Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

    Öne çıkan konu
Muhabbet Kuşu İshal Nedenleri ve Tedavisi

Bu yazıda sizlerle muhabbet kuşu ishal nedeni, ishal tedavisi, evde ishal tedavisi ve kuşlarda ishal hakkında her şeyi inceleyeceğiz.

Muhabbet kuşları, papağanlar, ispinozlar vb bir çok evde beslenen kuş türlerinde en çok görülen hastalıklardan biri olan ishal bir çok hobi severin korkulu rüyasıdır. Kuşlarda ishalin genel nedeni kötü beslenmeden kaynaklıdır. Evlerde muhabbet kuşları ve diğer kuşların ev yemekleri verilmesinden kaynaklı bağırsak sorunlarıdır. Bireysel vakada sindirim sistemindeki hasarın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, yetersiz beslenmenin neden olduğu ishal oldukça inatçı olabilir. Ancak sadece kötü beslenmeden ziyade bakteriler, mantarlar veya parazitler gibi enfeksiyonlar da kuşlarda ishalin ortaya çıkmasından sorumlu olabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamışsa veya kuş çok fazla stres yaşamışsa, buna örneğin çevredeki bir değişiklik neden olabilir. Patojenik mikroplar kuşun bağırsaklarına yerleşebilir. Bunlar genellikle kuşun çevresinde sürekli olarak bulunan ve normal koşullar altında, yani verimli çalışan bir bağışıklık sistemi ile kuşların hastalanmasına neden olmayan normal çevresel mikroplardır. Enfeksiyon nedenli ishal genel de tipik bakterilerden gelir. Örneğin E. coli'dir ( Escherichia coli ). Ancak kandida gibi mantarlar veya trichomonads gibi parazitler de ishale neden olabilir. Muhabbet kuşları ve diğer evcil kuşlar da enterokoklar, stafilokoklar ve streptokoklar da dahil olmak üzere cocci adı verilen belirli bakterilerle nispeten sıklıkla enfekte olurlar. Bu patojenler her yerde bulunurlar. Bir kuşta bu tür bir enfeksiyondan muzdarip olabileceğinden şüpheleniliyorsa, güvenilir bir teşhis konulabilmesi için hayvan mümkün olan en kısa sürede uzman bir veterinere götürülmelidir . Bu, veterinerin semptomlardan hangi patojenin veya başka bir nedenin sorumlu olduğunu bulması gerektiği anlamına gelir. İlgili patojenlerin bağışık olmadığı bir enfeksiyon durumunda uygun bir ilaç bulmak için, genellikle bir sürüntü veya dışkı örneğinden bir antibiyogram elde edilmelidir.

muhabbet kuşu ishal


Dışkıda kan varsa...

Kuşlarda ishal sadece çok ıslak değil, hatta kanlı olabilir. Kanlı ishal, zehirlenme için tipiktir ve acil müdahale gereklidir, çünkü bir veteriner mümkün olan en kısa sürede müdahale etmezse, etkilenen kuş genellikle artık kurtarılamaz. Kanlı ishal, bağırsak tümörleri veya bir dizi başka iç hastalık durumunda da ortaya çıkabilir.

İshalli Dışkıda Kan Yok ama Kuş Dışkısı Kırmızı Renkli ise

Kuşlarınıza çok miktarda sıvı ve doğal kırmızı pigmentler (renkte) içeren taze yiyecek verirseniz, tükettikten bir süre sonra tipik bir fenomeni gözlemleyebilirsiniz: kuşların dışkısı yumuşak ila çok sıvıdır. Bu manzara, birçok kuş sahibinin paniğe kapılmasına neden olur, çünkü bunun kanlı ishal olduğu düşünlür. Kuşlar, artan dinlenme ihtiyacı, tüylerin kabarması, ayakların üşümesi, titreme veya tipik ağrı belirtileri gibi herhangi bir belirti göstermiyorsa, genellikle endişelenmek için bir neden yoktur. Sıvı içeren kırmızı taze yiyecek yalnızca sindirim sisteminden geçti ve dışkı yoluyla atıldı.

Bunun oldukça sık olduğu yiyecekler arasında mor lahana, pancar, kırmızı biber, domates ve nar bulunur. Havuç yedikten sonra kaka geçici olarak turuncuya döner, ancak havuç yukarıda belirtilen yiyecekler kadar su içermediği için aşırı derecede akıcı olmaz.

katharinasittich_granatapfel01-300x225.jpg
katharinasittichkot_granatapfel01-300x225.jpg


Muhabbet Kuşu İshal Belirtileri

Bir kuş sıvı dışkı bırakırsa, kesinlikle ishal demek doğru olmaz. Kuşlarda ishal belirtileri takip etmek önemli hastalıklarla karıştırılabilir.. Çoğu kuş bakıcısı, sıvı kakayı gerçek ishalle karıştırır çünkü muhabbet kuşları gibi kuşların dışkılarıyla idrar yaptığını bilmezler. Normalde idrar kremsi kıvamda ve beyazımsı renktedir. Dışkıların siyah kısmı bu idrar atılımlarını çevreler. Sağlıklı bir muhabbet kuşunda her ikisi de sağlam, kokusuz ve kısa sürede kurur. Bir kuş, daha fazla içerek veya taze yiyecekler yiyerek çok fazla sıvı alırsa, bu biz insanlardaki gibidir: Üretilen idrar miktarı artar. Kaka topunda daha fazla idrar, daha fazla sıvı geçirildiği anlamına gelir. Yığın bu nedenle genel olarak çok ıslak görünür ve hızlı bir bakış, kuşta ishal olduğu izlenimini verebilir.

Peki hasta olan muhabbet kuşunda ishal nasıl görünür? Tüm kaka topunun (siyah kısmı) eriyip gitmesinden gerçek ishal olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu, ishalden muzdarip kuşların dışkısındaki dışkının normalde katı kısmının yumuşak ve bazen yapışkan ve hatta viskoz olduğu anlamına gelir. İdrar kısmı da tipik olarak akar çünkü dışkı kısmında bulunan su ile karışır. Başka bir belirti daha vardır: kuşun poposunda etrafındaki tüyler neredeyse her zaman bu lapa gibi dışkının lekelerini gösterir ve dolayısıyla popoya dışkı yapışır. Genellikle ishalden muzdarip bir kuşun aşırı derecede sıvılaştırılmış dışkısı, normal damlayan topların olması gerektiği gibi kokusuz değildir. Çoğu durumda, ishal yeşilimsi keskin kokuludur.

normaler_wellensittichkot01-300x225.jpg


Kuşlarda İshal Tedavisi

Hedefe yönelik bir şekilde muhabbet kuşunda ishali tedavi edebilmek için, öncelikle bireysel vakada hastalığın altında yatan nedenin tam olarak açıklığa kavuşturulması gerekir. Bu nedenle, etkilenen kuşu mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürmek önemlidir. Evcil kuşlarda ishalli hastalıklar hızla büyük bir halsizliğe yol açtığından, veterinere görünmek için uzun süre beklememelisiniz. Veteriner hekim güvenilir bir teşhis koyduktan sonra bu, yukarıda belirtildiği gibi bir dışkı örneğinin veya bir sürüntünün incelenmesini gerektirebilir. Tedaviyi, yani uygulanacak ilacı ve gerekirse diyette özel bir değişikliği belirleyecektir. Kuşun iyileşmesi için veterinerin talimatlarına yakından uyulması önemlidir. Tedavide yetkisiz değişiklikler veya ilaç uygulamasının zamanından önce durdurulması ciddi nüksetmelere neden olabilir!

Bazı çevrimiçi forumlarda ve bazı uzmanlık kitaplarında, ishal için ilk yardım önlemi olarak kuş kömürü ve pirinç suyu vb uygulaması hala tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, giderek artan sayıda kuş veterineri bunu caydırıyor ve önemli bir nedenden dolayı: kömür fazla sıvıyı emecek ve dışkıyı normal görünümüne döndürecektir. Bu, semptomları şimdilik ortadan kaldırır, ancak nedeni hala bilinmemektedir, çünkü kuş kömürü patojenlere (Mikroplara) karşı işe yaramaz! Bu nedenle, veteriner tedavisini asla özel bir kömür tedavisi ile değiştirmemelisiniz.

İshal Tedavisi ve İlaçları için bu makaleyi tıklayıp okuyabilirsiniz
 
Son düzenleme:

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥