Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Evde Kafes Dışına Çıkarma

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
876
Çözümler
49
Evlerimizde Kuşlarımızı Saldığımızda Alınacak Güvenlik Önemleri (Ev içi serbest uçuşlarda)

Tek olsun çift olsun ya da birkaç çiftten oluşsun, Kanatlı Yavrularımız için en önemli mutluluk ve sağlık kaynaklarından biri günlük serbest uçuşlardır. Ayrıca serbest ortamda bulunmaları; öncesinde “evcilleştirme ve eğitim” yöntemi uygulanarak yakın bir ilişki kurulmuş ise her iki taraf için de doyumsuz bir mutluluktur.

Ya dikkatsizliklerimiz / önlemlerimizin yetersizliği sonucu yaşadığımız acılar. Daha da önemlisi sımsıcak dostluklar yaşatan yavrularımızın tümüyle yabancı oldukları, pek çok olumsuz koşullara sahip dış ortamda karşılaşacakları tehlikeler ve büyük olasılıkla kısa sürede doğal içgüdüleri ile davranan diğer canlılara avlanacakları gerçeği

Mubişlerimiz yabanıl doğada çok uzun mesafelerde besin arayan, yuvasına dönüp yavrularını bulan muhteşem canlılar. Ancak evlerimizdeki ortamdan kaçtıklarında , böyle bir içgüdü ile yetişmediklerinden geri dönme olasılıkları yok denecek kadar az. Çok büyük rastlantılarla yeniden kavuşabiliyoruz onlara. Pekiyi ne yapmalıyız? Gerek evden kaçmamaları gerek uçuşları sırasında herhangi bir tehlikeye maruz kalmamaları için birtakım önlemler almalıyız.

Ev:

* Mümkünse tüm evimizde, değilse bulundukları odada pencereye çok basit olmayan sineklik takılmalıdır. Bu; havalandırma, sıcaklık düşürülmesi, dış ortamı hissettirmek için önemlidir.
* Oda kapısı kapalı tutulsa bile , ani açılma olasılığı da dikkate alınarak, kaçış durumu için bir sonraki çıkış kapalı olmalıdır. Hiç bilmedikleri bir ortamda bile hava akımını takip ederek çok kısa sürede çok uzun mesafe uçtuklarından en ufak dalgınlığın telafisi yoktur. Bakıldıkları oda kapısı kesinlikle doğrudan dış ortama açılmamalıdır.
* Hafızaları güçlüdür, birkaç uçuş sonrasında neredeyse tüm eşyaların yerini öğrenecekler, farklı bir odayı görmüş ve bir şey ilgisini çekmiş ise oraya ulaşabilmenin yolunu arayacaklardır.
* Kapı veya pencereler açıkken üstlerine konmayı sevdiklerinden kapatılırken çok dikkatli olunmalıdır. Nerede olduğu bilinse bile özellikle çok alışkın kuşlarda kapılar kapatılırken size ulaşmak için kapı aralarından geçmeye çalışacaklarından ayrı dikkat gösterilmelidir.

Oda: (İlk serbet uçuş eğitimleri dahil)

* Kafesten çıkmaya korkmadıkları takdirde, ilk kez çıktıkları bir ortamda geri dönmeyecekleri için, odada tam karartma sağlanabilecek kadar akşam saatlerinde çıkarmalısınız. (Bu uykularını bölmeniz ya da geç uyumaları anlamına gelmiyor)
* Ortamda, arkalarına düşebilecekleri vitrin, kanepe, divan, TV sehpası gibi eşyaların boşlukları mümkün olduğunca yastık, örtü vs. ile kapatılmalıdır.
* Her türlü ısı kaynağı (soba, boru, ısıtıcı, kaynar su, sıcak tencere, sıcak avize vs.) kaldırılmalı, kapatılmalı, tehlike yaratmayacağı şekilde düzenlenmelidir.
* Pencere, vitrin aynası, camlı kapı gibi derinlik duygusunu kaybedecekleri şeyler örtülmelidir.
* Genelde tül, vitrin üzeri, tablo, avizelere (mümkün olan en yüksek eşyalar) konacaklarından el altında merdiven, sandalye gibi eşya bulundurulmalıdır.
* İlk uçuşlarında güçleri yetmeyeceğinden hedefledikleri yere gidemeden düşerler veya duvarlara tutunmak isteyip aşağı kayarlar. Bu durum özellikle oda köşelerine rastladığından köşe yerlerine küçük yastıklar da konulabilir.
* Kondukları yerde bir süre dinlenmelerine, etrafın koordinatlarını belirleyip tanımalarına izin verilmelidir. Her ne kadar bir odada çok alışkın şekilde uçan kuşlar, bir başka odaya geçtiklerinde bocalarlar.
* Uygun olmayan , sizin erişemeyeceğiniz yüksek yerlerden uzaklaşması için daha ulaşılabilir yüksek bir yere önceden bir ağaç dalı yerleştirilebilir.
* Bir süre dolaşması sağlandıktan sonra ilk seferlerde, kuşa biraz yaklaşılıp karartma yapılır (tabii kendi güvenliğinizi de alın) ve avuçlamamak kaydıyla parmak üzerine açık ele içine alınarak kafese konulur. Bu işlem öncesinde kafesin yaklaştırılması yarar sağlar. Bir kişi de eli elektrik düğmesinde beklemelidir. Korkmaları nedeniyle olası korku nedeniyle uçmaya başlamaları halinde bir anda ortam aydınlatılmalıdır. PC ekran ışığında bile rahatça uçtuklarından karartmaya dikkat edilmelidir. En uygun karartma zamanı gece saatleridir.

Kaçakların yakalanması

*Çoğu kez gerek tek gerek çift kuşlarda rastlanılan bir durumdur, kaçarlar, saatlerce dururlar. Bu başlıkta yazdığım tüm önlemler ve öneriler onlar için de geçerli. Ancak birden fazla kuşun kafese girmesinin sağlanması aşamasında birine ulaşılmaya çalışılırken diğerinin aşırı strese girmesine yol açılabilir. Eğer ortamı, kafesi tanımamış, alışmamış iseler "karanlıkta" önerilen yöntem ile gerekirse avuçla yakalanmaları gerekebilir. Oda ve kafese alışmış iseler en hasarsız çareler aranmalıdır. Kafes; onların kolayca ve güvenle ulaşabilecekleri yüksekliğe (sağlam zemin olmalı) konulmalıdır. Kapısına, dışarıdan (dışarıya doğru uzanan, kapı alt ortasından, kapının kapanmasını önlemeyecek) rahat tutunabilecekleri ve içeri girebilecekleri plastik veya ahşap tünek takılmalıdır. Kapının hemen içine içten takma bir yemlik ile karma tohumlar, seviyorlarsa yeşillik vs. konulabilir. Biri girdiğinde kesinlikle müdahale edilmemeli, her ikisinin de istekle girmesi beklenmelidir. İkisi de girince yavaşça kapı kapatılır ve bir süre o şekilde bırakılır. Sakinleştiklerine kafes yerine alınır. Sabır en önemlisi, bırakın saatlerce kalsınlar, geceyi bekleyin. Nasılsa çiftler, alışmadılar da diyerek zorla yakalamaya çalışırsanız kuluçka dönemleri sizin için zor geçer. Başka yöntemleri de aklıma geldikçe eklerim. Sizler de yaratıcığınızı kullanınız, onları benden daha yakın tanıyorsunuz.

Sürekli (gece/gündüz) serbest dolaştıkları, kafes kullanmadığım için evimde aldığım önlemler:

Tüm pencerelere, mutfak kapısına, banyo penceresine (bu sabit) açılabilir, yanmaz , sağlam plastik telli sineklikler takılmış, kilitlerinin herhangi bir nedenle açılmaması için ek emniyet kancaları yapılmıştır.
* Hol, akordeon kapı takılarak ikiye ayrılmış, diğer kısımda rahat dolaşabilmemiz (tepemizden inmez de), gerekmediği takdirde diğer odalara geçişi engellenmiştir.
* Ev halkı zaten ne zaman hangi kapıların açılabileceği konusunda bilgili ancak misafirler de daha eve girerken bilgilendirilirler.
* Evin havalandırılması, temizlik, eşya taşınması vs. durumlarda evi tümüyle tanıdığı ve seyyar parkları olduğundan o an için uygun yere alınmaktadır.
* Mutluluğunun yanısıra; yüksek veya tehlikeli yerleri benimsememesi, olur olmaz gereçleri kemirmemesi, kolay kontrol edilebilmesi için, evin değişik yerlerine park ve benzeri aksesuarlar (ağaç dalı, seyyar park vb.) yerleştirilmiştir. Her yere minik toplarını bıraktıklarından, bu aksesuarların konumlarının altına küçük bez, kağıt serilebilecek biçimde ayarlanması birkaç sorunu birden çözmektedir.
 
Son düzenleme:

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥