Ronay

Site Kurucusu
23 Şub 2023
266
266
76
İstanbul
Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Muhabbet kuşu sahiplenmek isteyen kuş severler en çok merak ettiği konulardan biri sahipleneceği muhabbet kuşu cinsiyetinin ne olduğudur. Cinsiyeti bilmek bir çok konu için önemli olabilmektedir. Kuşunuzun eğitimi, konuşma konusu ve bazen de kişisel tercihlerimiz bu durumu önemli kılmaktadır. Bu durumda muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunu düşünürüz. Muhabbet kuşu cinsiyeti belirleme genel olarak kolaydır. Özellikle yetişkin kuşlarda daha kolaydır. Yavru kuşlarda cinsiyet belirleme daha zordur. Cinsiyet ayırt etmede bir çok yöntem vardır. Bu yazıda sizlerle bunu inceleyelim.

muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır foto


Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı


Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımında 2 yöntem bize gerekli tespiti yaptırır. Bu yöntemler cere dediğimiz kısma bakmak ve davranışa bakmaktır. En doğru yöntem ise cereye bakarak cinsiyeti ayırt etmedir. Cerede de olsa davranış yönteminde de olsa muhabbet kuşu dişi mi ? erkek mi ? sorusuna cevap vermenin zor olduğu durumlar vardır. Genelde yavru muhabbet kuşunun ilk 1.5-3 aylık zarfında cinsiyetini belirlemek zordur. Muhabbet kuşu en sağlıklı cinsiyet kontrolü 6 aylıktan sonra bakılarak yapılmasıdır. Bunun yanında ino dediğimiz lutino muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı ve albino muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapmakta zordur. Bu yazıda 2 yöntemle cinsiyet nasıl anlaşılabileceğini anlatalım.

1- Muhabbet Kuşu Cere ile Cinsiyet Belirleme ;

muhabbet kuşu cere

En garanti yöntemdir. Bu yöntemi davranışa bakmadan garantileyebilirsiniz. Muhabbet Kuşunda Cere ; muhabbet kuşunun gagasının üst kısmında yer alan renkli deliklerin bulunduğu kısımdır. Fotoğrafta Cerenin tam olarak yerine bakabilirsiniz. Muhabbet kuşları 6 aylık olduktan sonra yetişkinlik dönemlerine geçiş yapmış olur. Cere bölgesindeki renklerde artık oturmuş ve daha belirgin bir hal alır. Cinsiyet ayrımlarını cere renkleri oturduktan sonra daha net bir şekilde yapabilirsiniz.Genel olarak muhabbet kuşlarının ceresi koyu mavi ya da pembe olduğunda cinsiyetini erkek, beyaz, açık mavi ve kahve rengi olduğunda ise cinsiyetini dişi olarak kabul ederiz. Pembe renk genelde lutino, albino gibi çekinik karakterli mutasyona sahip kuşlarda bulunur.

erkek muhabbet kuşu


dişi muhabbet kuşu


2-Davranışla Cinsiyet Belirleme;

Bu yöntem genelde yanıltabilecek bir yöntemdir. Çünkü kızışma vb gibi durumlarda bazı farklı karakterdeki kuşlarda aynı davranışları göstermektedir. Bu yöntemi cereye bakarak desteklenmelidir. Bu yöntemde;

Genel olarak erkek muhabbet kuşların davranışları,

-Dişilere göre daha hareketlidirler ve yerlerinde duramazlar, sağa sola geçerler.
-Daha uzun ötüşleri vardır ve öterken de başlarını sallarlar.
-Ötüşlerinde kafalarını kabartırlar ve sonra kafa sallama olaylarını daha sık görürsünüz.

Genel olarak dişi muhabbet kuşların davranışları

-Erkek kuşlara göre hareketsizdirler.
-Kısa kısa öterler ve genelde agresif ve dominant tavırlar sergilerler.
-Isırma alışkanlıkları daha fazladır.
 
Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: İpek..s ve Taha

Benzer konular