Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Göz Nezlesi

Muhabbet kuşlarında ve kuşlarda gözlerin şişmesi ve iltihaplanmasına muhabbet kuşu göz nezlesi denir . Göz enfeksiyonu olarak da bilinen muhabbet kuşu göz nezlesi, genellikle ev ispinozlarından papağanlara, muhabbet kuşlarına ve çok daha fazlasına kadar çok çeşitli evcil kuşları enfekte eder. Muhabbet kuşlarında göz nezlesine birçok farklı patojen neden olabilir, bu da göz nezlesinin teşhisini zorlaştıran oldukça değişken bir hastalık sunumu yaratır. Kör olma ihtimali ve daha ciddi sonuçlar göz önüne alındığında, herhangi bir kuş sahibinin, teşhisi zor olan muhabbet kuşu göz nezlesi belirtileri hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Muhabbet kuşlarında göz nezlesi öldürür mü? Göz nezlesi evde tedavisi nedir? bu yazıda anlatacağım.

Muhabbet kuşu göz nezlesi belirtileri ;
  • Huysuz gözler
  • Şişmiş ve kırmızı gözler
  • Bulutlu veya camsı gözler
  • Sinit veya üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Burun ve/veya göz akıntısı
  • Hapşırma
  • Korneadaki birikintiler
Göz Nezlesi Olan Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

muhabbet kuşu göz nezlesi

göz-nezlesi-kuşlarda

papağan-göz-nezlesi


Muhabbet Kuşu Göz Nezlesi Öldürür mü?


Muhabbet kuşu göz nezlesi acı vericidir ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta muhabbet kuşunuzun ölümüne neden olabilir. Kuşunuzun göz nezlesi olduğundan şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Göz Nezlesinin Önlenmesi

İdeal olarak, kuşunuzun göz nezlesi enfeksiyonundan arınmış olduğundan emin olmanın en iyi yolu, kuş yetiştiricisinin saygın olduğundan ve standart kuş yetiştirme protokolünü desteklediğinden emin olmaktır. Bir haneye yeni bir kuş tanıtıldığında CDC, kuşun 30-45 gün karantinaya alınmasını önerir. Koruyucu hayvancılık uygulamaları (kafesin uygun şekilde konumlandırılması, günlük kafes temizliği, uygun havalandırma vb.) aynı zamanda kuşunuzun enfeksiyona karşı daha az duyarlı olması için düşük stresli bir ortam yaratmada da kritik öneme sahiptir . Düzenli veteriner ziyaretleri de önerilir.

Muhabbet Kuşu Göz Nezlesi Evde Tedavisi

Veterineriniz , evcil hayvanınızın enfeksiyonuna neden olan bakteri veya mantar türünü belirlemek için tüylü arkadaşınızı test edecektir. Topikal ve/veya oral antibiyotiklerin yanı sıra salinle yıkama, göz nezlesi enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır ve veterineriniz, kuşunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için olası diyet takviyeleri ile birlikte tedavi süresini belirleyecektir. Ayrıca veterineriniz, sizin ve kuşunuzun yaşam kalitesini artırmak ve tekrarlayan enfeksiyon riskini azaltmak için yapabileceğiniz olası yaşam tarzı değişikliklerini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, kuşunuzu etkileyen patojenin tam olarak anlaşılmasını ve modern teknolojik gelişmelerin daha hedefe yönelik klinik teşhis müdahalelerine olanak sağlamasını gerektirir. Genel olarak, bu enfeksiyonun prognozu hafif ila orta dereceli hastalık belirtilerinde olumludur ancak şiddetli belirtileri olan kuşlarda daha değişkendir.
 
Son düzenleme: