Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Deri Döküntüsü ve Egzama

Muhabbet Kuşu Deri Döküntüsü ve Egzama

Kuşunuzda sürekli kepek dökülmeleri görünmekte, bu kepekler kafeste artış göstermekte ise egzamadan şüphelenebilirsiniz.
Kuşlarda çeşitli nedenlerle egzama ve deri döküntüleri gelişebilir. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi, bunlar hayvanlarda sıklıkla şiddetli kaşıntıya ve/veya hoş olmayan bir yanma hissine neden olur, bu da kuşların etkilenen bölgelerdeki tüylerini yolmasına veya kanayana kadar kendilerini kaşımasına veya ısırmasına neden olur. Bunu ve etkilenen ciltte herhangi bir iltihaplanmayı önlemek için, egzamanın ilk belirtisi ortaya çıkar çıkmaz nedeni araştırmak ve hedefe yönelik bir tedaviyle başlamak mantıklıdır.

deri döküntüsü muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşlarında Deri Döküntüleri ve Egzama Belirtileri​

Egzama vakaların çoğunda aniden ortaya çıkmaz. Aksine, birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilen daha uzun bir süre içinde gelişirler. Tek istisna, çok ani ortaya çıkabilen ancak muhabbet kuşlarında ve kuşlarda oldukça nadir görülen alerjiye bağlı egzamadır. Egzama gelişiminin tipik kademeli seyrinde, etkilenen cilt bölgesi başlangıçta fark edilemeyecek şekilde daha pürüzlü ve daha kuru hale gelir. Daha sonra pul pul olmaya başlar ve hatta kısmen ayrılabilir. Ağlayan egzama da görünebilir. Daha sonra cilt yüzeyinde küçük su kabarcıkları veya kabuklu kabuklar oluşur. Egzamalı bölgedeki tüyler her zaman düşmez veya kuş tarafından koparılır, bu nedenle bazen tüylerin altındaki deri değişimini görmek zordur.

Bir kuşun kendisini olağandışı sıklıkta kaşıdığı için egzama başlangıcından muzdarip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hayvanı elinize almalı ve derisini iyi bir şekilde görmek için o noktada tüylerini bir kenara atmalısınız. Bazen egzama üzerindeki tüyler, çok sık tımarlanma nedeniyle çevredeki tüylerden daha fazla yıpranır.

Şiddetli kaşıntı nedeniyle, bazı kuşlar cilt lezyonundan etkilenen bölgede tüylerini bile yolar. Egzamadan zarar gören cilt ince ve hassas olduğu için kanama meydana gelebilir. Bazı hayvanlar tüylerini kaşıyıp yolmakla yetinmezler. Çaresizlik içinde kaşıntılı deriyi ısırırlar ve bazen kendilerine ciddi yaralar açarlar.

Deri Döküntüsü ve Egzamanın Olası Nedenleri​

Kuşlarda egzama oluşmasının birkaç olası nedeni vardır. Bu tür döküntülerin en yaygın nedenlerinden biri mantar cilt enfeksiyonlarıdır. Genellikle kötü iyileşen bir cilt yaralanmasından önce gelirler. Bir kuşun bağışıklık sistemi zayıflarsa, örneğin maya mantarları ağlayan yaraya yerleşip yayılabilir. Bu tür deri mantarları insanlarda da görülür ve kuşlarda ortaya çıkarsa mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Bazı mantar enfeksiyonları vücudun iç mukoza zarlarına yayılabilir. Vücudun hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak, pamukçuk veya bağırsak mantarından söz edilir.

Ek olarak, bakterilerin yerleştiği ciltte küçük yaralanmalar olabilir . Derinin bu tür bir lokal iltihabı (dermatit) ya çok noktasal olabilir ve dar bir şekilde tanımlanmış cerahatli bir alana yol açabilir ya da yaygın olabilir ve daha çok egzama karakterine sahip olabilir. Bu tür bakteriyel egzamaya kaşıntı ve ağrı eşlik eder ve etkilenen kuşlar için son derece rahatsız edicidir.

Bazen cilt değişiklikleri ve egzama , besin eksikliği ve yanlış beslenme ile tetiklenir . Diyet çok tek taraflı ise, kuşun vücudu sağlıklı tüyler ve dayanıklı cilt oluşturmak için yeterli besin almaz veya derinin doğal asit örtüsü tam olarak bozulmaz. Sonuç genellikle kaşıntılı egzamadır. Özellikle muhabbet kuşlarında, çok zengin ve cömertçe ölçülen yiyecekler nedeniyle karaciğer yağlanması, egzama gelişiminin diğer bir yaygın nedenidir. Karaciğer, yağ depolanması nedeniyle bozulduğu için artık düzgün çalışmıyorsa, bu aynı zamanda deriyi ve tüyleri de etkiler, karaciğer hasarı ile ilgili bölüme bakın . Ayrıca böbrek hastalığı kaşıntılı egzamaya yol açar çünkü bu organ vücudun detoksifikasyonunda etkilidir. Bir hastalık nedeniyle detoksifikasyon sorunsuz gerçekleşmezse bazı maddeler ciltte depolanarak egzama ve kaşıntıya neden olur. Hormonal bir dengesizlik ayrıca kuru, pullu cilt için bir tetikleyici olarak kabul edilebilir ve bu nedenle egzama gelişiminin temelini oluşturabilir. Başka bir olası neden, bazı kuşlarda kuru cilt ve egzama gelişimine yol açabilen UV ışığı eksikliğidir.

Bu muhabbet kuşu, böbrek hastalığının bir sonucu olarak sırtın üst kısmında ve kanatta kuru cilt egzamasından muzdaripti.Bu muhabbet kuşu, böbrek hastalığının bir sonucu olarak sırtın üst kısmında ve kanatta kuru cilt egzamasından muzdaripti.

Psikolojik stres de egzama için bir risk faktörü olarak hafife alınmamalıdır . Stresin, her bir durumda açıklığa kavuşturulması gereken birçok farklı nedeni olabilir. Örneğin, sık sık ortam değişikliği, yetiştirici gösterilerinde sunulan bazı kuşlarda cilt değişikliklerine yol açar. Kapalı mekan kuşları için uygun olmayan kafes yerleşimi sağlık açısından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Kuşlar optimal barınma koşullarının altında olduğu için dinlenemezlerse, bağışıklık sistemleri zarar görür ve bu da cilt sorunlarına yol açabilir. Bazı durumlarda, bir sürü üyesiyle için için yanan bir çatışma da psikolojik strese ve dolayısıyla egzamaya yol açar.

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar çok hassas olduklarından, onları psikolojik baskı altına sokan şeyin ne olduğu genellikle ancak tahmin edilebilir. Nedeni aramak bu nedenle genellikle nispeten zordur, ancak hasta kuşun sağlığı açısından çabadan kaçınmamalı ve gerekirse papağan davranışları konusunda bir uzmana danışılmalıdır. Belirli koşullar altında, egzama oluşum nedenini kalıcı olarak ortadan kaldırmak için barınak koşulları veya sürünün bileşimi değiştirilmelidir.

Muhabbet kuşlarında, aynı zamanda muhabbet kuşlarında ve diğer bazı kuşlarda bazen tipik egzama veya deri döküntüleri ile ilişkili olan ve eskiden EMA sendromu olarak bilinen bir hastalık ortaya çıkar; bu arada EMA kompleksinden söz ediliyor. Birkaç yıl öncesine kadar, ilk başta nedeni tam olarak anlaşılamayan bağımsız bir hastalık olduğu varsayılırdı. Ancak artık bunun kesinlikle tek bir hastalık olmadığı, bunun yerine bir dizi farklı faktör tarafından tetiklenebilen belirli semptomları temsil eden toplu bir tanım olduğu açıktır. Bu nedenle, veterinerinden EMA sendromunun belirsiz teşhisini alan herkes, bir kuş uzmanından ikinci bir görüş almalıdır, çünkü insan söz konusu olduğunda "bu bir karın ağrısıdır" ifadesiyle tatmin olmaz. Hedefe yönelik tedaviyi başlatmak ve ciddi bir deri döküntüsünden mustarip bir kuşa yardım etmek ancak mümkün olduğunca kesin bir teşhisle mümkündür.
 
Son düzenleme:

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥