Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Beyaz Kepek Döküyor

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet kuşu beyaz kepek döküyor

Muhabbet kuşu beyaz kepek döküyor konusu çok duyulan sorunlardan biridir. Kuş sahipleri muhabbet kuşu beyaz kepek döküyor ne yapmalıyım konusunu merak ederler. Muhabbet kuşu günlük tüylerini düzeltmesi ve tüy dökümü zamanında kuşlardan beyaz kepek benzeri tozların dökülmesine neden olur. Muhabbet kuşu yanı sıra Afrika grileri, sultan papağanları, Amazonlar ve kakaduların vücudunun yanlarında büyüyen özel tüyleri vardır. Temizleme sırasında bu tüyler kolaylıkla kepekle karıştırılabilecek beyaz bir toz üretir. Bir kuşun döktüğü diğer bir kepek benzeri madde türü de "kılıftır"; bu madde, kuşun iğne tüyleri büyüdükçe yavaş yavaş temizlenerek küçük beyaz pullar oluşturur.
muhabbet kuşu kepek döküyor

Muhabbet kuşu beyaz kepek döküyor ne yapmalıyım

İçgüdüleri Düzeltmek

Kuşlar günlük olarak tüylerini tımar ederler. Buna aynı zamanda "temizleme" de denir. Bu doğal içgüdü, kuşların gagalarının ucunu mikroskobik bireysel tüyler arasında gezdirmelerine olanak tanır; döküntüleri temizliyor ve tüylerini düzenliyor. Tıraşlama aynı zamanda iğne tüyü büyüdükçe kılıfın çıkarılmasını da içerir. Üropigal bez bazı kuş türlerinde, özellikle de papağanlarda bulunur. Bu bez kuyruk tabanının üstünde bulunur ve yağlı bir salgı üretir. Kuşlar bu yağlı salgıyı tüylerini temizlemek için kullanırlar ve yağı özenle üzerlerine yayarak onları su geçirmez hale getirirler.

Diyet ve Güneş Işığı

Diyet tüylerin durumunu ve kalitesini etkiler. Bir kuşun beslenmesinde besin maddeleri ve vitaminler eksikse, bu durum tüylerin soluk ve donuk görünmesine neden olur. Yüksek kaliteli organik pelet gıdalar, tahıllar, protein, taze meyveler ve taze sebzeler dengeli bir beslenmenin parçasıdır. Tüylerin neredeyse tamamı proteinden yapılmıştır. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak proteinli besin kaynaklarını dahil etmek sağlıklı, güçlü tüylerle sonuçlanacaktır. Güneş ışığı doğal bir D vitamini kaynağıdır ve renkli, zengin ve parlak renkli tüylerin oluşmasına yardımcı olur.

Banyo yapma

Suda banyo yapmak kuşların tüylerinin temiz ve bakımlı kalmasını sağlayan doğal bir içgüdüdür. Puslu sağanak yağışlar, kuş banyoları ve yumuşak, doğal yağmur, kuşların tüylerindeki yapışkan maddeleri, kiri ve döküntüleri temizlemesine olanak tanır. Kuşların, sanki yağmur ormanı atmosferindeymiş gibi, bitkilerin yanında yıkanma ve duş alma konusunda doğal bir içgüdüsü vardır. Bitkiden düşen su damlaları ve yaprakların dokunuşu kuşların doğal ortamda kendilerini temizlemelerini sağlar. Bambu, evcil kuşlar için bu ortamı yaratmak amacıyla kullanılan popüler, toksik olmayan bir bitkidir.