Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Kursak Mantarı Doğal Tedavisi

Muhabbet Kuşu Kursak Mantarı doğal Tedavi - Verilebilecek ve Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Muhabbet kuşu kuruma hastalığının en büyük sebebi kursak matarlarıdır., Muhabbet kuşu Candida cinsi mayaların neden olduğu bir kursak mantar enfeksiyonundan mustarip olduğunda , bir dizi yiyeceği dışarıda bırakan özel bir diyet uygulamalıdır. Bu sayede muhabbet kuşu kursak mantarı için doğal tedavi uygulanabilir. Bu yiyecekler kursak mantarı tedavisinde önemli yer tutar. Doğal tedavi sayılır. Ayrıca bu yazıda muhabbet kuşu kursak mantarı olduğunda hangi yiyecekler verilmemeli onu da anlatacağım.
kursak mantarı muhabbet kuşu doğal tedavi.jpg

Kursak Mantarında Muhabbet Kuşu ve Kuşlara Hangi Yiyecekler Verilmemeli

Mantarlar da şekeri sever!

Hem Macrorhabdus ornithogaster hem de maya, kuşların sindirim sisteminde kolonize olur. Hassas mukoza zarlarında yuva yaparlar ve istila edilmiş kuşun yedikleriyle beslenirler. Mantarlar esas olarak çok fazla enerji çekebilecekleri şekerle ilgilenirler. Bununla birlikte, tüm şekerler aynı değildir; bazı şeker türleri mantarlar tarafından diğerlerine göre daha az sindirilir. Kuşlar için yemde bulunan şeker türleri - bunlar çoğunlukla fruktoz ve ev şekeri veya çerez çubuklarındaki bal ve benzerleridir - mantarların sindirimi özellikle kolaydır. Bu nedenle sindirim sisteminde mantar bulunan kuşlara sadece hedefe yönelik ilaç tedavisi uygulanmamalı, aynı zamanda bu tedavi sırasında mümkünse şeker de tüketilmemelidir.

Bu, sahibi için sorun yaratır. Ne yazık ki, şeker her zaman bu şekilde beyan edilmez, ancak içindekiler listelerinde başka isimler altında görünür. İşte bazı örnekler:

  • Sofra veya toz şeker aynı zamanda glikoz veya glikoz olarak da adlandırılır.
  • Fruktoz, fruktoz veya fruktoz alternatif adlarına sahiptir.
  • Glikoz ayrıca dekstroz olarak da adlandırılır.
Bahsedilen üç şeker türü, mantarlar ve Macrorhabdus ornithogaster tarafından kullanılabilenler arasındadır . Bu tür şekerler - kısmen bal olarak gizlenmiş olarak - mantar önleyici bir diyet sırasında kaçınılması gereken aşağıdaki yemlerde bulunur:
  • Piyasada bulunan çubuk ve krakerler (şeker ve/veya bal içerirler)
  • Unlu mamüller veya dekstroz içeren yem karışımları
  • Tatlandırılmış yulaf lapası veya meyveli yulaf lapası (bazen zorla besleme ve acil besleme ile ilgili)
  • Meyve (fruktoz içerir)
  • Bazı sebzeler (örneğin kırmızı biber)
Ancak mantar önleyici diyet sırasında kuşlara meyve verilmesi konusunda uzmanlar arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı veterinerler biraz asitli meyvenin (elma, portakal vb.) zarar vermeyeceğini düşünür. Öte yandan, diğer kuş doktorları, hayvanlarda mantar enfeksiyonu veya megabakteri istilası varsa, kuşların meyve ile beslenmesini kesinlikle önermemektedir. Bu konuyu veterinerinizle duruma göre görüşmelisiniz. İstilanın ciddiyeti kesinlikle karar verme sürecinde önemli bir rol oynar ve tüylü hastanız için neyin en iyi olduğunu doktorunuz değerlendirebilir. Şekersiz sebzeleri , mutfak otlarını , yabani otları da beslemek. Bu arada, mantar önleyici bir diyet sırasında genellikle doğadan gelen yeşil yemlere izin verilir. Öte yandan, yerel doğadan gelen sert çekirdekli meyvelerden uzak durmalısınız .

Kuşlarda Kursak Mantarı Doğal Tedavisi Nedir? Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

kursak mantarı tedavisi.jpg

Kuşlar, şifa verici maddeleri veya bitkisel aktif maddeleri içme suları ile alabilirler. Bir mantar enfeksiyonu nedeniyle mahsulde ve gastrointestinal sistemde artan gaz oluşumundan şikayetçiyseniz, rezene çayı bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu çayı paketin üzerindeki talimatlara göre kaynatın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Yukarıda açıklanan nedenlerle tatlandırılmamalıdır, ancak tatlandırılırsa kuşlar kesinlikle daha kolay kabul eder.

Kekik çayı, birçok kuş bakıcısı tarafından kursak mantar veya megabakteri tedavisini desteklemek için etkili bir ev ilacı yani doğal tedavi olarak kabul edilir. Kekik çayı, eczanelerin yanı sıra eczanelerde ve sağlıklı gıda mağazalarında küçük bir paraya poşetler halinde bulunur ve ayrıca buralardan gevşek ürünler satın alabilirsiniz. Bu bitki çayını ambalajın üzerindeki talimatlara göre hazırlayın ve servis yapmadan önce oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Tabii hasta kuşlarınız için taze kekikten çay hazırlayabilir, hatta hayvanlara taze otlar sunabilirsiniz.

Kuşlarınızın içme suyu yerine çay tüketip tüketmediğini kontrol edin. Beğenmezlerse ve içmezlerse, iyileşmelerine yardımcı olmaz. Kuşlarınızın bitki çayını içmediğini fark ederseniz, onu yarıya kadar su ile seyreltin. Ayrıca çok seçici kuşlar için 1/3 çay ve 2/3 suyu karıştırabilirsiniz. Emilen aktif madde miktarı nispeten düşüktür, ancak hasta hayvanlarınızın herhangi bir şey içmesi önemlidir.

İpucu: Yerel organik tarımdan elde edilen bitkilere dayalı çayları kullanmak en iyisidir. Aksi takdirde bitkilere pestisit kalıntıları bulaşabilir. Çay için kurutulmuş otların yanı sıra, iyi stoklanmış uzman kuş yemliklerinden temin edilebilen AviVet marka kekik şurubu da bulunmaktadır. Bu şurup şekersizdir.

 
Son düzenleme: