Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

muhabbet kuşu ele alıştırma

Eve yeni gelen bir kuşun bizle ilgili olması ve elimize omuza gelmesini isteriz. Bu bizim onla hemen bağ kurmamızı ve arkadaş olmamızı sağlayacaktır. Şuan aklınıza muhabbet kuşu ele nasıl alıştırabilir sorusunun geldiğini duyar gibiyim. Bu sabır ve ilgi isteyen bir süreçtir. Zamana yaymak ama ilgiyi kesmeden ve aynı düzende gösterebilirsek kuş ele kolayca alışacaktır. Peki muhabbet kuşu ele alıştırma tekniği veya yöntemi var mı ? Sorusuna gelirsek bu konuda tavsiye ettiğimiz yöntem ve teknikleri sizlere anlatacağız. Şunu unutmayalım bunlar canlı, robot değil kuşunuza zaman vermeli ve sabırlı olmak bu sürecin altın kuralıdır. Genelde muhabbet kuşu alıştırma da ödül yöntemi kullanırlar. Ödül olarak kuşun sevdiği bir yem alınır. Önce uzaktan sakin hareketlerle yedirilir. Daha sonra git gide kendinize yaklaştırarak yediriniz. Ardından elinizde ödül yemini yedirerek kuşu ele kolayca alıştırabilirsiniz. Günde 5-6 defa bu süreci sakince ve sabırla yaparsanız elinize alıştırabilirsiniz. Ama biz daha kalıcı ve daha detay bir şekilde bu süreci size anlatmak istiyoruz.

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Teknik ve Yöntemi

1.
İlk olarak kuşunuzun güvenini kazanmalısınız. Kuşun sizin varlığınıza alıştıktan ve kabullendikten sonra kafesin kapısını yavaşça ve kuşunuzu ürkütmeden açın. Elinizi kuşunuzu korkutmadan yavaş bir şekilde kafesin içine görülmelisiniz. Kafesin tabanına elinizi koyun ve ani hareketlerden sakınarak bekleyin.

Ne kadar dikkatli olursanız olun kuşunuz bu durumda doğal bir tepki olarak ürkebilir ve kafesin içinde oradan oraya uçabilir. Sakin ve kısık seslerle kuşunuz ile konuşun bu size alışkın olmasa bile onu rahatlatacak ve onu size alıştıracaktır. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bu düzenli hareketler sonucu size alışacak ve artık elinizin kafeste olmasından ürkmeyecektir.

2. Kuşunuz artık sizden ürkmemeye başlayınca her gün biraz daha elinizi kuşunuza yaklaştırın ve ara sıra kuşunuzun ayaklarına dokunun. Eğer kuşunuz sizden korkmadan yani fazla tepki vermeden sadece uzaklaşıyorsa bu biraz daha iyi bir haber diyebiliriz. Fakat bunu yapınca hala kafesin içinde oradan oraya uçuyor ise biraz daha sabır ve zamana ihtiyacınız var demektir.

3. Ayrıca elinize biraz yem alarak kuşunuzu elinizden yemesini bekleyin. Bu elinize alışmasında büyük fayda sağlayacaktır. Eğer elinizden yememekte direniyorsa elinizi çıkarın ve acıkmasını bekleyin. Acıktıktan sonra yeniden deneyin.


4. Kuşunuz elinizden yemeye alışınca işaret parmağınızı kuşunuz için bir tünek gibi yapın ve bekleyin bu duruma alışması gerekecek. Ara sıra işaret parmağınıza gelebilir bu iyiye işarettir. Bu kısma da alıştıktan sonra işaret parmağınızı hafifçe ayaklarının altına inin ve parmağınıza çıkmasını sağlayın ve bunu düzenli olarak tekrarlayın.

Kuşunuz elinize çıkarken ona bir kelime belirleyin. Örneğin “çık” kelimesi gibi. Bu sözcüğe alışması ilerleyen dönemlerde işinize yarayacak ve sadece sözle parmağınıza gelmesini sağlayabileceksiniz.

Kuşunuzun parmağınıza çıkması zaman alan bir işlem demiştik. Sabırla yaklaştığınız bu uzun süreç sizin için bir hayli eğlenceli olacak ve kuşunuz ile aranızdaki bağı güçlendirecektir.


5. Ara sıra kuşunuzu parmağınıza alıp yer değiştirin ve bulunduğu yer de gezdirin. Sadece parmağınza çıkması değil parmağınızda hareket etmeye de alışması gereklidir.

Bu işlemleri yaparken mutlaka kuşunuzla konuşun ve kendisi ile ilgilendiğinizi belli edin.

Kuşunuz bu süreci de tamamladıktan sonra artık parmağınıza çıkmaya hazır bunu ara sıra yaparak kuşunuzun bu durumdan uzaklaşmasını engellemeniz yeterli. Bazen kuşunuz çeşitli sebepler ile kafesinden çıkmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda kuşunuzu kesinlikle zorlamayın. Yoksa tüm emeğinize rağmen kuşunuz elinize gelmekten soğuyabilir. Ve bu soğukluğu aşmak eğitmekten daha çok zaman alır. Bu gibi durumlar da bir süre bekleyin ve yeniden deneyin. Kuşunuz alıştığı için kendini hazır hissettiğinde gelecektir. Ayrıca muhabbet kuşunuzu sadece parmağınız da değil omzunuzda ve başınızda durmasına da kızmamalısınız. Aradaki farkı ayırt edemeyeceği için parmağınız da durmasını istemediğinizi düşünebilir.
 
Son düzenleme: