Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşu Kabarık Duruyor ve Uyuyor Ne Yapmalıyım

halsizlik-yem yememe-tüy kabartma.jpg

Muhabbet kuşu evlerimizin neşeleridir. Gün içinde bir çok aktivitemizi onlarla ilgilenerek yaparız. Bir gün uyandığımızda muhabbet kuşu halsiz, uyukladığı, kafes tabanında durduğunu ve tüylerinin kabarık olduğunu görürüz. Bu durumda hemen panik yapabiliriz. Aklımıza muhabbet kuşu kabarık duruyor ve uyuyor nedenleri neler olduğunu, kuşumuzun hastamı olduğunu hatta ölecek mi diye korkarız. Tüy kabartma ve halsizlik hastalık belirtilerinin başında gelmektedir. Bunun yanında muhabbet kuşu yem yememeye ve yeme isteksizlik gibi sorunlar bu süreci takip eder. Kuşlar soğuk algınlığı vb olaylarda da vücut ısılarını korumak için tüy kabartırlar. Ama her zaman hastalık ve ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bazen eve yeni aldığımız veya evde kafes ortamını değiştirdiğimizde stres faktörü devreye girer ve kuşlarımız tüylerini kabartma ve uyuklama gibi belirtileri gösterebilir. Bu yazıda muhabbet kuşu kabarık durması ve uyukluyor ne yapmalıyım konusunun cevabını vereceğiz.

Muhabbet Kuşu Neden Tüylerini Kabartır ve Uyuklar

Evlerimizin neşesi muhabbet kuşlarımızın bir anda keyifsizleşmesi, halsizleşip tüylerini kabartmaya başlar. Bu durumu gördüğümüzde hemen endişeleniriz. Aklımıza muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır sorusu gelir. Bu durumun bir çok sebebi olabilir stres, hastalık belirtileri, kur yapma vb gibi...

Kur yapma ve Heyecan Anında Tüy Kabartma :
Muhabbet kuşları kur yaptıklarında kafalarını ve vücut tüylerini hafif kabartır. Kur bittiğinde tüyleri eski haline döner. Heyecan anından da aynı olay yaşanır.
tüy kabartma heyecan ve kurdan


Stres anında tüy kabartma : Stres faktörü kuşlarda çok önemlidir. Strese giren muhabbet kuşu uyuklar ve tüylerini hafif düzeyde kabartabilir. Stres kuşların kafes ortamını değiştirme, yem değişiklikleri veya eve yeni gelen kuşlarda sık gözlenir. Stres etkenini belirleyip ortadan kaldırmalısınız.
stres-tüy-kabartma-uyuklama


Hastalıklar da tüy kabartma ve uyuklama : Muhabbet kuşları doğal ortamlarında avcılara kendilerini hedef göstermemek için hastalıklarını belli etmezler. Bu iç güdü kafes ortamına taşınmıştır. Genelde muhabbet kuşu gözlerini sürekli kapatıp , tüylerini kabartıp ve halsiz durduğunda hastalığı baya ilerlemiş olduğunu gösterir. Hemen müdahale şarttır. Hastalık anında muhabbet kuşları tüylerini kabartması nedeni ; tüylerini kabartarak tüylerin altına hava hapseder ve ısıtırlar. Bu sayede vücutları sıcak kalır. Onlar bu şekilde vücut sıcaklıklarını korumaya çalıştıklarında evin sıcaklığını kontrol etmek gerekebilir.
hastalık-tüy kabartma-halsizlik-kafes tabanında durma


Muhabbet Kuşu Kabarık Duruyor ve Uyuyor Ne Yapmalıyım

Öncellikle muhabbet kuşu nedene tüylerini kabartıp, uyukladığını anlamanız gerekir. Hastalıkta uzun süreli uyuklama, tüy kabartma, kilo kaybı, davranışlarında değişiklik ve yem yememe kısaca iştahsızlık takip eder süreci, bu durumda ilk yapmanız gereken dışkı kontrolüdür. Farklı renkte veya sıvı dışkı var ise kuşunuz hastalanmıştır. Bir uzmana veya veterinere danışmanız en sağlıklı olanıdır. Eğer veteriner hekime ulaşamıyorsanız forumdan soru sorabilirsiniz. Ayrıca muhabbet kuşlarında sık görülen ishal, solunum yolu hastalıkları, e coli, koksidiyoz gibi hastalıkları araştırabilirsiniz. Bu hastalıklar kuşlarda sık gözlenir tüylerde kabarma ve uyuklama belirtileri arasındadır. Unutmayalım kuşunuz bu belirtileri verdiyse ve hasta ise hastalığın ortalarında veya sonlarında demektir. Acil müdahale şarttır.
 
Son düzenleme: