Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Gaga Kırılmaları ve Çatlamaları

Muhabbet Kuşu Gaga Kırılmaları ve Çatlamaları

Tohumla beslenen muhabbet kuşu ve kuşlar, hayatta kalmaları gagalarının tamamen sağlam olmasına bağlıdır. Papağanlar söz konusu olduğunda, hayvanların tohumları kırabilmesi için üst gaganın belirli bir minimum uzunluğa sahip olması gerekir. Kuşlar gagalarını incitirse, gaga kırılırsa ve bu nedenle bağımsız yiyecek alımını sağlamak için çok kısaysa, bu belirli koşullar altında hayatlarını devam ettiremeyebilir anlamına gelebilir. Bu sorun çoğu zaman sadece geçici değildir çünkü gaganın iç bölgesi yani kemikli kök üzerindeki büyüme bölgesi zarar görürse, o zaman gaga daha sonra tekrar büyüyemez. Bununla birlikte, gagası kırıldıktan veya kazara gagası kesildikten bir süre sonra gagası tekrar uzayan birçok kuş vardır. Gaga kırılır işlevsiz olursa yumuşak besinlerle özellikle lapalarla beslenmeyi öğrenmeleri gerekir.

Kuşlarda Gaga Kırıkları Tedavisi​

Bu erkek muhabbet kuşunun üst gagasını etkileyen kırık bir gagası vardı.

Gaganın büyük bir parçasının kırıldığı veya gaganın kesildiği anda kazayla kırılma olursa öncelikle kanamanın durdurulması gerekir. Ayrıca yaranın temiz olduğundan ve enfekte olmadığından emin olun. Gerekirse antibiyotik kullanılmalıdır. Etkilenen kuşa ağrı kesici verilmesi de tavsiye edilir çünkü daha büyük gaga yaralanmaları çok acı vericidir.

Gagadaki yeni bir yara genellikle o kadar acıtır ki hayvanlar tohum yiyemez. Gaganın ne kadar kırıldığına bağlı olarak, kalan gaga kütüğü çok kısa olduğu için bunu zaten yapamayabilirler. Bu nedenle, ilk birkaç gün veya bazen haftalarda, kuşlara yiyecek verilmesine özen gösterilmelidir. Ezilmiş yemle beslenmelidir. bunun için genellikle elle besleme mamaları kullanılır. Bir şırınga ile gagaya direk mama vererek yedirmeye çalışma pek çok kuş için işe yaramaz çünkü aşina değillerdir ve onu yutmazlar. Bakıcı şırıngayla beslemeye cesaret edemiyorsa, yaralı kuşun birkaç günlüğüne veterinere veya veteriner kliniğine yatırılması seçeneği vardır. Ancak lütfen unutmayın: Her muayenehane veya klinik böyle kapsamlı bir bakımı garanti edemez, bu nedenle bazen gagası kırılmış bir hastayı kabul etmeye istekli uzman bir veteriner daha uzun yolculuklar yapılması gerekir. Ancak bu çabaya değer, çünkü birçok durumda bir hayat kurtarılabilir.

0CAF199D-7F92-4213-B952-D46CD20049A3.jpeg

Gaga protezleri​

Özellikle büyük papağanlar söz konusu olduğunda, hayvanları bir gaga protezi ile donatmak için geçmişte başarılı bir şekilde girişimlerde bulunulmuştur. Bunun takılabilmesi için, protezin takılması için gerekli olan metal pimlerin sabitlenebileceği, yeterince büyük bir artık gaga parçası bulunmalıdır. Gaga protezi üzerine yapıştırma bazı kuş türlerinde mümkündür ancak papağanlar bunlardan biri değildir
 
Son düzenleme: