Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Kuluçkadaki Sorunlar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Muhabbet Kuşu Kuluçkadaki Sorunlar

Yumurta tıkanması;


Bu durumda yumurta dışarı çıkamaz ve dişide büyük rahatsızlıklara sebep olur. Yuvalığın tabanında oturan, yumurtlamak için kendini zorlayan ve endişeli bir biçimde hareket eden dişi yumurta tıkanması durumuna işaret eder. Eğer deneyimsiz bir üreticiyseniz en iyisi en kısa zamanda muhabbet kuşunuzu kuşlar konusunda bilgili bir veterinere götürmektir. Muhabbet kuşunuzun arka kısmına bir miktar sıvı yağ sürmek onun yumurtayı dışarı ittirebilmesine yardımcı olabilir. Yumurta tıkanması çok genç ve yaşlı dişilerde, ilk zamanlarda görülür.Bazı forumlarda kas gevşeticiler önerilmektedir.Ama ben tavsiye etmiyorum ölüme yol açabilmektedir.

Kıskançlık;

Bu durum iyi gözlemeyle olur dişi yada erkek birbirini kıskanıp aralarında kavga edebilir yada yavruyu dövebilirler böyle durumda çok rahatsız etmeyip yavrulara bakanı ve kavga çıkarmayanı tespit edip diğer ebeveyni başka kafese koyulmalıdır.

Çarpık Bacaklılık;


Bazı akraba eşlemelerinde,en çokta düz ve kötü yuva zemininden olmaktadır.Bazende bazı dişiler yavrunun üstüne ağırlığını çok verebilmektedir.Bu yüzdende çarpık bacaklı yavrular çıkabilir.Yuvalıkta yuvarlak tahta zemin olmalıdır muhakkak bu bir nevi önüne geçicektir.Çarpık bacaklı yavruyu fark eder etmez ayagına süngerin ortasını keserek ayaklarının normal kuş gibi durması sağlayarak sünger içine geçirilidir bunun yerine ince kadın çorabıda kuranılabilir ama çok sıkmamak ve sürekli kontrol istemektedir.Aşırı sıkma kangrene yol açabilir.

Tüy Yolma;

Tüy yolma bir davranış bozukluğudur.Yani psikolojik bir rahatsızlıktır.Bu duruma iki şeyin sebep olduğunun farkına vardım.Ya aşırı kuluçkaya sokarak hayvanın beslenme yetersizliğinden dolayı stresten zamanla bu duruma yol açmaktadır.Birde küçükken anneden yolma gören kuşlarda bunu görmüştüm.Dikkat ederseniz çevrenize iyi yavru bakan kan demektedir üreticiler evet bu doğrudur.Yavru illerde anneden gördüklerini uygulayacaktır.Bu durumla karşı karşıya gelen yavruda bu sorunları gördüm de ama %100 olur demek yanlış olur.Bu durumla karşı karşıya geldiğinizde dişinizi kuluçkaya sokmayın ve iyi besleyip uzun süre dinlendirdikten sonra eşe atın yine aynı sorunlar olursa bu kalıcı olmuştur demektir ve bu dişiyi yada erkeği eşe atmamak gerekir.Bazı üreticiler bu durma karşı ilaç kullanmatadırlar ben bu duruma çok olumlu bakmadığımdan ilaç ismi vermeyeceğim