Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Felç Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Felç Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet kuşu, papağanlar, kanaryalarda en sık sorulan sorunlardan biri kuşum ayağını hareket ettiremiyor. Muhabbet kuşum felç mi ve tedavisi nasıl olur sorularıdır.
Kuşlarda felçli veya sert ayak parmakları, ayak başına yalnızca bir ayak parmağı etkilendiği sürece, günlük yaşamda kuşlar için yalnızca küçük sınırlamalar anlamına gelir. Birkaç ayak parmağı felçliyse kavramak zordur, bu nedenle etkilenen kuşlar çok iyi tırmanamaz veya yürüyemez. Ancak en önemli şey önlem almaktır, böylece ilk etapta ayak parmaklarında felç olmaz. Kazalardan kaçınmak, kuşların tamamen hareketli ayak parmaklarını korumalarına yardımcı olabilir. Ne yazık ki, oluşması engellenemeyen tetikleyiciler de vardır.

Kuşlarda Ayak felci nedenleri​

Kuşlarda ayak felcine yol açabilecek en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:
  • Yanlış iyileşmiş kemik kırıkları
  • Tendon yaralanmaları (yırtılmış bağlar)
  • Kas yaralanmaları (kas yırtıkları)
  • Ayakta veya omurgada sinir hasarı (örn. tümörler nedeniyle)
  • Ensefalit veya inme benzeri hastalıklar gibi nörolojik hastalıklar
Bazı durumlarda felçli bir ayak parmağı, etkilenen hayvanın artık tüneklere düzgün şekilde oturamayacağı anlamına gelebilir. Bu, özellikle birden fazla parmak felç olduğunda geçerlidir. Sallanan dallar veya levrek halatları, sağlıklı kuşlar için harikadır. Ancak ayak parmakları felçli olan kuşlar söz konusu olduğunda hayvanların bu koltuklardan düşme riski çok yüksektir. Tırmanma kafesi veya kuş kafesi parmaklıkları felçli kuşlar için de zor olabilir. Ahşap merdivenler veya tırmanma rampaları hayvanlar için çok yardımcı olabilir. Birkaç ayak parmağı felçliyse ve kuşlar geceleri daha sık levrekten düşüyorsa, geceleri yatma tahtaları sunmak da mantıklı olabilir.

Felç sonucu bu tür bir ayak parmağı malpozisyonu veya sertleşmesi, serbest uçuş odası veya kapalı kuş kafesi varsa, etkilenen bir kuş için bir güvenlik riski haline gelebilir.veya kafes, hayvanın tırmanırken veya koşarken yakalanabileceği nesneleri barındırır. Örneğin ilmek havlı halılar, pençelerini kolayca yakalayabildikleri için felçli veya sert parmaklı kuşlar için büyük bir tehlike oluşturur; bu sağlıklı kuşlar için bile geçerlidir ve pençelerin çok uzun olması bile gerekmez. Evcil hayvan dükkanlarından bazı tırmanma oyuncaklarında bulunanlar gibi ince, çok lifli ipler de sorun oluşturabilir. Yeterince kalınlarsa, kuşlar genellikle sert ayak parmaklarıyla sıkışmazlar. Ancak felçli bir ayak parmağına takılabilir ve kendilerini kurtarmaya çalışırken daha fazla yaralanmaya neden olabilirler.