Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Göz Altı ve Çevresinin Şişmesi (Sinüzit)

Muhabbet kuşlarında bir çok hastalıkla karşılaşabiliriz. Bunlardan biri de muhabbet kuşu göz çevresi şişmesi, özellikle göz altı şişmesi ile kendiniz gösteren sinüzit hastalığıdır. Evet muhabbet kuşlarında sinüsleri var ve çeşitli iltihaplanmalardan dolayı göz altı şişebilir veya göz çevresi sararması görülebilir. Bu yazıda sinüziti detaylı anlatacağız.

Paranazal sinüslerin iltihaplanmasından muzdarip olan sadece biz insanlar değiliz, kuşlar da aynısını yapabilir. Kafatasında birkaç farklı sinüs olmasına rağmen, kuşların yüzün her iki yanında infraorbital (göz altı) sinüs adı verilen böyle bir boşluğu vardır. Doğrudan derinin altında bulunur ve bu nedenle sinüslerimizin aksine kemikle çevrili değildir. Bu paragrafın yanındaki şemada, bir muhabbet kuşunun sinüs boşluğunun konumu çizilmiştir, beyaz işarete bakın. Kuşların sinüsleri iltihaplanırsa, veterinerler sözde sinüzitten bahseder. Bu hastalık, örneğin bakterilerin sinüsleri kolonize etmesi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

muhabbet kuşu göz altı şişiklik-sinüzit.jpg

Kuşlarda sinüzit belirtileri

Bir kuş, paranazal sinüslerinin iltihaplanmasından muzdaripse, vücudun bu bölgesindeki mukoza zarları genellikle şişer, bu nedenle dışarıdan az çok belirgin bir şişlik görülebilir. Bununla birlikte, sinüzitin olduğu hastalık kursları da vardır, ancak vücudun karşılık gelen kısmında dışarıdan neredeyse hiç şişlik görülmez. Ancak bazen şişlik o kadar büyüktür ki aşağıdan vitreusa (göze) baskı yapar. Bu, kuş için çok rahatsız edici ve acı verici olmalıdır. Sinüzit durumunda, etkilenen kuşların göz kapakları da sıklıkla kızarır.

Sinüslerin iltihaplı ve şişmiş mukoza zarları birçok durumda oldukça fazla mukus üretir. Bu ya burundan akabilir, bu da bazen soğuk algınlığı ile karıştırılır . Veya mukus viskozdur ve iltihaplı sinüsleri tıkar. Bu çok fazla baskı oluşturur ve hayvanların şiddetli ağrı çekmesi çok muhtemeldir. Etkilenen kuşların bu şekilde sinüzit yaşadıkları varsayıldığından, sinüs enfeksiyonuyla mücadele için özel bir tedavinin başlayabilmesi için derhal yetkili bir veteriner tarafından muayene edilmelidirler.
muhabbet kuşu sinüzit (göz şişmesi).jpg

Muhabbet Kuşu Göz Altı ve Çevresinin Şişmesi (Sinüzit) Tedavi

Çoğu durumda, kuşlarda sinüzite bakteriler neden olur. Daha sonra, bu patojenlerle, onlara göre uyarlanmış bir ilaçla savaşılması tavsiye edilir. Bunun için tipik olarak antibiyotikler kullanılır. Hayvanların gereksiz yere uzun süre hastalıktan muzdarip olmaması için ilk belirtiler ortaya çıktıktan sonra mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Ayrıca, vücudun mukusu sıvılaştırmasına yardımcı olmak için terapi sırasında kuşunuzun nefes almasına izin verme konusunda veterinerinizle konuşun . Sümük ne kadar sıvı olursa, o kadar kolay akabilir veya tutucu tarafından dikkatlice çıkarılabilir, aşağıdaki açıklamaya bakın. Mümkünse, mukus olabildiğince çabuk boşaltılmalıdır, çünkü kalınlaşır ve şişmiş mukoza zarlarına ek baskı uygularsa, sadece sinüslerdeki dokunun değil, aynı zamanda boğazın astarının da şişmesine neden olabilir. Bu ciddi şekilde şişmişse, etkilenen kuşlar güçlükle yutabilir, bu da gıda alımının kısıtlandığı veya tamamen imkansız olduğu anlamına gelir. Bu durum zaten hastalıktan zayıflamış olan kuşlar için hayati tehlike oluşturabilir çünkü çok kısa sürede açlıktan ölebilirler. Bu nedenle, bir kuşta sinüzitin mümkün olan en kısa sürede hedefe yönelik bir şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Zamanında bir veterinere başvurmazsanız, şişlik tamamen artabilir, ilk başta sadece hafif olabilir, ancak iltihaplanma artmaya devam ederse, mukus o kadar şiddetli bir şekilde birikebilir ki büyük şişlikler oluşabilir.
 
Son düzenleme: