Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Depremi Hisseder mi ?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Muhabbet Kuşu Depremi Hisseder mi ?

Son üzücü deprem olaylarından sonra bir çok insanımız haklı olarak korku içinde, deprem bölgesinde tedirgin olan insanlar kendilerine çeşitli yöntemler aramakta. Bunlardan biri muhabbet kuşu depremi hisseder mi ? önceden depremi anlayabilirler mi ? konusudur. Bu olaylarda muhabbet kuşu depremi hisseder olayının konuşulması ardından satışlarında patlama yaşandı. Peki hayvanlar depremi hisseder mi ? gelin bunu inceleyelim.

İnsanlar kuşların sıra dışı davranışlarını depremleri hissettikleri ve bildiklerine bağlasalar da bilim insanları bu durumun tam anlamıyla bilindiği gibi olmadığını açıkladı. Depremde yaşanan öncül sarsıntıların ortaya çıkardığı şok dalgalarının yayılmasıyla bazı hayvanların bunları hissettiği ve garip davranışlarının altında bu sebebin yattığı öğrenildi. İnsanlar ses ve sarsıntıların frekanslarını duyamazken filler, kuşlar, kedi ve köpekler gibi hayvanların bunları hissedebildiği biliniyor. ABD Jeoloji Kurumu tarafından yapılan araştırmalara göre deprem öncesinde Kuşlar, garip davranışlar sergileyebiliyor. Üstelik bu davranışlar her kuş türünde farklı olabiliyor. Mesela Muhabbet kuşlarının deprem gelmeden bir kaç dakika önce çırpınarak telaşlandıkları ve aşırı ses çıkardıkları da yazılanlar arasında. Bazı muhabbet kuşları da yüksek sesle ve peş peşe çığlık atarak tepki veriyor. P dalgaları adı verilen sismik dalgaların ilk turu, insan kulağı tarafından tamamen duyulamaz, ancak muhabbet kuşu tarafından algılanabilir. Araştırmalar, işitme duyularının bizimkinden dört kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Gel gelelim evimize kuş almamız depremde bize önlem aldırabilir mi? Bu çalışmalar yazılar ne kadar söylense de resmi veri veren net bir çalışma göremedim. Kuş almak yerine dayanıklı evlerde oturup. Deprem çantası hazırlayıp tüm önlemleri almamız daha önemlidir. Bu satış patlaması sadece ticaretçilerin işine yarayacaktır.