Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşu Karanlık Korkusu veya Gece Çırpınma Sebepleri

Bir gece ani bir çırpınma sesi duydunuz muhabbet kuşunuzun kafesine yaklaştığınızda anormal durum olmadığına rağmen kuşunuzun çırpındığını fark ettiniz. Aklınıza gelebilecek soru muhabbet kuşu karanlıktan korkar mı ? tabi ki de cevabı HAYIR. Bazen gece kuşunuzun kafesine yaklaştığında tüneğinde olmadığını ve kafes tellerinde asılı uyuduğunu görürüz. Bu durum ve çırpınma olayı kuşunuzun karanlıktan korktuğu anlamında değildir.
Peki nedir bu sorun ;

muhabbet-kusu-uyku-jpg.252.jpg


Muhabbet kuşları ve diğer kuş türleri doğada sürekli avcılar ile karşı karşıyadır. Özellikle geceleri görme yeteneği iyi olmayan kuş türleri bu konuda daha hassastır. Hatta ağaç dallarında tüneyip uyuyan kuşlar görebilirsiniz düşmemesine şaşırdığınız olur. Kuş, bacağını düzleştirene kadar tendonlar gevşemeyecektir, bu nedenle hazır olana dek kuş yerinden fiziksel olarak ayrılamaz. Kavrama o kadar sıkıdır ki bazı kuşlar baş aşağı durumda uyurken görülebilirsiniz. Bu durumda şunu gösteriyor evlerde beslediğimi muhabbet kuşu , papağanlar vb evcil kuşlar genlerinde geceleri kendini savunma mekanizması hakim , bu da ortamdan rahatsız veya kuşunuzun karanlıkta stres sokan bir etmenin olduğunu gösterir.

Muhabbet kuşum karanlıktan korkuyor ? Ne yapabilirim korkuyu aşmak için;

muhabbet-kusu-karanliktan-korkar-mi-jpg.253.jpg


Öncelikle tekrar söylemek isterim muhabbet kuşunuz karanlıktan korkmaz. Sadece doğası gereği karanlıkta korunma iç güdüsü artar.Bu da ortamda stres yaratan durum var ise rahatsız edecek ve karanlıkta tellerde uyuma veya çırpınma olayları yaşayacaksınız.

Peki bu durumda ne yapabiliriz ;
  • Ortamda kuşunuza stres yapabileceğini düşündüğünüz eşya vb kaldırmak odadan.
  • Kuşunuz yeni gelmiş olabilir. Bu durumda ortama alışmasını beklemeniz gerekir.
  • Kuşunuzu omuz hizasında kafes sallanmayacak şekilde asmak bir yere.
  • Kuşunuzun odasına gece lambası yerleştirme vb stres ölçüsünü azaltır.
  • Oda geceleri çok ses olan bir cadde vb yüksek gürültülü ise odayı değiştirmeniz.
Bunun gibi ortam sorunları vb göz önüne alıp ona göre kuşunuzun karanlık sorununu çözebilirsiniz.

Kuşlar geceleri uyur mu ?

Kuşlar geceleri uyurlar bu sorunun asıl sebebi geceleri kuşumun kafesinin yanına gittiğimde hep uyanık.Bu açıdan baktığınız da kafanız karışır ama kuşlar da uyur bunun sebebi ; gözü açık uyuma yeteneği geliştirmiştir. Çoğu kuşun gözleri (insan gözünün aksine) beynin sadece bir tarafına bilgi gönderir. Tek yarım küresel yavaş dalga uykusu , kuşların beyninin bir yarım küresi uyanık ve alarmdayken diğer yarım küresinin derin bir uykuya dalmasını sağlar.Bu durumda kuşunuz karanlıkta yanına gittiğinizde uyumuyor gözükmesinin sebebi budur
 
Son düzenleme: