Muhabbet Kuşu Irkları ve Türleri

Ronay

Site Kurucusu
23 Şub 2023
266
267
76
İstanbul
Muhabbet Kuşu Irkları ve Türleri
  • Pakistan Muhabbet Kuşu
  • Yerli Muhabbet Kuşu
  • Hollanda Muhabbet Kuşu
  • Çekoslovak Muhabbet Kuşu
  • İngiliz Muhabbet Kuşu
  • Jumbo Muhabbet Kuşu
  • Show Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu ırk olarak ülkemizde 7 temel başlıkta incelemekteyiz.Her ne kadar doğru kavramlar olmazsa da Özellikle satıcılar tarafından kar amacı olduğundan bu ırk kavramı sürekli farklılık kazanabilir.Diğer ülkelerde ırk kavramı daha farklıdır.Ülkemizde ithal edildiği bölgeye göre muhabbet kuşu ırkları adlandırılmıştır.Şimdi bu 7 ırk nedir.Muhabbet kuşunda ırkların temel farklılıkları , muhabbet kuşu ırklarını nasıl ayırt ediceğimizi açıklayalım....

Öncelikle ;
Irk kavramını nedir , Muhabbet kuşunda ırk kavramı konusu için linke tıklayıp bu konuyu okumanız daha doğru olucaktir....

Muhabbet Kuşunda Irk Kavramı makalesi için TIKLAYINIZ

Muhabbet Kuşu Irkları ve Ayrımı

Pakistan Muhabbet Kuşları


Bu Kuş türü daha çok suriye vb arap ülkelerinde ülkemize girmektedir. Fiyat olarak ucuz olan,bir ırktır.Pakistan ırkı bir dönem üreticilerin yavru baktırmak için beslediği bir ırktır.Bu kuş türünü ayırt etmek diğer ırklara göre daha kolay çünkü serçe kadar boyları onların kolayca ayırt edilmesini sağlıyor.

1677875080905.png


Yerli Muhabbet Kuşları

Pakistan Muhabbet kuşlarına göre biraz daha büyük olan bir ırktır. Ülkemizde yetiştiren kuşlardır.Doğası olan Avustralya’da bulunan kuşlarla hemen hemen aynı boyda olan bu ırk Türkiye’de en yaygın bulunan muhabbet kuşu çeşididir. Ülkemizde bu kuş ırkı çok tercih edilir. Hem dayanıklılığı hem fiyat uygunluğu ve kolay üremesi sayesinde.

1677875951868.png


Hollanda Muhabbet Kuşları

Yerli muhabbet kuşlarından bir nebze daha iridirler ancak bu irilik boy olarak değil de göğüslerinin daha geniş olmasıdır. Aynı zamanda kafaları daha büyüktür yerlilere oranla. Özetleyecek olursak kalıpları daha geniş diyebiliriz.

zaehmen06-225x300.jpg


Çekoslovak Muhabbet Kuşları

Bu kuşların en belirgin özelliği kanat ve kuyruk tüylerinin oldukça uzun olmasıdır.
Hollanda cinsinden daha uzun ve ince yapılı olmakla birlikte çekoslovak muhabbet kuşları bir nebze daha iridir.

1677875782119.png


İngiliz Muhabbet Kuşları

İngiliz muhabbet kuşunun en temel özelliği iri bir başa ve büyük beneklere sahip olmasıdır.Diğer bir özellikleri ise enlemesine geniş olmalarıdır. Resimde de görüleceği üzere göğüs kısımları oldukça kabarıktır. Yukarıdaki kuş türlerine göre en etli kuşlar da yine ingilizlerdir.

1677875626242.png


Jumbo Muhabbet Kuşları

Şov muhabbetleri olarak da bilinen bu ırk adından da anlaşılacağı üzere yarışmalarda boy gösteren muhabbet kuşlarıdır.Bu kuş cinsi bahsettiğimiz ırklar arasında en iri kuşlardır.Öyle ki bir jumbo muhabbet kuşu Hollanda ırkı bir muhabbet kuşunun iki katı kadar olabilir.

1677875649388.png


Show Jumbo Muhabbet Kuşu (exhibition)

Son yıllarda ülkemizde garip bir ayrım konusu oluştur.Jumbo ve show jumbo diye bir satış stratejisi olan bu durum , aslında gerçeği yansıtmamaktadır.İngiliz ve show kırıklarına yada iri kırıkları daha iyi fiyatlara ve daha kolay satılması için jumbo olayı çıktı..Gelelim show jumbo yani exhibition budgies ingilizcesi ,sahne kuşları boy ,sakal yapısı, kafa yapısının diğer kuşlardan bariz büyük olduğu ve diğer kuşlara göre bol tüy yapısıyla , çekik gözleriyle dikkat çeken ,değer olarakta pahalı olan bir kuştur.

1677875665184.png
 
Son düzenleme:

Benzer konular