Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Eş Seçimi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105

Muhabbet Kuşu Eş Seçimi​

Muhabbet kuşlarımızın çiftleşme yaşları geldiklerinde onlara eş almak isteriz. Yalnız kalmamaları ve daha mutlu yaşamaları bizim için önemlidir. Kuşunuza eş almaya karar verdiğinizde "muhabbet kuşunuzun eş seçimini" nasıl yapacağınızı araştırmaya başlarsınız. Öncelikle kuşunuzun cinsiyeti konusunda bilgi sahibi olmanız gereklidir. Daha sonra eş alacağınız yeri seçmelisiniz. Çift kuş için kafes boyutu ve dizaynı ,sağlıklı "eş seçimi" vb konuları iyi bilmeniz gerekir. Bunu takip eden süreçte kuşunuza nasıl bir eş alacağınız kafanızı kurcalar. Bu yazıda tüm bu süreci aydınlatmak ve kuşunuza doğru bir eş adayı almanızı ve bu süreci nasıl sağlıklı yürütebilirsiniz onu anlatacağım.

63595755-4103-4BFB-8F33-33AB6BB21242.jpeg


Eş Muhabbet kuşu için kafes boyutu ve düzeni

Evdeki kuşunuza eş almaya karar verdiniz. İlk olarak eş almadan önce kafes çok önemli bir detaydır. Şöyle düşünün 1 artı 1 eviniz var ve tek yaşıyorsunuz. Evlendiğinizde bu ev yetmeyecektir.İlerde çocuklarda gelecektir. "Muhabbet kuşunuza da eş" almadan önce bunu ön plana koymalısınız. "Çift muhabbet kuşu için kafes boyutu en az 45 *35*40 veya 50*50*50 cm olmalıdır". Bu kafeste kuşlarınız rahat edecektir. Tabi ki bu yavrularıyla beraber kalacağı değil yavruları büyütünce ayrı kafese almanız şarttır. Kafesinizi edindiniz.İç dizaynı nasıl yapabilir diye merak ediyorsunuz bu durumda "eş muhabbet kuşu için kafes içi düzeni" basit sade olmalıdır. Kafes içinde en az 2 yemlik ve 1 mamalık olmalıdır.Unutmayın kuşlarınız yavru yapınca onlara mama yapıp vermelisiniz.1 suluk ,kumluk ve gaga taşı muhakkak olmalıdır. Eş muhabbet kuşu kafesinde tünek sayısı kafes büyüklüğüne göre değişir ama klasik boy kafeste 2 adet tahta tünek yeterlidir.

Muhabbet kuşuma nereden eş alabilirim

Evdeki kuşuma eş alacağım ama nereden alabilirim.Petshoplardan mı yoksa üreticiden mi sorusu çok sorulan bir sorudur. Kuşunuza eş alırken güvenilir ve soyunu geçmişini iyi bileceğiniz bir yerden almalısınız.Kısaca muhabbet kuşunuza eş petshoptan da Üreticiden de alabilirsiniz. Ama dürüst birinden almalısınız.Eşte erkeğini yaralayan , yavru döven , french molt yavru veren vb sorunlu kuşları sizlere vermek isteyebilirler. Alırken dikkatli ve güvenilir yerden almaya gayret edin.Kuşun nereden geldiğini , eşe atılıp atılmadığı sorun tavsiyem eşe atılmamış ve genç kuş almanızdır.8 ayını bitirmiş bir genç kuş her zaman sizi ve kuşunuzu mutlu edecektir.

Muhabbet kuşum eşini kendimi seçmeli

Doğada muhabbet kuşları eşleri kendileri seçer. Özellikle eşlerini dişiler seçer. Erkek uzun süreli kur ve etkileme davranışlarından sonra eşler birbirini beğenirlerse , anlaşıp eş olurlar. Tavsiyem muhabbet kuşunuzu kendisinin eş seçmesini sağlamanızdır. Sağlıklı kuşların olduğu bir salmaya atıp takip ediniz yanaştığı veya birbirine ilgi gösterdikleri anda alıp eve götürebilirsiniz.

Muhabbet kuşum kaç günde eş tutar

Genelde bu soruyu kuşuna eş seçtirmeyen kuş severler sormaktadır.Kendi beğeninize göre kuş aldığınızda eş tutturma süreci uzayabilir.Muhakkak alıcağınız yerde eş tutmazsa bir kaç defa değiştirmesini isteyiniz baştan konuşmalısınız ki sonradan sorun oluşmasın.Kuşunuza eş aldığınızda beğenme durumuna ve ortama göre değişebilir.
"Muhabbet kuşları eş alındığında 10 gün içinde eş alması gerekir.Bu süreç uzayabilir de eğer anlaşmaya başladığını düşünüyorsanız 1 hafta daha süre verebilirsiniz".Unutmayın sabır en önemli faktördür.

Muhabbet kuşu eş seçerken dikkat edilmesi gereken altın kurallar

-Kuşunuza eş alacağınız yeri temiz hijyen koşullarına uyum sağlamalı
-Kuşunuzun cinsiyetini iyi bilmelisiniz.
-Kuşuzun kafes boyutu ve dizaynını ayarlayınız.
-Kuşunuza kendisinin eş seçmesine imkan tanıyınız.
-Eş seçtiriceğiniz kafeste kabarık , durgun kuş fark ederseniz. Bu durumda kuşunuzu diğer kuş kafesine salmayınız.
-Alıcağınız eşi inceleyip takip ediniz. Halsiz durağan olmamalı , burun akıntısı veya hapşurma sesleri olmamasına dikkat ediniz.
Hareketli parlak tüylü olmasına dikkat ediniz.
-Unutmayın ki onlar eş olucak yavru yapıcaklar. Kuş yuvalığı , en az 2 yemlik mamalık , kumluk , gaga taşı gibi malzemeleri eksik etmeyiniz.
 
Son düzenleme: