başka bir hastalık yani kurum hastalığı diye düşünürsünüz. Kuşlarda kuruma hastalığı tedavisi zor ve zahmetlidir. Dolayısıyla "Kuruma hastalığı nasıl oluşur?" sorusunun yanıtlarının bilinmesi de önemlidir. Kuş dışkılarıyla, suyla ya da gıdalarla temas eden kuşları etkileyebilir. Bu hastalıklar hızlı bulaş özellikleri gösterir. Bu yüzden kuruma hastalığına yakalanan kuşu ayırmalı, kafes ve suluk vb ekipmanlar dezenkfekte edilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Kuruma Hastalığı Belirtileri
muhabbet-kuşu-kuruma-hastalığı.Jpeg

Kuruma hastalığı kuşlarda bir çok belirti gösterir. Bunları iyi takip etmek gereklidir. Muhabbet kuşu diğer kuşlarda kuruma hastalığı belirtileri ; Hızlı kilo kaybı, zayıflama ve olduğundan çok daha düşük bir kiloya gelmesi, zayıflıktan kuşunuzun göğüs kemiği sivrileşmesi , muhabbet kuşunda iştahsızlık ve yem yememe , sürekli uyuklama, tüylerini kabartma, bazı enfeksiyonlarda kusma vb belirtiler kuşunuzun halk arasında kuruma olarak bilinen hastalığa yakalandığını gösterir. Bu süreçte kuşlar çok depresif ve sessiz olabilir. Peki kuruma hastalığında dışkı yapısı değişir mi ? kuruma hastalığı dışkıları yakalandığı enfeksiyona göre değişir. Aşırı cıvık farklı renkte dışkılar görülebilir. Bu tür kuruma belirtileri görüldüğünde veteriner başvurulmalı mutlaka ama mutlaka dışkı tahlili isteyiniz.

Muhabbet Kuşlarında Kuruma Hastalığı Tedavisi

Muhabbet kuşu olsun sultan papağanı, kanarya olsun bir çok kafes kuşunda bu kuruma hastalığı görülebilir. Muhabbet kuşu kuruma hastalık tedavisi nasıl yapılır konusunda girmeden önce kuruma diye bir hastalık yoktur. Tekrar söylemek isterim kuruma son belirtilere verilen addır. Kuşunuz çeşitli mantar veya bakteriyel enfektesi sonucu kuruma görülür ve ölümle sonuçlanır çoğu zaman. İlk yapmanız gereken veterinere başvurup dışkı tahlili yapıp. Mantar enfeksiyonu mu ? yoksa bakteri enfeksiyonu mu ? tahlilde belirlenmelidir. Çünkü mantar hastalıkları ve bakteri enfeksiyonları için ilaçlar farklıdır. Birbirine etkisi yoktur. Doğru ilaç kullanmak çözüm sunacaktır. Biz bu yazıda veterinere ulaşamayanlar için tecrübe ve veterinerlerden öğrendiklerimi, makalelerden edindiklerimizle muhabbet kuşu kuruma hastalığı tedavisi hatta sultan papağanı, kanarya, hint bülbülü vb kuşlarda içinde uygulanacak kuruma hastalığı tedavisini anlatacağım.

1- Öncelikle Kuruma Hastalığı Neden Olan Asıl Etken yani Hastalığı Bulma

Mantar Enfeksiyonları ( mega bakteri ) Sebebi İle Oluşan Kuruma Hastalığı Belirtisi

mantar enfeksiyonu kuşlarda.jpg

Mantar enfeksiyonuna yakalanan muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya vb kuşlar kusma hareketi sık görülür. hastalıklı sindirim sisteminin artık yiyeceği düzgün bir şekilde işleyemeyeceğidir. Megabakteri enfeksiyonunun alevlenmesinden geçen birçok kuş da şiddetli kusma yaşar . Yani mukusu ve sindirilmemiş yemler kusarlar. Bazı mantar enfeksiyonlarda yeşil sulu dışkı görülebilir. Veteriner Cem bey ile yaptığım söyleşide de mantar enfeksiyonu uzun sürer ani ölüm nadiren yapar. Zamanla zayıflama olur ve kusma sık görülür demiştir. Zamanla iştahsızlık ve tüy kabarması başlar.

Mantar enfeksiyonlu dışkı
dışkı megabakteri kuruma.jpg

mantar dışkısı.jpg


Bakteri Sebepli Enfeksiyonlar Sebebi ile Oluşan Kuruma Hastalığı Belirtisi


Bakteriyel enfeksiyonlar genelde daha hızlı zayıflama, ani ölümler, cıvık koyu renkli dışkılar bazen yeşilimsi de olabilir. Koyu siyah vb olabilir. Aşırı sulu dışkı görülür. Kuş bir anda zayıflar ve enfeksiyon daha hızlı yayılır diğer kuşlara çabuk bulaşır. Zayıflama ardından hızlı ölüm ve iştahsızlık belli eder kendini.

2- Kuruma Hastalığı Tedavisinde Kullanılacak İlaçlar

Eğer kuruma hastalığı kuşunuzda mantar enfektesi yüzünden ise; triflucan, zolax bulamazsanız mikostatin etkisi daha düşüktür. Tedaviye başlayıp. 4-6 gün arası verilmelidir. Bakteriyel kaynaklı ise sulphamezatine, özellikle anlaşılmayan hastalıklarda daha geniş reçeteli baytril kullanmalıdır. 5-7 gün arası verilmelidir.
 
Son düzenleme: