Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Anatomisi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Muhabbet Kuşu Anatomisi

Bir kuş sahibi olarak, bir kuşun tüylerinin nasıl göründüğünü muhtemelen çok iyi biliyorsunuzdur. Çoğu zaman diğer vücut bölgeleri yanlış isimlendirilir. örneğin insanların pençenin kırıldığını söylemesi ve sonra aslında pençe (bir kuşun ayak tırnağı) hakkında değil, tüm ayak parmağı hakkında konuştukları ortaya çıkar. Pençenin sadece bir kısmının kırılması veya ayak parmağındaki kemiğin kırılması büyük fark yaratır. Ayrıca, gaga ve burun (cere) sıklıkla karıştırılır ve bu durum , telefonda bir kuşun sağlık durumunu tartışırken kuş veterineri ile kuş sahibi arasında kolayca yanlış anlaşılmalara yol açabilir .Her kuş sahibi, kuşların anatomisi hakkında aynı temel bilgiye sahip olmadığı için uygun iç görüler elde etmek önemlidir. Kuşlarınızdan biri hastalandıysa ve kuş veterinerinizden randevu alırken telefonda neler olduğunu anlatmak isterseniz, işler sizin için çok daha kolay. Bu bilgiyle, tüylü hastanızın vücudunun hangi bölgesinde semptomların veya yaralanmaların ortaya çıktığını tam olarak tanımlayabilirsiniz.

Aşağıdaki çizimden yola çıkarak muhabbet kuşlarının ve diğer kuşların en önemli anatomik detaylarını öğrenebilirsiniz. Listedeki yeşil öğeler, tıklayarak erişebileceğiniz diğer bölümlerle bağlantılıdır. Başın arkası gibi bazı anatomik ayrıntılar için daha fazla açıklama yoktur; bu liste öğeleri siyahtır.

Bir muhabbet kuşunun anatomisi

anatomie_wellensittich01.jpg

1 Gaga (üst ve alt çene)
2 Cere (burun)
3 Burun deliği (nare)
4 Alın
5
Göz
6 Başın arkası
7
Kulak
8 Boyun (ense)
9 Sırt

10 Sağ ve sağrı bezi (üropigal bez)
11 Kloak veya vent
12 Bacak
13 Ayak Parmakları
14 Pençeler
15 Karın
16 Göğüs (omurga)
18 Kanat
19 Boğaz
 
Son düzenleme:

Benzer konular